Krahasimi dhe analiza e dietave

Sot, ka shumë dieta që premtojnë humbje të shpejtë dhe efektive të peshës. Në këtë artikull, ne do të shohim dietat dhe sistemet ushqyese që janë më të zakonshmet dhe më të njohurat në Amerikë sot.

Deri vonë, dietat me pak yndyrë ishin të njohura në Shtetet e Bashkuara, ndërsa sot dietat me karbohidrate të ulëta po fitojnë popullaritet. Duhet të theksohet se ata kurrë nuk kanë dëgjuar për ndonjë hikërror të zbrazët për shtatë ditë me radhë, ose dietë japoneze, ose dietë Protasov, ose shumë dieta të tjera të njohura tek ne.

Dieta me karbohidrate të ulëta Dr Atkins

gjellë dietë me karbohidrate të ulëta

Dieta me shumë yndyrë dhe proteina të larta të dietologut amerikan Robert Atkins bazohet në një refuzim të plotë të ushqimeve që përmbajnë karbohidrate: marrja ditore e karbohidrateve nuk duhet të kalojë 20 gramë në ditë. Nga ushqimi "karbohidrate", lejohen vetëm kërpudhat, pasi ato përmbajnë shumë proteina bimore. Pjesa tjetër - buka, perimet, frutat, makaronat, simite, sheqeri, etj - janë pothuajse plotësisht të përjashtuara nga dieta. Edhe një sasi e vogël e ushqimeve të pasura me karbohidrate mohon efektivitetin e dietës.

Qëllimi i të ushqyerit Atkins është të krijojë një gjendje në trup të quajtur ketosis (prandaj kjo dietë quhet edhe dieta ketogjenike), në të cilën yndyra shpërbëhet me shpejtësi.

Dieta përbëhet nga dy pjesë - zvogëluese dhe mbështetëse. E para zgjat dy javë, gjatë së cilës fillojnë ndryshimet në proceset metabolike, ndodh varësia fizike dhe psikologjike ndaj parimeve të reja në të ushqyerit. Pjesa e dytë, kohëzgjatja e së cilës është e pakufizuar, është krijuar për të arritur më gradualisht peshën e dëshiruar dhe për ta ruajtur atë gjatë gjithë jetës së mëvonshme, pa kufizime në kaloritë dhe vlerën ushqyese.

Përfitimet:

 • nuk ka kufizime në përmbajtjen e kalorive dhe sasinë e ushqimit të lejuar;
 • gjatë dietës, ndodh stabilizimi dhe mirëmbajtja e një niveli të vazhdueshëm të sheqerit në gjak, i cili shmang simptomat e hipoglikemisë, të tilla si varësia e karbohidrateve dhe një ndjenjë e vazhdueshme urie (heqja e varësisë nga ëmbëlsirat dhe varësitë e tjera ushqimore);
 • ndryshimi metabolik - kalimi nga djegia e karbohidrateve si karburanti më "i përshtatshëm" për të djegur dhjamin.

Disavantazhet:

 • dieta mund të kryhet vetëm me shëndet të mirë dhe vetëm pas një ekzaminimi të plotë mjekësor. Në asnjë rast nuk duhet të përdoret për diabetikët;
 • Refuzimi afatgjatë i karbohidrateve ndikon negativisht në tru. Dieta Atkins bllokon prodhimin e serotoninës, një kimikat që kontrollon gjendjen shpirtërore. Njerëzit të cilët kanë qenë në dietë Atkins për një kohë të gjatë bëhen ters, nervoz dhe kanë ndryshime humori; dobësi, shfaqet lodhje e shpejtë, kujtesa përkeqësohet;
 • për shkak të faktit se mbi të gjitha proteinat dhe yndyrnat vijnë nga ushqimi, niveli i kolesterolit në gjak rritet në trup, dhe kjo kërcënon edhe njerëz të shëndetshëm me një sulm në zemër dhe aterosklerozë;
 • Hani shumë ushqime të yndyrshme mund të çojë në probleme të lëkurës dhe flokët mund të bëhen të thatë dhe të brishtë nëse i përmbaheni kësaj diete për më shumë se katër javë;
 • kjo dietë nuk parashikon marrjen e një sasie të mjaftueshme të kripërave minerale dhe fibrave, të cilat janë të nevojshme për funksionimin normal të traktit tretës.

