Dieta e preferuar për 7, 12, 14 ditë - menu, rezultate, foto dhe komente

peshimi gjatë një diete të preferuar

Kjo metodë e humbjes së peshës përfshin një dietë shtatëditore, gjatë së cilës mund të humbni 10 kg.

Këshillohet që të ndiqni këtë dietë jo më shumë se një herë në vit. Nëse ndiqni këtë metodë të humbjes së peshës pa ndërprerje, mund të dëmtoni shëndetin tuaj.

Produkte të Lejuara dhe të Ndaluara

Gjatë humbjes së peshës lejohet:

 • pini ujë të filtruar dhe pa gazra, produkte qumështi (kefir, qumësht);
 • ka kos, i cili përmban vetëm përbërës natyralë;
 • konsumoni supë.

Kur zgjidhni kefir dhe qumësht, kushtojini vëmendje faktit që ato përmbajnë një sasi të vogël kalori.

Produkte të ndaluara:

 • pije të gazuara dhe ujë të ëmbël;
 • majonezë dhe salcë kosi;
 • kripë;
 • sheqer pluhur;
 • pije alkolike;
 • produktet e miellit.

Avantazhet dhe disavantazhet

Përfitimet e një diete përfshijnë:

 • mundësia e rritjes së porcioneve;
 • një periudhë e shkurtër e humbjes së peshës;
 • zvogëlimi i madhësisë së stomakut;
 • eliminimin e toksinave dhe toksinave nga trupi.

Disavantazhet:

 • një test i madh për zorrët gjatë ditëve të pirjes;
 • gjasat e rritjes së presionit të gjakut;
 • gjasat e përkeqësimit të sëmundjeve kronike;
 • Mungesa e vitaminave në ushqime për humbje peshe.

Kundërindikimet

Disa nutricionistë e klasifikojnë dietën e preferuar si të rreptë. Për këtë arsye nuk rekomandohet ulja në të për ata që kanë sëmundje kronike dhe probleme me mëlçinë.

Është gjithashtu e padëshirueshme t'i përmbahen një diete të tillë për ata që:

 1. Gastriti.
 2. Koliti.
 3. Probleme në funksionimin e sistemit të zemrës, veshkave.
vajzë në frigorifer ndërsa ndiqte dietën e saj të preferuar

Hapat kryesorë përpara se të filloni të humbni peshë

Para se të filloni të vëzhgoni dietën tuaj të preferuar, duhet të kaloni disa faza:

 1. Vizitoni një nutricionist ose terapist, merrni analizat e nevojshme për të identifikuar shkakun e peshës së tepërt. Nëse problemi ka të bëjë me ushqimin e tepërt dhe jo sëmundjen, atëherë dieta është ndihma më e mirë në luftën kundër kësaj sëmundjeje.
 2. Përgatitni trupin tuaj paraprakisht për një dietë të re. Disa ditë para dietës, filloni të përjashtoni nga dieta miellin dhe produktet e ëmbla, pijet e gazuara, erëzat, kripën e kuzhinës.
 3. Bëjeni zakon të pini të paktën 2 litra ujë të pastër jo të gazuar në ditë.
 4. Gjeni kohën optimale për dietë. Mund të jetë një pushim, një fundjavë ose një udhëtim jashtë qytetit. Asgjë nuk duhet t'ju largojë, duke përfshirë punën, nga ndjekja e një diete të re.
 5. Blini vitamina. Gjatë dietës, ushqimi rrallë është i balancuar. Në mënyrë që gjendja e shëndetit të mos përkeqësohet, është e nevojshme të merren komplekse vitaminash çdo ditë.

Këshilla dhe rregulla diete të preferuara

 1. Nëse gjatë procesit të humbjes së peshës përjetoni kapsllëk, filloni të konsumoni 40 g krunde të thata çdo ditë. Merrni një laksativ gjatë natës për të pastruar zorrët dhe për të normalizuar mikroflora.
 2. Marrja e rregullt e multivitaminave do të parandalojë migrenën, dobësinë dhe marramendjen.
 3. Mos i përmbaheni dietës për më shumë se 7 ditë, pasi çdo mono-dietë është krijuar pikërisht për një periudhë të tillë respektimi.
 4. Një konsum ditor prej 2 litrash ujë nënkupton përdorimin e lëngjeve të bëra nga mish pa dhjamë, kefir me pak kalori, milkshake me pak yndyrë.
 5. Në ditën e perimeve, hani perime të papërpunuara ose përgatitni sallata me një lugë gjelle vaj ulliri. Gjithashtu zieni, ziejini, piqni perimet, por pa erëza dhe vaj luledielli.
 6. Në një ditë proteinash, hani të bardha veze, gjoks pule të zier, fasule, peshk, gjizë me pak yndyrë, ushqim deti ose fasule.
 7. Mos ndiqni dietën tuaj të preferuar për më shumë se një javë, edhe nëse dëshironi të humbni peshë edhe më shumë. Më mirë në ditën e fundit të humbjes së peshës, hani ato ushqime që ju ndihmuan të humbisni peshë.
 8. Kujdesuni për shëndetin tuaj gjatë dietës dhe ndiqni këshillat e dhëna nga dietologu juaj.

