Këshilla efektive nga një nutricionist, ku të filloni të humbni peshë, si të ushqeheni siç duhet dhe të humbni peshë

Mbipesha është një problem shumë i njohur për shumë burra dhe gra, dhe mungesa e masave të menjëhershme për të nxitur humbjen e peshës do të përfundojë në mënyrë të pashmangshme në obezitet. Për të hequr qafe një defekt të pakëndshëm të figurës, do t'ju duhet të rishikoni dietën, e cila ju lejon të ndaheni ngadalë por me siguri me kilogramët e urryer. Për të filluar procesin e humbjes së peshës, rekomandohet të kuptoni se si të hani siç duhet dhe të humbni peshë, këshillat e një dietologu, ku të filloni dhe çfarë masash ndihmëse të aplikoni - kjo do të përballojë shpejt rënien dhe rënien e pakëndshme.

dietologe dhe mënyra për të humbur peshë

Ku të filloni - motivimi për humbje peshe

Edhe metodat strikte dhe dietat strikte janë të dënuara me dështim nëse nuk gjeni paraprakisht motivimin për të humbur peshë dhe nuk përshtateni me rezultatet e dëshiruara. Këshilla e një dietologu me përvojë është të vendosni një objektiv përpara dhe të mos ndaleni në gjysmë të rrugës. Një figurë e tendosur dhe e hollë është një çmim në të cilin do të çojnë mundi dhe durimi.

Qëllimet që rekomandohet të vendosni përpara se të humbni peshë:

 • përmirësim në pamje. Dëshira për t'u përshtatur me veshjen tuaj të preferuar, për t'u dukur mahnitëse në një event gala ose në dasmën tuaj është një motiv i madh për të filluar të humbni peshë;
 • përmirësimin e shëndetit. Aktiviteti fizik, i shoqëruar shpesh nga gulçim i pakëndshëm, një rrezik i shtuar i zhvillimit të sëmundjeve të zemrës, sistemit vaskular dhe traktit të tretjes janë probleme që mund të eliminohen me një dietë të thjeshtë dhe humbje peshe efektive;
 • përmirësimin e mirëqenies. Zakonisht, paratë përrallore shpenzohen për ushqime të shpejta, ëmbëlsira, patate të skuqura dhe krisur, dhe refuzimi i këtyre delikatesave që janë të dëmshme për figurën do të përmirësojë figurën dhe do të kursejë në blerjen e dëshiruar;
 • duke thjeshtuar jetën. Barku që shfaqet është një pengesë e konsiderueshme për të veshur geta, për të lidhur lidhëse këpucësh, për të fituar veshjet e preferuara. Heqja e rrudhave të yndyrës dhe humbja intensive e peshës do t'ju lejojë të fitoni rehatinë e dëshiruar.

Nuk është e nevojshme të zgjidhni të gjitha qëllimet menjëherë - ka shumë motive të tjera për të filluar menjëherë të humbni peshë. Duke përdorur këshillat e nutricionistëve për ushqimin e duhur, është e lehtë të gjesh motivim dhe të fillosh të realizosh ëndrrën tënde të dëshiruar - formësimin e trupit dhe heqjen e peshës së tepërt.

Këshilla nga një nutricionist se si të filloni të humbni peshë siç duhet

Duke ndjekur këshillën e një dietologu, pas gjetjes së motivimit për të humbur peshë, rekomandohet të filloni korrigjimin e dietës. Gabimi kryesor që bëhet shpesh në vazhdimin e humbjes së peshës është rikthimi në menunë e mëparshme pas arritjes së rezultateve të dëshiruara. Nuk është e vështirë të parashikohen pasojat - kilogramët kthehen me një shpejtësi të jashtëzakonshme, është shumë më e vështirë të hiqni rënien e yndyrës.

Mënyra e vetme për të humbur peshë përgjithmonë dhe për të harruar dobësinë e pakëndshme, paqartësinë e figurës është të hani siç duhet gjatë gjithë jetës tuaj. Këshilla e dietologut - të thuash një "Jo" kategorike! ushqime të shpejta, ëmbëlsira, të pasura me yndyrë dhe sheqer, dhe produkte të tjera që konsiderohen si armiq të zgjuarsisë dhe harmonisë.