Menuja e përafërt për një ditë:

 • Mëngjesi: kafe me krem, gjalpë dhe sanduiç djathi.
 • Dreka: pule e pjekur me brokoli dhe lulelakër, barishte.
 • Darka: biftek salmoni, sallatë jeshile me djathë feta dhe vaj ulliri, një gotë verë e thatë.

Në shkurt 2004, agjencitë e lajmeve raportuan se Dr. Robert Atkins, i cili vdiq në një aksident, ishte i trashë. Sidoqoftë, për 36 vitet e fundit, ai i është përmbajtur dietës së tij.

Zona e Barry Sears

Kjo mënyrë magjepsëse e humbjes së peshës është provuar nga shumë yje të Hollivudit, nga Demi Moore te Jennifer Aniston. Autori i "Zonës" - Dr. Barry Sears nga Boston - propozoi të përfaqësonte proteina, yndyrna dhe karbohidrate në formën e blloqeve (1 bllok është i barabartë me rreth 90 kilokalori); kur humbni peshë në ditë, rekomandohet të përmbaheni në rreth 11 blloqe (mëngjes, drekë dhe darkë, 3 blloqe dhe 2 snacks, 1 bllok secili).

Për shembull: 1 bllok proteina është një fetë mishi pa dhjamë, 1 bllok karbohidrate është gjysmë filxhani makarona ose oriz i gatuar, 1 bllok yndyre janë disa kikirikë ose fëstëk. Dieta llogaritet sipas parimit të mëposhtëm: çdo racion përmban 40% karbohidrate, 30% proteina dhe 30% yndyrna (kryesisht të pangopura). Ka pak këshillime të nutricionistit amerikan, por shpesh. Opsioni më i mirë është pesë vakte në ditë: tre vakte kryesore dhe dy vakte. Thelbi i dietës është aftësia për të kontrolluar përmbajtjen e insulinës - substanca kryesore që rregullon sasinë e sheqerit dhe yndyrës në trup.

Përfitimet:

 • për sa i përket humbjes së peshës, 11 blloqe (afërsisht 1100 kcal) dhe proporcionet e UBZH 40: 30: 30 garantojnë qasje ideale në rezervat e yndyrës së trupit. Yndyra do të digjet 24 orë në ditë me një ritëm të njëtrajtshëm dhe të fortë;
 • gëzimi dhe rritja e efikasitetit me një rënie të përmbajtjes së kalorive, vaktet e shpeshta dhe kontrolli mbi nivelet e insulinës janë të garantuara praktikisht;
 • meqenëse çdo racion përmban si karbohidrate ashtu edhe proteina - dhe kjo nuk lejon që sheqeri në gjak të kërcejë - ndjenja e ngopjes zgjat më shumë se zakonisht.

Disavantazhet:

përpilimi i një menuje nga numri i saktë i blloqeve do të kërkojë disiplinë, pasi do t'ju duhet të monitoroni pjesë dhe proporcione.

Menuja e përafërt për një ditë:

 • Mëngjesi: një omëletë me 4 të bardha vezësh të përziera me 1 lugë çaji djathë të integruar, një filxhan rrush të thatë, një filxhan kafe ose çaj pa sheqer dhe qumësht, 2 feta bukë të zezë ose bukë krunde.
 • Dreka: sallatë me 200 g mish gaforre ose karkaleca me 1 lugë çaji majonezë, mbështjellë me një copë bukë pita.
 • Snack pasdite: 50 g salcë kosi pa yndyrë ose kos.
 • Darka: kotele e bërë nga viçi i bluar, me 1 lugë qepë të copëtuar, barishte dhe piper, me shtimin e pureve të domates dhe fasuleve të bardha të ziera të skuqura në vaj perimesh.
 • Natën: 50 g proshutë ose gjeldeti me pak yndyrë, 100 g luleshtrydhe ose mjedra, opsionalisht një grusht arra ose fëstëk.

