dietë me shalqi

Të heqësh qafe peshën e tepërt është një detyrë mjaft e vështirë për shumë njerëz, veçanërisht kur bëhet fjalë për pak mbipeshë. Një zgjidhje efektive do të ishte një dietë me shalqi për humbje peshe, e cila do të ndihmojë jo vetëm për të hequr kilogramët e urryer, por edhe për të pastruar trupin nga toksinat, radikalet e lira dhe depozitat në enët e gjakut. Kjo do t'ju lejojë të bëheni më të lehtë, të ndiheni më rehat, të zgjasni rininë dhe të përmirësoni shëndetin.

Vajza ndjek një dietë me shalqi për humbje peshe

Përdorimi i shalqinit është i dobishëm jo vetëm për humbjen e peshës, por edhe për funksionimin e sistemit urinar. Personave të prirur ndaj sëmundjeve të organeve të tilla rekomandohet të hanë sa më shumë nga kjo kokrra të kuqe gjatë sezonit. Përfshirja e tij në dietë ndihmon në pastrimin e enëve të gjakut nga kolesteroli, mëlçinë nga toksinat, çlirimin e trupit nga pasojat negative të marrjes së antibiotikëve.

Rregullat e përgjithshme të dietës

Meqenëse një sistem i tillë ushqimor i përket mono-dietave, rregullat e tij janë mjaft strikte. Nga emri bëhet e qartë se baza e dietës do të jetë shalqi - një kokrra të kuqe e shijshme dhe e shëndetshme. Ai përmban vetëm 38 kilokalori për 100 g tul. Ai përmban acid folik dhe magnez, të cilët ndihmojnë për të kompensuar mungesën e ekuilibrit ushqyes në ditët e dietës.

Ju mund t'i përmbaheni një sistemi të tillë ushqimor jo më shumë se 5 ditë. Përfshirja e shtuar e shalqinit në dietë me shtimin e produkteve të tjera lejohet për rreth dhjetë ditë.

Menuja mund të zgjidhet si mjaft e ngurtë, si dhe versioni i saj më i butë, nëse diversifikoni listën e produkteve me pjepër, mollë, oriz ose gjizë.

Një kusht i rëndësishëm për një dietë të pastrimit të shalqirit është ushqimi i pjesshëm: duhet të hani çdo 3 orë në pjesë të vogla. Kjo do të thotë, përafërsisht thyeni vëllimin e përgjithshëm ditor të kokrra të kuqe në 5-6 vakte. Nuk ka fare kufizime në numrin e manave. Optimumi është 1 kg për çdo 10 kg të peshës suaj (6 kg nëse peshoni 60 kg, për shembull). Sigurisht, kjo është shumë, kështu që shpesh askush nuk ha aq shumë.

Kohëzgjatja e dietës

Sistemi i të ushqyerit për pastrimin dhe humbjen e peshës mund të zgjasë një ditë, 3, 7 ose një dekadë. Opsionet e dietës gjithashtu do të ndryshojnë.

Nëse zgjidhni një dietë njëditore, atëherë dita do t'i kushtohet shkarkimit, dhe gjatë gjithë kësaj kohe ju duhet vetëm të pini ujë dhe të hani tul shalqini.

3 ditë

Dieta me shalqi për 3 ditë është një opsion më efektiv për humbjen e peshës. Nëse një ditë e një diete të tillë do të largojë lëngjet e tepërta, do të aktivizojë punën e veshkave, do të pastrojë pak enët e gjakut dhe gjakun, atëherë tre ditët e një diete të tillë do të ndihmojnë në heqjen e tre kilogramëve të tepërt.

Shalqiri është i vetmi produkt në dietën mono-dietë për 1 dhe 3 ditë

Meqenëse një shalqi i vetëm është një dietë mjaft modeste, dietologët këshillojnë të zgjidhni dieta më të kursyera. Këto përfshijnë menu të kombinuara që përfshijnë mollë, oriz ose të paktën bukë.

Dietë për një javë

Në këtë rast, dieta me shalqi premton minus 10 kg në javë. Nuk ka gjasa që kjo humbje të jetë e shëndetshme: mbani në mend se humbja e shpejtë e peshës ndikon negativisht në funksionimin e organeve të brendshme dhe gjendjen e lëkurës. Për t'u ndjerë rehat, mund të shtoni bukë të zezë ose oriz në tulin e kokrra të kuqe.