Është më mirë të bëni një dietë që do t'ju lejojë të heqni qafe peshën e tepërt dhe të mbani një figurë të hollë me një mjek - këshillat e një dietologu do t'ju ndihmojnë të humbni peshë dhe të parandaloni rifitimin e kilogramëve. Parimet e ushqimit të duhur për të mësuar përmendësh:

 • kaloni në një vakt të pjesshëm - hani ushqim për humbje peshe të paktën pesë herë në ditë. Pjesë të vogla absorbohen plotësisht, substancat që kontribuojnë në grupin e indeve yndyrore shndërrohen në energji, gjë që ju lejon të rritni efikasitetin. Një tjetër plus i ushqimit të pjesshëm është se nuk ka ndjenjë urie, trupi nuk kërkon përforcim të rregullt me vakte ushqyese;
 • refuzoni të humbni peshë nga një grevë urie. Mungesa e zgjatur e marrjes së ushqimit do të përfundojë në mënyrë të pashmangshme në stres, trupi do ta perceptojë këtë si një sinjal për akumulimin e rezervave në formën e yndyrës së trupit. Shumica e lëndëve ushqyese që hyjnë në organet e tretjes shndërrohen në yndyrë nënlëkurore;
 • jepni përparësi perimeve dhe frutave në dietë. Frutat e freskëta, të cilat përdoren për humbje peshe, do të kompensojnë mungesën e vitaminave, mineraleve, do të përmirësojnë gjendjen e përgjithshme, do të aktivizojnë proceset e tretjes dhe metabolizmin;
 • hani drithëra - burime të karbohidrateve komplekse. Duke ndjekur këshillat e nutricionistëve me përvojë, nuk duhet të hiqni dorë nga hikërrori, tërshëra, orizi (në ushqimin e duhur zakonisht përdoren drithërat kafe, të cilat nuk përmbajnë përqindje të lartë niseshteje). Falë karbohidrateve komplekse, trupi pastrohet në mënyrë efektive nga komponimet e dëmshme që provokojnë obezitet (toksina, toksina), fillon humbja e peshës;
 • Shmangni ngrënien e mishit dhe peshkut. Këto produkte, siç paralajmërojnë nutricionistët, kur humbin peshë do të kompensojnë mungesën e disa elementëve që nuk përmbahen në perime dhe fruta. Është më mirë të përdorni varietete me pak yndyrë - pulë, gjeldeti, lepuri, viçi;
 • plotësoni dietën me produkte të qumështit. Në këshillën e një dietologu, një vend i veçantë i jepet kefirit, kosit, gjizës (ushqimet me pak yndyrë duhet të përdoren në ushqimin e duhur), të cilët fillojnë procesin e humbjes së peshës, normalizojnë nivelin e mikroflorës së dobishme dhe nxisin tretjen. ;
 • gatuaj siç duhet. Refuzoni të humbni peshë nga ushqimet e skuqura (me këtë metodë të gatimit, përmbajtja kalorike rritet ndjeshëm, dhe produktet treten më ngadalë, duke u depozituar në shtresat e yndyrës nënlëkurore). Jepini përparësi gatimit, pjekjes, avullit;
 • ta bëni menunë sa më të thjeshtë. Hani sallata për humbje peshe aktive (perimet shtohen më së miri të papërpunuara), refuzoni salcat e yndyrshme, salcat (majoneza është veçanërisht e rrezikshme për figurën). Është më mirë të mos hani darkë para se të shkoni në shtrat - vakti i fundit rekomandohet 2-3 orë para se të shkoni në shtrat;
 • pini shumë ujë. Është e vështirë të imagjinohet këshilla e një dietologu, e cila nuk fokusohet në korrigjimin e regjimit të pirjes. Për humbje peshe aktive, tretje normale, rekomandohet të konsumoni rreth dy litra ujë të pastër në ditë. Plotësoni dietën me lëngje të freskëta të shtrydhura, pije frutash, komposto.
lëng portokalli për humbje peshe

Këshillat e nutricionistëve, pavarësisht nga shkalla e obezitetit, mosha dhe preferencat e shijes, zakonisht përmbajnë rekomandime për të monitoruar përmbajtjen kalorike të vakteve. Në fazat e para të humbjes së peshës, mbani një tabelë me përmbajtjen e kalorive të ushqimeve në dorë - kur bëni një dietë, sigurohuni që të mos konsumoni më shumë se 1200 kalori në ditë. Nëse kjo sasi tejkalohet, nuk do të funksionojë të pritet një rezultat pozitiv edhe me ushqimin e duhur - formacionet yndyrore do të vazhdojnë të rriten.

Nutricionistët për ushqimin e duhur për humbje peshe: ushqime që janë të ndaluara dhe të lejuara për një figurë të hollë

Si të bëni dietën e duhur, ku të filloni, këshilla për të humbur peshë dhe kërkesat e nutricionistëve - për rezultate efektive, rekomandohet të merrni pak kohë për të studiuar këto veçori të humbjes së peshës dhe rekomandime të dobishme. Të armatosur me njohuri, filloni të përpiloni një dietë. Nuk do të ketë vështirësi të veçanta nëse paraprakisht studioni ushqimet e rekomanduara dhe të ndaluara për humbje peshe.