Rojet e peshes

Weight Watchers është një dietë mjaft popullore me rezultat. Secilit produkt i jepet një numër specifik i pikëve bazuar në përmbajtjen e tij të kalorive, përmbajtjen e yndyrës, përmbajtjen e fibrave dhe madhësinë e shërbimit. Dieta është menduar në mënyrë të tillë që jo vetëm të shkaktojë humbje peshe, por edhe të mësojë ata që po humbin peshë të ushqehen mirë. Kjo arrihet kryesisht për faktin se sasia e ushqimit të ngrënë llogaritet në mënyrë rigoroze, pjesët priten ashpër dhe çdo kalori llogaritet.

"Vëzhguesit e peshës" kanë zhvilluar një larmi menush, në dyqane mund të blini ushqimet dhe produktet e tyre të gatshme për gatim. Humbja e peshës bashkohet me klubin. Pesha roje për udhëzime të hollësishme ushqyese, revista recetash, rekomandime për aktivitet fizik dhe mbështetje psikologjike. Pas tre javëve të para, shkalla e humbjes së peshës është afërsisht tetëqind gram në javë. Nëse humbja e peshës tejkalon këtë normë, ai këshillohet të konsultohet me udhëheqësin e ekipit në mënyrë që humbja e peshës të mos dëmtojë shëndetin.

Përfitimet:

 • dieta është planifikuar nga dietologët dhe korrespondon me idetë moderne në lidhje me ushqimin e duhur dhe rekomandimet e Institutit të të ushqyerit. Isshtë i përshtatshëm për burrat dhe vajzat e reja nën 16 vjeç, dhe nënat që ushqejnë me gji;
 • nuk ka nevojë të numëroni kaloritë;
 • asnjë ushqim i ndaluar. Kryeinspektori i ushqimit - pikë.

Disavantazhet:

 • ndjenja e urisë është vazhdimisht e pranishme, pasi që në praktikë sistemi i ushqimit të vëzhguesve të peshës është me pak kalori;
 • në fazat e hershme të dietës, secila pjesë duhet të peshohet dhe kallajoset me pikat e numërimit, gjë që kërkon shumë kohë;
 • qëllimi i programit është thjesht arritja e treguesit të dëshiruar në peshore, domethënë suksesi vlerësohet vetëm nga numri i paundëve të rënë. Dhe ky nuk është një tregues i bukurisë dhe shëndetit.

Menuja e përafërt për një ditë:

 • Mëngjesi: 120 ml lëng portokalli, bollgur në ujë; 150 g qumësht i skremuar, çaj ose kafe.
 • Dreka: vezë e zierë me 90 g kërpudha të pjekura në skarë, një fetë e dolli e thekur me margarinë, një dardhë, çaj ose kafe.
 • Darka: presje qengji e pjekur në skarë; 90 g qepë, të zier në 1 lugë çaji vaj perimesh, 180 g makarona dhe 90 g karota të ziera, një portokall, çaj ose kafe të vogël.

Dieta e Plazhit Jugor

Dieta e Plazhit Jugor u propozua nga Dr. Arthur Agatson. Ideja kryesore e dietës është një ekuilibër i arsyeshëm i karbohidrateve dhe yndyrnave "korrekte" (vezë, ushqim deti, perime, shpendë të ligët, vaj ulliri). Yndyra shtazore, margarina, si dhe ushqimi i përpunuar thellë duhet të përjashtohen nga dieta sa më shumë që të jetë e mundur. Kjo dietë është shumë e thjeshtë, nuk keni pse të grumbulloni trurin tuaj duke numëruar kaloritë ose sasinë e proteinave, yndyrnave dhe karbohidrateve të lejuara. Thjesht duhet të mbani mend listën e ushqimeve të lejuara dhe t'i konsumoni ato në sasi të arsyeshme 6 herë në ditë (3 vakte të plota dhe 3 vakte).

Dieta e Plazhit Jugor është e ndarë në 3 faza. Faza e parë, mjaft e rreptë, zgjat 2 javë (gjatë së cilës mund të humbni 6-7 kg), e dyta - derisa të arrini rezultatin e dëshiruar. Faza e tretë nuk është më një dietë, por një sistem ushqimi për jetën: ju mund të hani pothuajse gjithçka, por nëse është e mundur përpiquni të shmangni patatet, orizin e bardhë, makaronat, bukën e bërë nga mielli me cilësi të lartë, ëmbëlsirat, birra, patatinat. Në të njëjtën kohë, gjatë fazës së parë dhe të dytë, ju mësoheni aq shumë për të ngrënë sa nuk dëshironi më ushqime të dëmshme. Kohë pas kohe mund të ktheheni në dy fazat e para.

