Dieta e Dukanit: efektiviteti, fazat kryesore, menuja

perime dhe mish për dietën dukane

Nutricionisti i njohur Pierre Dukan ka kaluar shumë vite duke hulumtuar çështje ushqyese. Dieta që ai krijoi përdoret në mënyrë aktive në dietologjinë moderne.

Karakteristika kryesore është respektimi i rreptë i katër fazave. 2-të e para fillestare ndihmojnë për të humbur shpejt peshën, ndërsa ato të tjerat përfundimtare konsolidojnë rezultatin e arritur.

Gjatë dietës, është shumë e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje listës së ushqimeve që lejohen - ka vetëm 100 prej tyre. Të gjitha ushqimet lejohen derisa të ndiheni të ngopur.

Tani dieta me proteina zë një pozicion udhëheqës midis të gjitha metodave të botës për të humbur peshë.

Cilat janë përfitimet e dietës Ducan?

 • Shtë e lejuar të hani shumë ushqime proteina - ushqim deti, mish, vezë, proshutë dhe të pini qumësht me pak yndyrë.
 • Rezultatet janë menjëherë të dukshme.
 • Ju mund të humbni shpejt ato paund të tepërta.
 • Humbja e peshës duke ruajtur masën muskulore.
 • Përmirësimi i gjendjes së thonjve, flokëve, lëkurës.
 • Teknika bën të mundur humbjen e kilogramëve të tepërt, dhe mos i shtoni ato menjëherë pas humbjes së peshës.

Fazat kryesore të dietës Ducan

Duhet të theksohet se teknika përfshin 4 faza:

 • Sulm
 • Alternimi.
 • Ankorimi.
 • Stabilizimi.

Se sa do të zgjasin tre fazat e para varet nga pesha e tepërt që dëshironi të humbni. Faza përfundimtare është Stabilizimi. Çfarë do të thotë kjo? Kjo është një mënyrë e veçantë e jetës, nëse i përmbaheni rekomandimeve themelore, do të jeni në gjendje të ruani rezultatet e arritura për një kohë të gjatë.

Në fillim të dietës, ju mund të hani vetëm proteina dhe kaq. Pastaj gradualisht mund të zgjeroni dietën tuaj. Në hapin e dytë, filloni të prezantoni perime. Por në të tretën, Pierre Dukan rekomandon shtimin e djathit të fortë (një fetë në ditë) + fruta, si dhe ushqime me niseshte. Në fazën e fundit, mund të ktheheni përsëri në dietën tuaj normale.

Ndalohet!Në menunë tuaj nuk duhet të ketë yndyrë, vaj, majonezë.

Dietologia ju lejon të skuqni vetëm në një tigan të veçantë, për të cilin nuk keni nevojë të përdorni vaj, sepse lëshon kancerogjenë të dëmshëm. Isshtë gjithashtu më mirë të jepni përparësi produkteve që gatuhen dhe piqen në furrë. Isshtë e lejuar të përdoret një multicooker. Sallatat janë më së miri të sezonuara me lëng limoni, por do të duhet të refuzoni vajin e perimeve dhe majonezën.

E rëndësishme!Krundet e tërshërës duhet të konsumohen çdo ditë. Ata do të zëvendësojnë një vakt, do të ndiheni të ngopur dhe gjithashtu do të jeni në gjendje të ulni ndjeshëm nivelet e kolesterolit në gjak dhe të shmangni kapsllëkun. Bran mund të përdoret në forma të ndryshme: përgatitni ëmbëlsira, piqni bukë, gatuaj qull, pini kefir me pak yndyrë.

Rregullat themelore të një diete proteinike

 • Ju duhet të pini 2 litra ujë të pastër në ditë.
 • Lëvizni sa më shumë që të jetë e mundur, përpiquni të shmangni transportin, të ecni.
 • Hidhni ashensorin.

Çfarë është e ndaluar?

 • Patatet e skuqura të skuqura.
 • Pije alkolike.
 • Fruta të ëmbla - rrush, banane, qershi, qershi, fiq.
 • Sheqeri është ndalimi numër një në dietën tuaj.

