Dieta japoneze. Menuja e duhur, ligjet ushqyese, opinionet rreth dietës japoneze

Dieta japoneze është një sistem i rreptë ushqimor që ju lejon të humbni deri në 5 kg në javë. Dieta japoneze është shumë e popullarizuar, dhe kjo është e kuptueshme: produktet për të do të jenë të lira, do t'ju duhet të shkoni në dietë vetëm për 14 ditë, por rezultati do të zgjasë më shumë se një vit. Por jo të gjithë mund ta përballojnë dietën japoneze, sepse ajo është shumë strikte. Si të përgatiteni për regjimin dhe si të shkoni në këtë mënyrë është artikulli ynë.

dietë japoneze për humbje peshe

Dieta japoneze për humbje peshe është një nga më të rreptat, por efektive dhe jetëgjatë, dhe rezultati i marrë në të mund të zgjasë deri në tre vjet. Natyrisht, ëndrra e dobësisë afatgjatë do të mbetet e parealizueshme nëse, pas 14 ditësh dhe përfundimit të dietës, filloni të arrini dhe të angazhoheni aktivisht në ngrënien e tepërt. Lëreni moderimin, të cilin dieta japoneze ju mëson në 14 ditë, të bëhet zakon, siç ishte me japonezët.

Nutricionistja japoneze Naomi Moriyama është e sigurt se rinia dhe jetëgjatësia e bashkatdhetarëve të saj ruhet kryesisht për shkak të sasisë relativisht të vogël të karbohidrateve në menunë ditore dhe madhësive tradicionalisht të vogla të porcioneve.

Sipas Moriyama, japonezët konsumojnë mesatarisht 25% më pak kalori në ditë sesa banorët e çdo vendi tjetër.

Në Japoni, për shembull, ata nuk hanë shumë patate të skuqura, çokollatë, ëmbëlsira (ëmbëlsirat japoneze nuk janë aspak të ëmbla sipas standardeve tona), dhe në përgjithësi ata mësuan për gjalpin vetëm në shekullin e kaluar dhe nuk e pëlqejnë shumë atë. . Kjo do të thotë, zgjedhja e ushqimeve të shëndetshme në moderim është një tipar kombëtar i kulturës së Japonisë.

Cila është dieta japoneze dhe sa japoneze është ajo?

Besohet se emri i dietës u shfaq sepse u zhvillua nga specialistë nga një klinikë japoneze."Jaex". Krijuesit e dietës premtojnë se në 13-14 ditë do të ndodhë një ristrukturim i plotë i metabolizmit dhe efekti i qëndrueshëm i dietës japoneze do të zgjasë të paktën 2-3 vjet pa asnjë përpjekje të mëtejshme pasoja të pakëndshme për trupin tuaj).

Edhe pse dieta japoneze supozohet se është zhvilluar nga ekspertë japonezë, ajo nuk ka të bëjë fare me kuzhinën tradicionale japoneze (vlen të përmendet se japonezët nuk pinë shumë kafe çdo ditë, hanë më shumë oriz dhe ushqime deti dhe, në përgjithësi, kanë respektuar gjithmonë ndaj një politike të moderuar në ushqim).

Sallatë me dietë japoneze

Në fakt, askush nuk mund të thotë pse kjo dietë quhet japoneze - nuk do të gjeni asnjë algë apo oriz në të. E vetmja gjë që më kujton Japoninë në të është disiplina. Kjo dietë është shumë e rreptë dhe nuk mund të devijoni prej saj, përndryshe të gjitha përpjekjet do të zbresin.

Sigurisht, ka ende disa ushqime ikonike për Tokën e Diellit që po lind në këtë dietë. Midis tyre janë peshku i detit, çaji jeshil dhe vezët. Kjo është e gjitha japonezët që përmbahen në këtë dietë - pjesa tjetër e "grumbullit" të produkteve është e njohur mirë për evropianët, dhe ky është një plus i caktuar: pa produkte të pazakonta, do të jetë më e lehtë për ju të mësoheni me dietën. dhe ju jeni të garantuar se nuk do të merrni alergji.

Përgatitja për dietën japoneze, si ta bëni atë siç duhet

Meqenëse dieta japoneze është vërtet e rreptë, do të jetë shumë e vështirë të futeni menjëherë në ritmin e saj. Përpiquni të reduktoni porcionet disa ditë para fillimit të dietës dhe veçanërisht kushtojini vëmendje një darke më të lehtë.

Si të përgatiteni për dietën japoneze

Për shembull, zieni vetes një porcion të vogël (150 gram) oriz të egër ose ngjyrë kafe dhe përgatisni një porcion prej rreth 100-150 gramësh të një sallate të lehtë perimesh. E rregulloni sallatën me një pikë uthull, një pikë vaj ulliri dhe mundohuni ta bëni pa kripë. Nëse nuk mund të bëni fare pa kripë, ju rekomandojmë të paktën të zvogëloni sasinë e saj, sepse në fund të fundit, ditët para dietës nuk janë vetë dieta.

Mund të provoni të hani me shkopinj. Dhe çështja këtu nuk është se dieta quhet japoneze (edhe pse kjo mund t'ju ndihmojë të futeni në humorin e duhur dhe të ndjeni rëndësinë dhe ashpërsinë në lidhje me misionin tuaj për të humbur peshë), por që të hani më pak me shkopinj.