Rekomandimet e nutricionistëve evropianë për humbje të shpejtë të peshës

Gjatë humbjes së peshës, ndiqni të gjitha këshillat e dhëna nga specialisti, përkatësisht:

 • udhëheq një mënyrë jetese të shëndetshme;
 • hani të ekuilibruar dhe të pjesshëm;
 • hani më shumë perime, fruta të freskëta;
 • pini të paktën 2 litra ujë të pastër;
 • ushtrime;
 • mendoni pozitivisht;
 • mbani një ditar me shënime në të cilat shënoni ushqimet e ngrëna gjatë ditës;
 • përmbahen nga ngrënia e sheqerit të grimcuar;
 • mos e kufizoni ashpër dietën e zakonshme;
 • hiqni dorë nga mielli, produktet e ëmbla;
 • hani drithëra dhe drithëra;
 • pini pije qumështi me pak yndyrë;
 • zëvendësoni mishin e yndyrshëm me mish pa dhjamë të gjelit të detit, pulës, viçit;
 • mos e teproni.

Parimet e rëndësishme të dietës së preferuar

Dieta:

 1. Ditë të çuditshme - vetëm ujë.
 2. Edhe ditët - perime, fruta.
Çfarë duhet dhe jo në një dietë të preferuar

Para se të filloni këtë teknikë të humbjes së peshës, shikoni parimet e saj kryesore:

 1. Disa gra e kanë jashtëzakonisht të vështirë të durojnë shtatë ditë pa ushqim të fortë. Për këtë arsye, nutricionistët rekomandojnë të hiqni dorë nga një mënyrë jetese aktive kur humbni peshë.
 2. Gjatë ditëve të pirjes së dietës, pini lëngje mishi, ujë të filtruar për ta bërë më të lehtë që trupi të mësohet me dietën e re.
 3. Gjatë ditëve të frutave, hani çdo dy deri në tre orë për të shmangur periudhat e urisë.
 4. Në ditët e tjera, menyja duhet të përfshijë mish pule, vezë, ushqim deti.
 5. Hani fruta gjatë ditës për të reduktuar urinë.
 6. Shmangni gjizën, kosin natyral në sasi të mëdha.
 7. Dilni nga dieta pa probleme dhe gradualisht. Pas saj, mos iu ktheni menjëherë ushqimeve me kalori, përndryshe nuk do të vini re asnjë efekt.
 8. Në mënyrë që efekti i humbjes së peshës të vazhdojë për një kohë të gjatë, përmbahuni nga vaktet me kalori të lartë dhe ushqimet që kontribuojnë në shtimin e shpejtë të peshës.

Menyja e detajuar e dietës së preferuar

Teknika e humbjes së peshës shtatëditore përfshin një dietë specifike. Pini çaj të zi, jeshil pa shtuar sheqer të grimcuar në periudhat e para të urisë gjatë gjithë ditëve dhe gjatë natës.

dita e 1

Në këtë ditë, pini çdo lëng, me përjashtim të pijeve që përmbajnë alkool, ujit me gazra.

 • Mëngjesi - gota kefir ose çaj pa sheqer.
 • Dreka - 200 gr. supë e gatuar nga mishi i pulës pa kripë.
 • Rostiçeri pasdite - një gotë kos natyral të pijshëm.
 • Darka - një gotë qumësht.

dita e 2

Kjo ditë është një ditë perimesh. Hani shumë lakër të bardhë sepse ka një efekt të mirë djegës të yndyrës.

 • Mëngjesi - 2 domate të freskëta.
 • Dreka - sallatë e freskët e bërë nga barishte, tranguj dhe lakër, pak vaj.
 • Rostiçeri pasdite - 2 tranguj të freskët.
 • Darka - sallatë e freskët me speca, barishte dhe tranguj.

dita e 3

 • Mëngjesi - çaj pa sheqer, milkshake.
 • Dreka - 220 ml qumësht, 0, 15 kg lëng pule.
 • Rostiçeri pasdite - 220 ml pije qumështi të fermentuar.
 • Darka - 220 ml qumësht.

dita e 4

Kjo ditë është me fruta. Hani sasi të pakufizuar të çdo fruti.