Përfitimet:

 • ky sistem ushqimor zhvillohet nga një specialist dhe miratohet nga institucione me reputacion shkencor;
 • dieta rregullon nivelin e kolesterolit dhe insulinës në gjak;
 • pa numërim të kalorive;
 • mungesë pothuajse e plotë e urisë;
 • dieta është e ekuilibruar, pasi grupet kryesore të ushqimit përfaqësohen në të;
 • sondazhet kanë treguar se vetëm 5% e atyre që kanë këtë dietë nuk i durojnë vështirësitë dhe heqin dorë nga ky sistem ushqimor.

Disavantazhet:

 • pjesa më e madhe e humbjes së peshës mund të ndodhë për shkak të humbjes së lëngjeve në trup;
 • dieta mund të mos funksionojë për ju nëse nuk ju pëlqejnë ushqimet e lejuara në fazën e parë dhe nëse nuk keni kohë për të përgatitur ushqimin "e duhur".

Menuja e përafërt për një ditë:

 • Mëngjesi: luleshtrydhe të freskëta, bollgur (në qumësht me pak yndyrë) me një lugë çaji arra të copëtuara, kafe pa kafe me qumësht me pak yndyrë pa sheqer, ose çaj bimor.
 • "Snack" në mëngjes: vezë e zier fort.
 • Dreka: Sallatë pule mesdhetare.
 • "Snack" gjatë ditës: dardha e freskët dhe djathi i lehtë.
 • Darka: salmon me spinaq dhe perime, sallatë perimesh me vaj ulliri ose uthull, fruta.

Dietë mesdhetare

Baza e sistemit ushqimor mesdhetar është, para së gjithash, perime, fruta, drithëra, peshk (dhe gatimi bëhet ekskluzivisht me vaj ulliri), arra të kombinuara me një sasi të vogël ushqimesh kafshësh dhe qumështi, verë (studimet e fundit kanë treguar se ato janë të nevojshme për trupin për prodhimin e prostaglandinave - hormone që rregullojnë metabolizmin qelizor dhe parandalojnë sulmet në zemër, sulmet në zemër dhe shumë sëmundje të tjera). Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme që vetëm produktet e freskëta dhe natyrore të përdoren për ushqim, pa ushqim të konservuar ose konservantë.

Ka pasur shumë studime mbi efektet e kuzhinës mesdhetare në trupin e njeriut dhe janë marrë shpjegime mjaft bindëse për efektin e saj. Pra, shkencëtarët amerikanë (me një vonesë në krahasim me kolegët e tyre evropianë perëndimorë për disa dekada) zbuluan se një sistem i tillë dietik zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare (banorët e Mesdheut kanë normat më të ulëta këtu) dhe ndihmon në parandalimin e kancerit. Gjithashtu, nutricionistët amerikanë argumentojnë se kuzhina mesdhetare është një mënyrë e re e jetës, falë së cilës një person ngadalë por me siguri po humbet peshë.

Përfitimet:

 • dieta bën të mundur zgjedhjen nga një larmi enësh të larmishme dhe të shëndetshme që përgatiten lehtë në shtëpi dhe që mund të porositen pothuajse në të gjitha vendet e hotelierisë;
 • ky sistem ushqyes ka për qëllim kryesisht ushqimin e shëndetshëm, jo humbjen e peshës. Studimet tregojnë se dieta mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut dhe niveleve të kolesterolit, të zvogëlojë dhimbjen e artritit (ndoshta për shkak të përmbajtjes së lartë të acidit yndyror në formën e vajit vegjetal dhe vajit të peshkut);
 • dieta ndihmon për të zhvilluar një zakon të shëndetshëm të ngrënies, i cili eliminon përgjithmonë kilet e humbura. Themeli i dietës mesdhetare mund të jetë themeli i dietës suaj ditore.