Llojet e dietës japoneze

Llojet e dietës japoneze

Ekzistojnë tre lloje të dietës japoneze, të cilat ndahen sipas kohëzgjatjes së saj:

 • Dietë japoneze për 7 ditë- "vuajtja" nuk zgjat shumë, por ka një disavantazh të konsiderueshëm - brenda një jave arrihen vetëm rezultatet e largimit të lëngjeve të tepërta nga trupi dhe jo humbje e konsiderueshme në peshë;
 • Dietë japoneze për 13 ditë- dieta më e njohur dhe e përdorur shpesh, pasi jo të gjithë janë të mjaftueshëm në ditën e 14-të;
 • Dietë japoneze për 14 ditë- ndryshon nga dieta e mëparshme 13-ditore vetëm me një ditë. Nuk ka dallime thelbësore, përveç një +1 të vogël të efikasitetit. Zakonisht përdoret sipas kërkesës ose mirëqenies së atyre që po humbin peshë.
Spinaqi në dietën japoneze

Rregullat e dietës japoneze

Një nga kushtet kryesore të kësaj diete është ashpërsia ekstreme. Ju nuk mund të zëvendësoni një produkt me një tjetër! Ju duhet t'i përmbaheni rreptësisht menusë për çdo ditë, nëse dëshironi një rezultat vërtet efektiv.

Përjashtimi i vetëm mund të jetë kafeja - ajo mund të zëvendësohet me çaj jeshil më të shëndetshëm. Kripa do të duhet të braktiset, por nëse nuk mund të hani fare ushqime të pakripura, atëherë lejohet pak kripë - fjala kyçe është "pak".

çaj bimor në dietën japoneze

Për shumicën, është e vështirë të hanë tre vakte në ditë dhe të mos hanë meze të lehtë. Por nëse pini mjaftueshëm ujë gjatë gjithë ditës, duke filluar me një gotë në mëngjes me stomakun bosh, kjo do t'ju lejojë të transferoni më mirë dietën. Çaji jeshil do të ndihmojë gjithashtu për të kënaqur ndjenjën e urisë "të ndërmjetme".

Dieta japoneze është e rreptë, që do të thotë se nuk duhet ta filloni nga "nesër". Është e nevojshme të përgatitet trupi dhe psikika për një test të tillë ushqimor. Disa ditë para orës së pritshme X, hiqni dorë nga ëmbëlsirat, zvogëloni madhësinë e porcioneve, eliminoni gradualisht ushqimet (madje edhe frutat).

Zgjedhje ushqimore për dietën japoneze

Dieta japoneze mund të quhet proteinë, sepse është proteina që ngop trupin gjatë periudhës së ndjekjes së dietës japoneze. Gjendet në sasi të mëdha në:

 • vezët
 • pulë
 • viçi
 • peshku
 • produktet e qumështit
Peshku dhe perimet në dietën japoneze

Ju do të merrni karbohidrate nga krikerat, yndyrnat nga vaji i ullirit dhe fibrat janë të bollshme në perime dhe fruta. Antioksidantë të shëndetshëm gjenden me bollëk te kafeja dhe çaji jeshil – zgjedhja e pijeve të duhura nga lista e pijeve të pranueshme është shumë e rëndësishme.

Ato duhet të jenë natyrale, të cilësisë së lartë, pa aromë dhe aromë apo edhe aditivë bimor.

Frutat në dietën japoneze

Dieta japoneze për 7 ditë: menu

Dita e parë e dietës japoneze:

 • Mëngjesi:kafe pa sheqer.
 • Dreka nga: sallatë me lakër të bardhë, domate, 2 vezë.
 • Darka: sallatë me lakër të bardhë, peshk të pjekur.

Dita e dytë e dietës japoneze:

 • Mëngjesi:kafe pa sheqer, 1 kruton buke me drithera integrale.
 • Dreka nga:sallatë me lakër të bardhë, 200 g peshk të pjekur ose të zier.
 • Darka:200 gr viçi i zier, kefir (kos)

Dita e tretë e dietës japoneze:

 • Mëngjesi:një gotë kafe pa sheqer
 • Dreka nga:vezë të papërpunuara, karrota të ziera me vaj vegjetal.
 • Darka: mollë (sa të duash).

Dita e katërt e dietës japoneze:

 • Mëngjesi:një gotë kafe pa sheqer.
 • Darka:rrënjë majdanozi e skuqur në vaj vegjetal.
 • Darka:fruta (sipas stinës), manaferrat (mund të ngrihen).

Dita e pestë e dietës japoneze:

 • Mëngjesi:karota të papërpunuara, të grira, me limon
 • Darka:200 gr peshk i skuqur, domate.
 • Darka:fruta (sipas stinës), manaferrat (mund të ngrihen).

Dita e 6-të e dietës japoneze:

 • Mëngjesi:një gotë kafe pa sheqer
 • Darka:sallatë me lakër të freskët, 200 g pulë të zier.
 • Darka:2 vezë, 200 g karrota të freskëta të grira me gjalpë.

Dita e 7-të e dietës japoneze:

 • Mëngjesi:çaj pa sheqer,
 • Dreka nga:200 g mish të zier, 200 g fruta,
 • Darka:mollët.

Nëse keni zgjedhur një kurs dyjavor, atëherë menyja e mëparshme për 7 ditë duhet të përsëritet sërish dhe rezultati nuk do të vonojë shumë!

Sipas dëshmitarëve okularë, rezultati pas dietës japoneze zgjat një kohë të gjatë (deri në 3 vjet). Por vetëm me kusht që pas përfundimit të dietës të mos ktheheni në dietën tuaj të zakonshme me ëmbëlsirat e ushqimit të shpejtë, sode dhe alkool. Moderimi gjatë periudhës së dietës japoneze duhet të jetë shoqëruesi juaj i vazhdueshëm.

A jeni gati për të hequr peshën e tepërt? Jini të durueshëm, përgatitini të dashurit tuaj dhe bëhuni po aq besnik ndaj dietës japoneze sa samurai ndaj zotërisë së tij. Koon! (që do të thotë "fat i mirë! " në japonisht : )