 • Mëngjesi - dy portokall, grejpfrut i pjekur.
 • Dreka - një sallatë me frutat tuaja të preferuara.
 • Rostiçeri pasdite - dardhë, mollë.
 • Darka është vetëm grejpfrut.

dita e 5

 • Mëngjesi - 2 vezë.
 • Dreka – peshk i zier në masën 0, 2 kg, pulë e zier dhe bizele.
 • Rostiçeri pasdite - 0, 1 kg gjizë.
 • Darka - 0, 1 kg djathë.
duke ngrënë sallatë perimesh në një dietë të preferuar

dita e 6

 • Mëngjesi - një gotë pije qumështi të fermentuar, çaj pa sheqer.
 • Dreka - 220 ml lëng grejpfruti të freskët të shtrydhur, lëng pule.
 • Rostiçeri pasdite - 220 ml milkshake.
 • Darka - 220 ml qumësht.

dita e 7

 • Mëngjesi - 2 vezë, një filxhan çaj jeshil.
 • Dreka - çdo frut, supë e bërë nga hikërror.
 • Rostiçeri pasdite - fruta.
 • Darka - sallatë perimesh.

Versioni i vështirë i dietës së preferuar për 7 ditë

Në procesin e vëzhgimit të kësaj metode të humbjes së peshës, lëngjet e tepërta, toksinat dhe toksinat largohen nga trupi.

Mos harroni për marrjen e vitaminave gjatë kësaj periudhe, pasi dieta është shumë e kufizuar dhe është e mundur një përkeqësim i mirëqenies.

Për të konsoliduar rezultatin e marrë dhe mund të humbni nga 3 deri në 8 kg, pas dietës, hiqni dorë nga produktet e ëmbla dhe mielli, kaloni më shumë kohë në ajër të pastër dhe filloni të luani sport. Nëse nuk keni kohë për të shkuar në palestër, bëni një ushtrim 15-minutësh pasi të zgjoheni.

Menuja për javën duket si kjo:

 1. të hënën dhe të martën- Sasi të pakufizuara kefiri dhe ujë të pastër pa gazra.
 2. e mërkurë- ditë agjërimi, gjatë së cilës hani mollë në çdo sasi. Nëse dëshironi, ato mund të zëvendësohen me portokall. Mos harroni për regjimin e pirjes, të paktën 2 litra ujë në ditë.
 3. E enjte e premte e shtune- ujë i pastër, pulë e zier pa lëkurë.
 4. të dielën- në këtë ditë është më mirë të qëndroni në shtëpi, pasi pini verë të thatë dhe hani djathë gjatë gjithë ditës. Për një gotë verë, lejohet të hahet 30 gram. djathë.

Dieta e preferuar për 12 ditë

Kjo meny diete paraqitet në një version të zgjeruar. Ekzistojnë 2 lloje të dietës së preferuar për 12 ditë.

Në opsionin e parë, javën e parë ju humbni peshë sipas menusë standarde shtatëditore të dietës suaj të preferuar.

Në opsionin e dytë të humbjes së peshës, ndani periudhën 12-ditore në 4 mono dietat tre-ditore.

Opsioni i parë

 • Dita e shtatë - dita e agjërimit në ujë mineral.
 • Dita e tetë është një ditë perimesh, gjatë së cilës mund të hani çdo perime dhe në çdo sasi, të pini mjaftueshëm ujë.
 • Dita e nëntë është dita e kefirit, gjatë së cilës pini çdo sasi kefiri me pak yndyrë.
 • Dita e dhjetë është një ditë proteinike, hani ushqimet e treguara në ditën e 5-të të dietës.
 • Dita 11 - Pini çaj jeshil gjatë gjithë ditës.
 • Dita e dymbëdhjetë - dalja nga dieta, sipas ditës së 7-të të dietës, hani fruta për të rimbushur mungesën e vitaminës që shfaqet gjatë humbjes së peshës.

Opsioni i dytë

 • Tre ditët e para - pini kefir me një përmbajtje minimale yndyre në çdo sasi.
 • Tre ditët e dyta - hani mollë të freskëta dhe të pjekura në çdo sasi.
 • Tre ditët e treta - hani fileto pule të zier të gatuar pa kripë dhe erëza, mos harroni për regjimin e pirjes.
 • Tre ditët e katërt - në çdo vakt, hani 30 gram djathë dhe pini një gotë verë të thatë.

Një gotë verë është e barabartë me 150 ml. Mund ta zëvendësoni verën me lëng nga rrushi ose shega.

pirja e ujit në një dietë të preferuar

Dieta e preferuar për 14 ditë

Gjatë dietës dyjavore, ndiqni menunë e dy teknikave shtatëditore të humbjes së peshës të përshkruara më sipër.

