Dietë hikërror për humbje peshe

hikërror për humbje peshe

Humbja e peshës në hikërror nuk i përket kategorisë afatshkurtër, pasi zgjat 2 javë. Gjatë kësaj kohe, ju mund të heqni qafe 12 ose më shumë kg, në varësi të peshës së tepërt që ishte fillimisht.

Avantazhi kryesor i hikërror është përmbajtja e tij e lartë e kalciumit, magnezit, hekurit dhe kaliumit. Ai gjithashtu përmban një sasi të konsiderueshme të vitaminës B, e cila zvogëlon dëmin e lejuar për trupin gjatë humbjes së peshës. Shëndeti juaj do të përmirësohet çdo ditë, pesha juaj do të ulet, do të ndjeni butësi në të gjithë trupin tuaj. Gjatë dietës, lejohet të përjashtohen pothuajse plotësisht ushqimet proteinike nga dieta.

Ushqimet e ndaluara

Kërkesa kryesore e dietës për të gjithë periudhën e humbjes së peshës është një ndalim absolut i çdo erëze, ushqimi të kripur dhe të ëmbël. Shtë gjithashtu e nevojshme të përjashtoni plotësisht kripën dhe sheqerin e grimcuar nga dieta. Në këtë rast, vakti i fundit lejohet jo më vonë se katër orë para gjumit.

Avantazhet dhe disavantazhet

Përparësitë e kësaj metode të humbjes së peshës përfshijnë:

 1. Aftësia për të ngrënë hikërror sa të doni, nuk ka kufizime.
 2. Gjatë dietës, nuk do të ketë shenja lodhjeje ose marramendjeje, gruaja do të ndihet energjike në të gjithë trupin e saj.
 3. Shkalla e lartë e humbjes së peshës.
 4. Efikasiteti.
 5. Buckwheat përmban një sasi të madhe të fibrave, falë të cilave zorrët dhe mëlçia do të pastrohen.
 6. Nëse keni celulit, ai do të bëhet më pak i dukshëm ndërsa humbni peshë.
 7. Përmirësimi i gjendjes dhe ngjyrës së lëkurës, rritja e thonjve do të përmirësohet për shkak të sasisë së madhe të vitaminës B.
hikërror në një gotë për dobësim

Disavantazhet përfshijnë disa faktorë:

 • Kjo dietë nuk është e përshtatshme për të gjithë; disa, ndërsa e respektojnë atë, ndihen të lodhur, lodhen shpejt. Prandaj, rekomandohet të provoni një ditë agjërimi në këtë drithëra në mënyrë që të kuptoni nëse është i përshtatshëm për trupin tuaj apo jo.
 • Dieta e hikërror i përket kategorisë së atyre të ashpra, pasi produktet kryesore ushqimore janë qull hikërror, kefir.
 • Ri-dieta është e mundur vetëm pas një muaji.
 • Mundësia e uljes së presionit të gjakut është e lartë.
 • Ka të ngjarë të përkeqësohet sëmundjet kronike.

Nëse këto mangësi nuk ju trembin, atëherë mund të filloni të mbani dietë.

Kundërindikimet

Kjo metodë e humbjes së peshës ka kundërindikacione, nuk rekomandohet:

 • gratë shtatzëna dhe gratë që ushqehen me gji;
 • diabetikët;
 • pacientët me hipertension;
 • gjatë ushtrimit të tepërt fizik;
 • me sëmundje të traktit gastrointestinal;
 • gjatë depresionit.
 • me sëmundje të veshkave dhe zemrës;
 • personat që kanë bërë operacione abdominale.

Shembull i menysë së dietës së hikërror

Më shpesh, dieta gjatë humbjes së peshës është si më poshtë:

 • Për mëngjes, ju duhet të hani hikërror, të gatuar pa kripë. Ndalohet shtimi i yndyrave, por lejohet mjalti dhe frutat e thata.
 • Për drekë, duhet të gatuani perime të pjekura, të hani pak mish të ligët. Peshku i avulluar gjithashtu do të diversifikojë menunë.
 • Darka përbëhet vetëm nga qull hikërror dhe kefir.

Ju duhet t'i përmbaheni një menuje të tillë jo më shumë se një javë, pasi ka të ngjarë të përkeqësohet mirëqenia. Optimalshtë optimale të vëzhgoni këtë regjim për 3 ditë.