Menu për 10 ditë

Duke pasur parasysh rrezikun e ndjekjes së një mono-dietë për një kohë kaq të gjatë, menyja për 10 ditë duhet të jetë më e larmishme. Kjo është arsyeja pse një dietë e tillë konsiderohet më e butë dhe më e lehtë, megjithëse është po aq efektive sa opsionet e mësipërme të dietës me shalqi duke pastruar trupin.

Një menu mjaft e kënaqshme për 10 ditë mund të jetë si më poshtë:

 • Disa feta shalqi për mëngjes me një lugë çaji mjaltë.
 • Snack - shalqi.
 • Për drekë, mund të shtoni një fetë të tharë buke me krunde në tulin e kokrra të kuqe.
 • Për darkë, mund të gatuani një zierje me kunguj të njomë, karrota, kunguj.

Me një dietë të tillë, efektiviteti i dietës do të jetë rreth 5 kg.

Një tjetër opsion i menusë përfshin ushqime proteinike:

 • Mëngjesi dietik - bollgur, natyrisht, pa shtimin e sheqerit dhe gjalpit, si dhe pak djathë me pak yndyrë.
 • Snacks do të jenë tul i shalqirit.
 • Për drekë, duhet të gatuani 250 g peshk ose mish pa dhjamë. Është mirë të zieni ose piqni fileto peshku të bardhë ose shpendësh. Perimet merren si një pjatë anësore, nga e cila mund të bëni një sallatë, por mbusheni fjalë për fjalë me një lugë çaji vaj ulliri. Për një shije më të freskët, përzierjes i shtohet lëng limoni.
 • Për darkë, ata zgjedhin një shalqi të ëmbël, por në masën jo më shumë se 1 kg për 30 kg peshë trupore.

Opsionet e dietës me shalqi

Sigurisht, një mono-racion i ngurtë është i lodhshëm dhe shumë nuk e pëlqejnë atë, veçanërisht pasi stomaku mund të fryhet nga përdorimi i një kokrra të kuqe të vetme dhe lind një ndjenjë shqetësimi. Prandaj, nutricionistët shpesh këmbëngulin që menyja të jetë më e larmishme. Ka shumë mundësi për këtë metodë të humbjes së peshës.

Smoothie diete me shalqi për humbje peshe
 1. Dieta shalqi-shalqi përfshin respektimin e rregullave të saj për jo më shumë se 3 ditë. Në këtë kohë, menyja përbëhet, përkatësisht, nga pjepri dhe shalqi në raportin e mëposhtëm:
  • mëngjesi do të jetë rreth 300 g pjepër dhe 500 g tul të kuq shalqini;
  • vakti tjetër dhe rostiçeri i pasdites - 300 g pjepër;
  • ju duhet të darkoni vetëm me shalqi në një sasi jo më shumë se 2 kg;
  • për darkë, merrni 400 g pjepër dhe 1 kg manaferra me vija.
 2. Dieta shalqi-mollë mund të zgjasë rreth 10 ditë. Në këtë rast, ekziston një alternim i metodave të shkarkimit - në shalqi ose në mollë. Humbja e peshës në këtë rast do të jetë rreth 7 kg.
 3. Një dietë me shalqi dhe bukë kafe është një nga mënyrat më të lehta për të humbur peshë me një kokrra të kuqe të verës. Mund të hani deri në 2 feta bukë thekre në ditë, mundësisht të thara pa vaj. Vëllimi i shalqinit llogaritet në mënyrë standarde.
 4. Një dietë me shalqi dhe oriz ju lejon të hani 250 g qull orizi të gatshëm dhe manaferra në ditë në masën 1 kg për 20 kg peshë njerëzore. Kushti i vetëm i rreptë është zgjedhja e llojeve të shëndetshme të orizit, të tillë si kafe ose i palustruar.
 5. Një dietë me shalqi dhe gjizë është një mundësi e lehtë për adhuruesit e këtij produkti qumështi të fermentuar. Përveç kësaj, gjiza përmirëson gjendjen e lëkurës për shkak të efektit të saj të dobishëm në mikroflora e zorrëve. Por në një vakt nuk mund të hani të dy produktet - vetëm shalqi ose vetëm gjizë. Një pjesë e kësaj të fundit duhet të jetë 150-200 g Për një javë të një diete të tillë, mund të hiqni qafe 4 kg.
 6. Dieta e lehtë me shalqi është një menu e ekuilibruar dhe e plotësuar mirë për çdo ditë. Për mëngjes, qull me tërshërë ose meli, i cili mund të zëvendësohet me sallatë frutash nga frutat e stinës. Shalqiri është i përfshirë vetëm në ushqime, dhe vëllimi i tij është 300-450 g për vakt. Për drekë, duhet të hani ose 100 g mish shpendësh me perime, ose disa sanduiçe me gjizë dhe barishte, ose përsëri tul të kuq të kokrra të kuqe. Darkat duhet të jenë proteina - një vezë e zier, 100 g gjizë ose një gotë pije qumështi të fermentuar.