Në këto ditë, përveç ujit të pastër pini edhe pije frutash, milkshake, por pa shtuar sheqer të grimcuar.

Gjithashtu lejohet:

 • një filxhan kafe (jo më shumë se një në ditë);
 • kokteje jeshile të bëra nga barishte, ujë dhe disa fruta;
 • smoothie frutash dhe perimesh;
 • komposto;
 • patate, por në sasi të vogla dhe vetëm në ditët e perimeve.

Kështu, ju mund të zgjidhni menunë e dietës suaj të preferuar për t'iu përshtatur preferencave tuaja, duke e bërë dietën të kursyer.

Rezultatet dhe komentet pas dietës së preferuar

Me respektimin e rreptë të kësaj metode të humbjes së peshës, shumica e grave humbin peshë mesatarisht nga tetë deri në dhjetë kg.

Por a është dieta aq e thjeshtë sa mund të duket në shikim të parë? Le ta zbulojmë këtë nga gratë që i janë përmbajtur.

Shqyrtimi i parë, vajzë, 25 vjeç

Për herë të parë isha në një dietë të preferuar një vit më parë. Rezultati im ishte minus 9 kg. Nuk mund të them se kam pësuar lehtësisht humbje peshe, por në krahasim me dietat e tjera, Favorite është një mënyrë efektive dhe jo ekstreme për të humbur peshë.

Rishikimi i dytë, femër, 32 vjeç

Nëse do të më pyesnin nëse ia vlen të vdisni nga uria për të humbur peshë, apo është më mirë të uleni tek i dashuri im, atëherë unë do të rekomandoja opsionin e dytë. Kjo dietë më ndihmoi, arrita të humbas deri në 7 kg. Dhe nuk kisha më nevojë për të.

Rishikimi i tretë, femër, 41 vjeç

Çfarë i duhet një gruaje për një humor të mirë? Figurë e mirë dhe vetëbesim. Fatkeqësisht, nuk mund të mburrem me një bel të hollë, ndaj bëj periodikisht dieta të ndryshme. Kohët e fundit provova Favorite, humba 11 kg, por e kufizova pak dietën që tregohet në menu. Thjesht nuk më pëlqen mishi. Pjesa tjetër e rezultatit është e lumtur.

Rishikimi i katërt, femër, 26 vjeç

Unë u ula në një dietë 12-ditore të preferuar, humba 5 kg për të gjithë periudhën. Gjëja më e vështirë ishte të duroja ditën e shtatë, pasi që nga fëmijëria nuk më pëlqente uji mineral. Por një figurë e bukur kërkon sakrificë dhe, falë kësaj metode të humbjes së peshës, kam hequr qafe peshën e tepërt.

Këshilla e pestë, grua, 35 vjeç

Mezi i rezistoi dietës së preferuar 14-ditore. Unë rrallë mbaj dietë, por para ditëlindjes vendosa të rregulloj trupin tim. Ajo humbi 7 kg dhe u fut në fustanin e saj të preferuar. A do ta ndjek akoma këtë teknikë të humbjes së peshës? Po, por vetëm nëse e përshtat menunë për veten time. Fatkeqësisht, ajo nuk e bëri këtë fillimisht.

Rishikimi në ditën e katërt

Vajza, 22 vjeç

Unë nxitoj të ndaj me ju një përmbledhje në ditën e katërt të dietës së preferuar. Nëse mezi duroja të gjitha ditët e tjera, doja të haja diçka të ndaluar, atëherë dita e katërt më kënaqi. Megjithatë, konsumimi i agrumeve në mëngjes mund të çojë në faktin se stomaku do të dhemb. Kështu që e ndryshova pak menunë dhe piva një filxhan çaj jeshil.

Në parim, nuk kam asgjë kundër kësaj diete, por ushqimi është shumë i kufizuar në të. Një dietë e tillë preferohet për verën, në dimër ju shtyn në melankoli dhe është më mirë t'i përmbaheni një metode tjetër të humbjes së peshës.

Më poshtë në foto do të shihni rezultatet e dietës së preferuar për 7 ditë.

para dhe pas humbjes së peshës në foton e dietës suaj të preferuar 1para dhe pas humbjes së peshës në foton e dietës suaj të preferuar 2

konkluzioni

 1. Ndiqni dietën tuaj vetëm nëse nuk ka probleme shëndetësore.
 2. Para se të humbni peshë, vizitoni një nutricionist ose terapist për të identifikuar shkaqet e peshës së tepërt.
 3. Në procesin e humbjes së peshës, pini të paktën 2 litra ujë në ditë.