Nëse jeni të lodhur nga drithërat, atëherë mund të diversifikoni dietën tuaj me mollë të pjekura ose çaj me fruta të thata. Në të njëjtën kohë, është e rëndësishme të braktisësh plotësisht ushqimin e rëndë, të luash sporte dhe ushtrime të tjera fizike.

hikërror me kefir për humbje peshe

Pini jo më shumë se një litër kefir në ditë, ndërsa duhet të jetë i ulët në kalori. Mbani gjurmët e datës së prodhimit të kefirit, nëse është më shumë se 3 ditë, atëherë mos e përdorni, pasi mund të shkaktojë kapsllëk.

Nëse ndjenja e urisë së rëndë vazhdon, atëherë para gjumit lejohet të pini një gotë produkt qumështi të fermentuar. Ju mund të pini ujë pa gaz dhe çaj jeshil në sasi të pakufizuar.

Për të konsoliduar rezultatin e dietës dhe për të mos fituar përsëri peshë të tepërt, pas 2 javësh ushqim të kufizuar, nuk mund të hidheni menjëherë në produktet yndyrore ose miell. Mundohuni të shmangni ngrënien e tepërt dhe rregulloni periodikisht ditët e agjërimit në këtë drithëra.

Ditët periodike të agjërimit në hikërror do t'ju lejojnë të qëndroni gjithmonë në formë të shkëlqyeshme. Ato mund të përsëriten pas 3 ditësh. Ju do të duhet të hani një hikërror gjatë gjithë ditës, nëse dëshironi, mund të shtoni qepë, vaj të rafinuar ose mjaltë në të. Gjithashtu nuk është e ndaluar të pini çaj pa sheqer ose komposto.

rezultatet

Mos kini frikë se lëkura juaj do të ulet pasi të ndaloni të uleni në këtë metodë të ngrënies. Gjatë humbjes së peshës, shtresa e lëkurës zvogëlohet në mënyrë të barabartë, në 2 javë mund të zvogëloni madhësinë e veshjeve tuaja me 2 madhësi. Humbja e peshës nuk është vetëm një pjesë e veçantë e trupit, për shembull, ijet, por i gjithë trupi, i cili është i rëndësishëm nëse qëllimi juaj kryesor ishte të zvogëloni numrin e cm në bel dhe ijet.

Foto e humbjes së peshës në një dietë hikërror

para dhe pas ndjekjes së fotografisë së dietës së hikërror 1para dhe pas ndjekjes së fotografisë së dietës së hikërrorit 2para dhe pas ndjekjes së fotografisë së dietës së hikërrorit 3

Komente

 • Rishikimi i parë, një vajzë, 23 vjeç: "Isha në dietë me hikërror për 3 ditë. Gjatë kësaj kohe kam humbur 3 kg. Nuk mund të them që kjo metodë ushqyese është e ndërlikuar. Po, në ditën e parë të humbjes së peshës ishte e vështirë, sepse uria ishte e fortë. ditën e dytë u bë më e lehtë, dhe ditën e tretë ndjeva butësi në të gjithë trupin tim ".
 • Rishikimi i dytë, një grua, 31 vjeç: "Unë u ula në një dietë hikërror për 2 javë. Kam ngrënë vetëm hikërror, kam pirë çaj dhe kefir. Në përgjithësi më pëlqen qull hikërror, por vetëm me gjalpë. Dhe, për fat të keq, nuk mund ta përdorni ajo për humbjen e peshës. Rezultati im ishte humbja e peshës ishte minus 12 kg. "
 • Këshilla e tretë, një vajzë, 28 vjeç: "Dieta me hikërror më ndihmoi të arrija humbje të shpejtë të peshës, bel të hollë dhe shëndet më të mirë. Disa herë në vit ulem mbi të, ndërsa bëj sportive. Dhe unë i këshilloj të dashurat e mia vetëm këtë dietë ".

Teknika e humbjes së peshës së hikërror ka avantazhet dhe disavantazhet e saj. Po, ndihmon për të humbur ndjeshëm peshën, por në të njëjtën kohë, nëse nuk jeni adhurues të hikërror, mund të jetë më mirë të provoni një metodë tjetër të humbjes së peshës, për shembull, një dietë minus 10 kg.