Nëse studioni këshillat e nutricionistëve se si të humbni peshë në mënyrë korrekte, është e lehtë të shihet se lista e ushqimeve të lejuara është mjaft e gjerë:

 • produktet e bukës (rekomandohet të futni bukë me drithëra të plota ose produkte nga mielli i trashë, krunde në menu kur humbni peshë);
 • mish dietik (pule, viçi, gjeldeti);
 • produkte të qumështit të fermentuar (përmbajtja e yndyrës optimale për humbje peshe - jo më shumë se 2%);
 • peshk, ushqim deti (kur humbni peshë, përdorni të gjitha llojet e peshkut me pak yndyrë, karkaleca, kallamar);
 • vezë (përdorni të ziera fort ose në formë omëlete, të ziera në avull ose me një sasi minimale vaji);
 • fruta, barishte, perime;
 • drithëra (bollgur, hikërror, oriz);
 • bishtajore (përdorni fasule, thjerrëza kur humbni peshë).

Duke ndjekur këshillat për humbje peshe të nutricionistëve më të mirë, do t'ju duhet të kufizoni përdorimin e disa ushqimeve. Disa herë në javë lejohet ta trajtoni veten me pjata në të cilat të shtoni:

 • fruta të përzemërta (hurmë, rrush);
 • perime niseshte (patate, misër);
 • salcë kosi ose krem (mos abuzoni, lejohen vetëm 10-15 gram ushqime yndyrore në të njëjtën kohë);
 • djathë i fortë (mundësisht i butë).

Për ëmbëlsirat në humbje peshe, herë pas here lejohet përdorimi i mjaltit natyral, çokollatë (vetëm e zezë).

Shpesh përmendet në këshillën e një dietologu se për humbje efektive në peshë rekomandohet të krijohet një "lëkundje metabolike". Luhatja e pjatave me përmbajtje të ulët dhe mesatare kalori stimulon djegien e yndyrës, aktivizon tretjen dhe normalizon metabolizmin. Mos e teproni - ushqimi jo i duhur dhe abuzimi me ushqimet me kalori të lartë do të çojnë në akumulimin e vazhdueshëm të indeve yndyrore. Është më mirë të konsultoheni me një mjek për luhatjet metabolike - këshillat e një dietologu do t'ju ndihmojnë të shmangni gabimet dhe të përfitoni sa më shumë nga kjo teknikë e djegies së yndyrës.

Kur përpiloni një dietë, është e domosdoshme të keni para syve një listë të ushqimeve të ndaluara që kategorikisht nuk rekomandohen për formësimin e trupit. Duke ndjekur këshillën e një dietologu për humbje peshe, do të duhet të përjashtoni nga menyja:

 • kripë, sheqer, erëza (duke i fshirë plotësisht nga dieta kur humbni peshë, do të jetë e lehtë të vëreni një rezultat pozitiv në vetëm një muaj);
 • mish me yndyrë (kur humbni peshë, mishi i derrit është tabu);
 • mish i tymosur, turshi (kripa e tepërt pengon djegien e yndyrës, rrit oreksin, prish tretjen);
 • produkte buke të bëra nga mielli i bardhë (nuk rekomandohet të përdorni byrekë, simite, bukë të bardhë kur humbni peshë);
 • salcat e blera (madje edhe majoneza me pak yndyrë kontribuon në akumulimin e indeve yndyrore);
 • enët e ushqimit të shpejtë, snacks (patate të skuqura, krisur);
 • lëngje të paketuara (një bollëk sheqeri, prania e konservantëve - vetëm një pjesë e vogël e disavantazheve të këtyre pijeve, të cilat janë të rrezikshme për humbjen e peshës);
 • pijet alkoolike (ulin aktivitetin e organeve të tretjes, kontribuojnë në akumulimin e toksinave të dëmshme, toksinave).

Rreziku i ushqimeve të dëmshme - është e lehtë të mësoheni me to dhe nuk është e lehtë të fshini nga dieta pjatat e ndaluara, pavarësisht vullnetit. Ne do të duhet të jemi të durueshëm paraprakisht dhe të përshtatemi me një luftë të ashpër kundër ndalimit. Dietologjia e ushqimit të duhur paralajmëron se është më mirë të hani një meze të lehtë me një delikatesë të dëmshme në çdo dëshirë, mendoni me kujdes për atë që është më e rëndësishme - një figurë të hollë ose një kënaqësi të shkurtër nga ngrënia e një sallate me majonezë ose një copë mishi të tymosur.