Disavantazhet:

 • jo i përshtatshëm për njerëzit me probleme serioze me mbipeshë;
 • humbja e peshës është mjaft e ngadaltë.

Menuja e përafërt për një ditë:

 • Mëngjesi: disa fruta, disa bukë ose drithëra të freskët, lëng frutash ose ujë.
 • Dreka: makarona me drithëra, sallatë perimesh e veshur me vaj ulliri, fruta.
 • Darka: merak perimesh, peshk, sallatë perimesh të freskëta, bukë të freskët, një gotë verë të kuqe.

Ushqime të ndara

Përkundër faktit se kjo dietë është shpikur më shumë se gjysmë shekulli më parë, ajo ende gëzon sukses edhe sot. Dieta është krijuar për humbje peshe të ngadaltë dhe të qëndrueshme dhe bazohet në parimet e një diete të shëndetshme. Dr. Hay, i cili shpiku këtë dietë, besonte se trupi metabolizon karbohidratet dhe proteinat në mënyra të ndryshme, kështu që ato kurrë nuk duhet të përfshihen së bashku në të njëjtën vakt.

Kjo do të thotë që shumë pjata tradicionale përjashtohen nga menuja (për shembull, mish dhe patate, makarona detare, shumica e sanduiçëve). Orizi, makaronat, buka dhe patatet që kanë shumë karbohidrate mund të hahen me perime, por jo me mish, peshk ose produkte qumështi që janë të pasura me proteina. Këto ushqime proteinike, nga ana tjetër, mund të hahen me perime, por jo ato që përmbajnë niseshte dhe karbohidrate.

Duke respektuar një dietë të veçantë, ju mund të përmirësoni trupin, si dhe të zvogëloni peshën dhe ta mbani atë me lehtësi për një kohë të gjatë.

Përfitimet:

 • vaktet e ndara konsiderohen shumë të shëndetshme, pasi ato bazohen në një sasi të madhe të perimeve, frutave dhe karbohidrateve "të duhur", të kombinuara me një konsum të moderuar të yndyrës;
 • rregulli i kombinimit të ushqimit është shumë i lehtë për tu mësuar, nuk ka nevojë të peshoni çdo porcion dhe të numëroni çdo kalori.

Disavantazhet:

 • pothuajse të gjitha zakonet e të ngrënit duhet të ndryshohen. Ju nuk mund të hani më sanduiçe me proshutë ose djathë, patate me mish, ose makarona me peshk ose mish të grirë;
 • nuk ka asnjë provë shkencore që kjo dietë është në të vërtetë efektive.

Menuja e përafërt për një ditë:

 • Mëngjesi: musli i bërë nga bollgur, bajame të shtypura, arra braziliane, rrush të thatë, fara liri, fara kungulli dhe luledielli, të zhytura në lëng molle dhe limoni me shtimin e mollës së integruar.
 • Dreka: sallatë me salcë avokado.
 • Darka: peshk i pjekur në skarë me një pjesë të madhe të sallatës me perime jeshile dhe bimë, të kalitur me kefir ose vaj ulliri.

Sigurisht, kjo nuk është një listë e plotë e dietave, por nga këtu mund të shihni se ka shumë sisteme të ndryshme ushqyese. Duhet të theksohet se pothuajse çdo dietë vjen me libra, produkte të gatshme, konsulentë që do t'ju mbështesin dhe ndihmojnë me dëshirë gjatë dietës (natyrisht, jo falas). Nëse nuk ju pëlqen një dietë e veçantë, gjithmonë mund të merrni diçka të re, pasi sisteme të reja ushqimore dhe dieta shfaqen vazhdimisht në Shtetet e Bashkuara.

Duhet gjithashtu të theksohet se gjatë studimit, shkencëtarët nga Universiteti i Pensilvanisë studiuan me kujdes jo vetëm dietat vetë, por edhe studimet mbi efektivitetin e tyre - dhe ka pasur më shumë se një e gjysmë mijë prej tyre në vitet e fundit - dhe gjetën se asnjë dietë nuk është më efektive. sesa alternativat e tjera të mundshme, dhe nuk garanton humbje peshe 100%.