Si të zgjidhni një shalqi

Duke pasur parasysh numrin e madh të manave të rritura me përdorimin e nitrateve, zgjedhja e shalqinjve për dietë duhet të trajtohet me përgjegjësi, përndryshe do të ketë më shumë dëm sesa dobi.

Disa këshilla për zgjedhjen e një shalqini:

 • Manaferra duhet të jetë e pjekur - me mish të kuq të ndezur. Bishti i saj duhet të jetë i ngadaltë, dhe sipërfaqja duhet të jetë elastike.
 • Për të kontrolluar nëse fruti përmban nitrate, zhytni një copë tul në ujë për rreth një çerek ore. Një shalqi i pastër dhe i sigurt do të ruajë formën e tij, por një kokrra të kuqe e rrezikshme fjalë për fjalë do të fillojë të turbullojë dhe ngjyros lëngun para syve tanë.
 • Ju nuk duhet të zgjidhni shalqinj shumë të mëdhenj mbi 8 kg, ata nuk kanë gjasa të jenë të pjekur dhe të sigurt.

Dalja nga dieta

Rezultatet e dietës së shalqirit arrijnë në 7-10 kg në dekadë, gjë që i bën përshtypje edhe skeptikëve më famëkeq. Por kjo peshë mund të kthehet po aq shpejt sa u largua, kështu që është e rëndësishme të dilni nga një dietë e ashpër në mënyrën e duhur. Është gjithashtu e nevojshme për funksionimin adekuat të traktit tretës.

Rezultati i humbjes së peshës në një dietë me shalqi është 7-10 kg në 10 ditë

Është optimale t'i përmbaheni një diete të bazuar në proteina dhe karbohidrate me një sasi minimale yndyre. Ju duhet të futni produkte shtesë gradualisht, duke reduktuar sasinë e shalqinit të konsumuar në ditë. Ky rezultat do të jetë afërsisht 3-5 ditë. Gjatë kësaj kohe, mishi i zier, peshku i pjekur, një shumëllojshmëri perimesh dhe disa fruta duhet të shtohen në dietë, duke mos harruar drithërat, të cilat janë të dëshirueshme për t'u ngrënë për mëngjes ose drekë.

Kundërindikimet dhe disavantazhet e dietës

Disavantazhet e dietës së shalqirit janë në meritat e veta, të cilat, në prani të një sërë sëmundjesh, bëhen disavantazhe:

 • Përmbajtja e lartë e sheqerit në kokrra të kuqe është një ndalim për njerëzit me diabet.
 • Efekti diuretik është i mirë nëse nuk ka gurë në veshka.
 • Mungesa e proteinave mund të çojë në humbje të masës muskulore gjatë kësaj kohe.
 • Mungesa e karbohidrateve komplekse çon në një dobësim të trupit, kështu që nuk rekomandohet të angazhoheni në stërvitje intensive gjatë një diete të tillë.
 • Nuk rekomandohet të kufizoni dietën tuaj në mënyrë kaq të rëndë për gratë shtatzëna me sëmundje gastrointestinale.

Rezultatet dhe rishikimet

Sigurisht, një dietë efektive dhe pastruese e bazuar në përdorimin vetëm të shalqinjve është një mundësi për t'u bërë 2-10 kg më e lehtë. Rezultati varet nga pesha fillestare e trupit, kohëzgjatja e sistemit dhe shkalla e ngurtësisë së dietës. Shqyrtimet thonë se gjatë verës është mjaft e lehtë të ndiqni një dietë të tillë, veçanërisht pasi shalqini është një kokrra të kuqe e shijshme dhe e ëmbël.

Një nuancë e rëndësishme e ruajtjes së rezultateve është mënyra e duhur për të dalë nga një dietë e varfër dhe ushqimi i mëtejshëm. Pavarësisht mendimit negativ të mjekëve për monodietat në përgjithësi, ditët e agjërimit të shalqirit janë një zgjidhje efektive për ata që monitorojnë shëndetin dhe figurën e tyre, nëse i qaseni me mençuri një ushqyerjeje të tillë.