Karakteristikat e fazës së parë "Sulmi"

Pas kësaj faze, ju mund të shihni rezultate të mahnitshme. Gjatë ditës, patjetër që duhet të përdorni krunde tërshëre (të paktën 1. 5 lugë). Menuja duhet të përmbajë ushqime proteinike me një sasi të ulët të karbohidrateve dhe yndyrnave. Produktet lejohen të konsumohen në çdo kohë të ditës, në sasi të ndryshme. Lista përfshin ushqimet e mëposhtme:

 • Proshutë e dobët.
 • Mish viçi i dobët.
 • Mish i bardhë i shpendëve pa lëkurë: fileto pule, gjel deti.
 • Mish pule, mëlçi viçi, veshka.
 • Mish viçi, gjuhë viçi.
 • Mish lepuri.
 • Peshq të ndryshëm.
 • Ushqim deti: midhje, kallamar.
 • Gjizë me pak yndyrë, kefir.
 • Qumësht me pak yndyrë.
 • Djathë

Në një sasi të vogël, lejohet të hani vezë pule (jo më shumë se dy në ditë), si dhe shkopinj gaforre (7 copë në ditë).

Pierre Ducan ju lejon të përfshini në menunë e tij produkte që kanë një sasi të vogël të karbohidrateve, yndyrës dhe pa proteina:

 • Çaj bimor, i zi, jeshil.
 • Kafe e gatuar dhe e menjëhershme.
 • Pepsi Cola ose Coca Cola.
 • Sorbitol, fruktozë, glukozë.
 • Kakao me pak yndyrë.
 • Pluhur qumështi me pak yndyrë.
 • Krunde gruri.
 • Xhelatinë.
 • Limoni si erëza.
 • Qepë, fara qimnon, majdanoz, uthull, mustardë, pak kripë.
 • Vanilje dhe kanellë.
 • Çamçakëz pa sheqer.

Cila është faza e Interleave?

Këtu mund të alternoni ushqime me proteina me proteina dhe perime. Për shembull, në ditën e parë, keni ngrënë ushqime proteinike dhe në të dytën, proteina + perime. Në këtë fazë, duhet të konsumoni tashmë 2 lugë krunde tërshërë. Ju gjithashtu mund të hani mjaft perime.

Çfarë është e ndaluar? Ju do të duhet të hiqni dorë nga fasulet, misri, makaronat, drithërat, avokadot, ullinjtë, fasulet, bizelet, thjerrëzat.

Karakteristikat e fazës "Rregullimi"

Përveç të gjitha produkteve të mësipërme, lejohet të shtoni fruta dhe 40 gram djathë. Në të njëjtën kohë, është e ndaluar të përdoret djathi i butë i bërë nga qumështi i dhisë, si dhe me myk. Proshutë, mish derri dhe qengji të skuqur lejohen në sasi të pakufizuara dy herë në javë. Çfarë lejohet nga frutat? Shalqi, mollë, fetë pjepër, dardhë, manaferrat.

Në çdo ditë të javës, ju mund të hani ushqime me niseshte dhe të bëni një "festë barku" për veten tuaj. Çfarë do të thotë kjo? Orizi, patatet, hikërrori, makaronat lejohen me ushqime me niseshte. Por në "festën e barkut" ju mund të hani çfarë të doni.

Përshkrimi i fazës finale "Stabilizimi"

Dieta nuk ka më nevojë të ndiqet, ju mund të kaloni në një dietë normale, por këtu është e rëndësishme të mbani mend për rrezikun e shtimit të peshës së tepërt. Si ta mbajmë rezultatin?

 • Krundet e tërshërës duhet të jenë në menunë tuaj ditore (hani 3 lugë secila).
 • Mos harroni për "E enjte proteina".
 • Pini sa më shumë ujë të pastruar.
 • Mos harroni për aktivitetin fizik, lëvizni sa më shumë që të jetë e mundur.

Kështu që dieta e Ducan është mjaft interesante. Importantshtë e rëndësishme t'i përmbaheni rekomandimeve themelore, vetëm atëherë do të jetë efektive.