Dietë javore për humbje peshe

Duke ndjekur këshillën e një dietologu, do të jetë e lehtë të përmirësoni dietën që plotëson të gjitha kërkesat. Një menu e shëndetshme do t'ju lejojë të filloni procesin e djegies së yndyrës, të kurseni rezultatet dhe të përmirësoni ndjeshëm mirëqenien tuaj.

Nëse ka ndonjë dyshim se do të jetë e mundur të përballoni një detyrë të vështirë vetë, është më mirë të bëni një vizitë te mjeku. Një konsultë mjekësore do t'ju ndihmojë të njiheni me parimet e PP për humbje peshe, këshillat e një dietologu, një menu që do t'ju lejojë të vëzhgoni djegien efektive të yndyrës së trupit në një kohë të shkurtër.

Nuk ka rëndësi nëse nuk ka mundësi për të vizituar një mjek, falë këshillave të një dietologu, prej kohësh janë përpiluar shumë menu, skemat e të cilave janë të lehta për t'u përdorur në shtëpi. Nuk është e nevojshme t'i përmbaheni rreptësisht listës së pjatave - lejohet të eksperimentoni pak bazuar në preferencat personale të shijes. Gjëja kryesore është të mos abuzoni me kaloritë.

Menu diete nga një nutricionist për një javë:

Mëngjesi Rostiçeri Darka Rostiçeri Darka
e hënë hikërror (sipas rekomandimeve të një dietologu, është më mirë të avulloni drithërat me ujë të vluar në mbrëmje), perime të ziera ose të pjekura në skarë, komposto frutash Mollë (jo më shumë se 2 copë. ) Borscht me copa viçi (të zier në avull), feta perimesh Kefir Biftek merluci (piqem me erëza të buta në fletë metalike), portokall, kefir
e martë Bollgur (shërbehet me reçel frutash pa sheqer), çaj (sheqeri nuk rekomandohet) Banane (bëhet pure pa sheqer) Supë me kërpudha, sallatë (lakër, domate, rrepkë, sezon me vaj ulliri dhe lëng limoni), fileto pule (me avull) Masa me gjizë, pijshëm kos Qumësht i thartuar ose qumësht i pjekur i fermentuar
e mërkurë Spageti (vetëm gruri i fortë), i shërbyer me gjizë, çaj jeshil Banane (lejohet të shërbehet me një copë çokollatë të zezë) Lëng pule me bukë, fruta ose perime koktej me ushqim deti Qumësht (me pak yndyrë, shtoni një lugë mjaltë) me tavë me gjizë
e enjte Oriz kaf të zier, perime të prera në feta (spërkateni me lëng limoni, vaj ulliri) Arra (bluani, shtoni mjaltë) Shchi (me pak yndyre), nje cope mish pa dhjam, nje patate e pjekur me kastraveca te fresketa duke pirë kos Vezë (të ziera), shërbehen me bukë të thekur, një copë djathë të fortë
e premte Patate të ziera, sallatë me karrota (shtoni hudhër të kaluar nëpër shtyp) Grejpfrut Mish pa dhjamë (pule ose lepur), zierje me perime, supë qumështi pa sheqer Kefir Gjizë e grirë (përmirësoni shijen me reçel)
e shtunë Thjerrëzat (shërbeni me peshk të zier ose të pjekur), çaj me biskota Pjeshkë Sallatë me perime (e kalitur me salcë kosi me pak yndyrë ose vaj ulliri), supë peshku me copa peshku lumi duke pirë kos Perime të prera në feta (domate, tranguj, zarzavate), fileto pule (e pjekur në skarë)
të dielën Lakra (zier me qepë në një tigan, shtoni pak vaj ulliri) Prerja e frutave (mbushni me kos shtëpiak pa sheqer) Supë me perime, fileto pule të zier me fasule (merak me salcë domate) Kefir Masa e gjizës (shtoni copa frutash ose manaferrash)
sallatë për humbje peshe

Nëse e kuptoni paraprakisht se çfarë thonë dietologët për ushqimin e duhur, nuk do të ketë vështirësi të veçanta me dietën - thjesht merrni kohë për të përpiluar menunë dhe ndiqni rekomandimet e mjekëve. Rezultatet do të kënaqen brenda disa javësh - figura do të fillojë të fitojë linja joshëse të shtrënguara që do të zgjasin për një kohë të gjatë, veçanërisht nëse nuk ktheheni në menunë e mëparshme.