Çfarë mund të hani në një dietë proteinike për të humbur peshë?

supë proteinash me vezë për një dietë proteinike

Nëse ndiqni një dietë proteinike brenda dy javësh, mund të shpëtoni nga dy deri në shtatë kilogramë peshë të tepërt. Çfarë mund të hani në një dietë proteinike? Kjo metodë e humbjes së peshës është e përshtatshme për ata që mund të refuzojnë lehtësisht ushqimet e ëmbla dhe niseshte, por nuk mund të jetojnë pa ushqime me peshk dhe mish. Krijuesit e dietës proteinike sigurojnë që nëse ndiqni me përpikëri të gjitha rekomandimet, atëherë gjatë humbjes së peshës duhet të ketë një ristrukturim të plotë të metabolizmit. Trupi do të kalojë në një mënyrë të re funksionimi.

Por për të arritur një rezultat, duhet të ndiqni me përpikëri të gjitha rregullat dhe të mos shkëputeni në fund të dietës. Avantazhi i padyshimtë i një diete proteinike është se një person merr proteina me ushqim, kështu që trupi do të pajiset me materialin e nevojshëm ndërtimor.

Produktet për një dietë proteinike zgjidhen në atë mënyrë që kur konsumohen, trupi ka mungesë të yndyrave dhe karbohidrateve, dhe për këtë arsye djeg yndyrat e grumbulluara. Burime të ndryshme përshkruajnë opsione të ndryshme diete, por të gjitha pothuajse nuk ndryshojnë nga njëra-tjetra. Sot do të flasim për atë që është e mundur me një dietë proteinike, do të rendisim ushqimet e lejuara, do të kuptojmë se si të gatuajmë enët me proteina,

Ushqimet thelbësore për një dietë proteinike

Fatkeqësisht, menyja e dietës së proteinave nuk mund të quhet e larmishme, sepse nuk ka aq shumë produkte që përmbajnë shumë proteina.

Le të rendisim se çfarë mund të hani në një dietë proteinike:

  • Peshku - zgjidhni varietetet lumore dhe detare, por sigurohuni që peshku të jetë i dobët.
  • Enët e mishit - jepni përparësi varieteteve të ligët. Për shembull, nëse jeni duke gatuar pulë, atëherë këshillohet të hani gjoksin, dhe kofshët dhe lëkurën t'ua lini njerëzve të dashur.
  • Produkte të qumështit të skremuar. Gjiza me pak yndyrë është një burim i domosdoshëm i proteinave dhe kalciumit, por monitoroni me kujdes përbërjen e produkteve. Për shembull, nëse kosi është pa yndyrë, kjo nuk do të thotë që ju mund ta hani këtë produkt në një dietë proteinike. Shpesh jogurtet me pak yndyrë kanë shumë karbohidrate, kështu që ky opsion nuk është i përshtatshëm.
  • Të bardhat e vezëve.

Me siguri do të pyesni se çfarë është e mundur me një dietë proteinike, përveç produkteve të mësipërme, sepse është shumë e mërzitshme të përtypësh gjoksin e pulës kur ha të bardhat e vezëve. Ju mund të diversifikoni dietën me enët anësore, për të cilat është e dëshirueshme të zgjidhni sallata me perime. Vërtetë, ju duhet të kriposni pjatën anësore në minimum, dhe gjithashtu të refuzoni veshjet (përveç lëngut të limonit). Dhe pa majonezë dhe gjalpë.

Perimet e shëndetshme gjithashtu duhet të zgjidhen me mençuri. Domatet, lakra, marule, selino, kastravecat janë më të përshtatshmet për një dietë proteinike.

Nga dieta përjashtoni plotësisht ëmbëlsirat, produktet e miellit, ushqimet me përmbajtje të lartë të karbohidrateve.

Ushqimet me proteina për dietë

ushqime me dietë proteinike

Nëse ndiqni një dietë proteinike, nuk do të jeni kurrë të uritur dhe trupi do të marrë të gjitha vitaminat vitale, mineralet dhe substancat e tjera aktive. Ushqimet me proteina për dietë mund të përgatiten me shije dhe sofistikim, dhe të gjitha recetat janë të lehta dhe të përballueshme.

Supat duhet të zihen në lëng peshku ose mishi. Është e dobishme të zieni supa me perime, por nutricionistët rekomandojnë përdorimin e tyre në fazën përfundimtare të humbjes së peshës, në procesin e konsolidimit të rezultateve. Në dietën tuaj, sigurohuni që të përfshini ndonjë zog me pak yndyrë. Opsioni më i mirë është thëllëza ose pula. Ato mund të zihen ose piqen.

Në dietën e proteinave Dukan, ju duhet të hani krunde çdo ditë. Ato përmirësojnë procesin e tretjes, përshpejtojnë largimin e kilogramëve të tepërt. Krundet mund të hahen si një pjatë e pavarur, pasi t'i ziejnë me ujë, ose t'i shtohen produkteve të mishit.

Nëse flasim për atë që mund të hani në një dietë proteinike, atëherë duhet të theksohet se vezët duhet të hahen çdo ditë. Për më tepër, nëse proteinat mund të hahen në çdo sasi, atëherë të verdhat duhet të kufizohen. Nutricionistët këshillojnë gatimin e omëletave ose përdorimin e vezëve të ziera si përbërës në sallata.

Kur zgjidhni ushqime për një dietë proteinike, peshku dhe ushqimet e detit nuk mund të injorohen, sepse ato i sigurojnë trupit substanca të dobishme që nuk gjenden në pjatat e tjera. Këshillohet që të hani peshk dhe ushqim deti të zier ose të pjekur veçmas nga gatimet e tjera.

Nga perimet mund të bëni sallata, të gatuani zierje. Nga frutat, përparësi duhet t'i jepet mollëve të freskëta: frutat mund t'i prisni ose shtoni në ëmbëlsira dhe drithëra.

Rekomandime për dietën e proteinave

Siç thamë edhe më lart, kjo dietë duhet ndjekur me shumë rigorozitet, duke pasur parasysh se çfarë mund të hani në një dietë proteinike dhe çfarë do të duhet të hiqni dorë. Për të arritur rezultate të dukshme, respektoni rregullat e mëposhtme:

  • ju nuk mund të ndiqni një dietë për më shumë se dhjetë ditë;
  • nuk mund të hani pas orës tetë të mbrëmjes dhe të pini më herët se gjysmë ore pas ngrënies;
  • dietologët rekomandojnë përsëritjen e dietës çdo dy muaj dhe pezullimin e saj nëse menyja shkelet (përndryshe, nuk do të arrini një rezultat pozitiv);
  • nëse për ndonjë arsye e keni pezulluar dietën, atëherë mund të ktheheni në të pas dy javësh;
  • para çdo vakt, pini një gotë ujë, hani pjesërisht (të paktën pesë herë në ditë);
  • plotësoni dietën proteinike me aktivitet fizik (aerobi ose vrap).

Duhet të theksohet se ka vlerësime pozitive dhe negative për dietën e proteinave. Shqyrtimet negative janë zakonisht për shkak të mosrespektimit të parimeve bazë të dietës.