Dietë me kefir për 3 ditë

Duke mos pasur praktikisht asnjë kundërindikacion, dieta e kefirit për 3 ditë i përket kategorisë më të shpejtë dhe më të dobishme për trupin. Ndihmon jo vetëm për të hequr qafe kilogramët e tepërt, por gjithashtu përmirëson punën e sistemeve më të rëndësishme të trupit të njeriut.

Efektet anësore që shkakton janë diarre, fryrje dhe shqetësime në stomak. Prandaj, para se të braktisni dietën e zakonshme, rekomandohet të bëni një ditë testimi. Nëse në fund të tij nuk ka ankesa, mund të vazhdoni me siguri.

Pse ky produkt i veçantë?

Zgjedhja në favor të pijeve shpjegohet me vetitë e saj të dobishme të qenësishme:

  • qarkullimi i përmirësuar i gjakut;
  • efekt qetësues në sistemin nervor;
  • ngopja e trupit me minerale dhe kalcium.

Thelbi i dietës (menuja e mostrës) përshkruhet në detaje më poshtë.

Tri mënyra për të humbur peshë në tre ditë

Mënyrat më efikase për ta bërë këtë janë si më poshtë.

Mënyra e parë përfshin abstenimin nga çdo ushqim. Në të njëjtën kohë, sasia e kefirit në ditë është gjithashtu e kufizuar - jo më shumë se 1. 5 litra. Kjo sasi duhet të ndahet në disa doza. Plus, çdo lëng tjetër është gjithashtu i ndaluar. Është e vështirë, por për respektimin e zellshëm të dietës - minus 5 kg peshë.

Metoda e dytë është më pak e rreptë, pasi ushqimi në një dietë të tillë kefiri për 3 ditë lejohet ende - 1 kg fruta ose perime në ditë. Ky është një plus për 1, 5 litra kefir në ditë me pak yndyrë. Më së miri preferohet shalqiri ose mollët, por jo bananet.

Metoda e tretë nuk mund të quhet e lehtësuar, por megjithatë sasia e ushqimit rritet me të. Pra, për mëngjes ju lejohet të pini një gotë kefir me pak yndyrë dhe të hani bukë me krunde. Për drekë, mund të hani një sallatë perimesh me vaj ulliri dhe të pini një gotë me të njëjtin kefir. Për darkë - vetëm një copë djathë dhe 2 mollë, pa harruar një gotë kos. Midis vakteve kryesore, ju gjithashtu duhet të pini kefir, pasi duhet të pini të njëjtat 1, 5 litra produkt qumështi të fermentuar në ditë. Uji me këtë dietë kefiri për 3 ditë është gjithashtu i ndaluar, pasi lëngu i tepërt mund të ndërhyjë në humbjen aktive të peshës.

Vajza pi kefir për humbje peshe

Si të zgjidhni kefirin për një dietë?

Kërkesa kryesore është freskia. Nuk duhet të përmbajë gunga ose thekon. Heterogjeniteti i përbërjes është dëshmi se kefiri ishte ruajtur gabimisht. Nuk mund të përdoret. Humbja efektive e peshës është e mundur vetëm nëse pini kefir të freskët, ndaj mos harroni të kontrolloni datën e skadencës pa dalë nga sporteli i dyqanit.

Cila përmbajtje yndyre është e duhura?

Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje, duhet të kontaktoni mjekun tuaj. Përmbajtja e yndyrës së pijeve varet nga gjendja e trupit tuaj, prania / mungesa e sëmundjeve kronike dhe të tjera. Për shembull, diabetikëve u ndalohet të pinë një pije, përmbajtja e yndyrës së së cilës kalon 0-1%. Nga rruga, përbërja e tij përmban më shumë kalcium se 2. 5-3% kefir.

Një person plotësisht i shëndetshëm është i përshtatshëm për një produkt, përmbajtja e yndyrës së të cilit nuk kalon 3. 2%. Laktobacilet e përfshira në përbërjen e tij kontribuojnë në normalizimin e traktit tretës. Vetë pija gjithashtu ndihmon në forcimin e sistemit imunitar.

Si ndikon në stomak?

Pak njerëz e dinë se efekti në trup (në veçanti, në stomak) varet nga sa e fortë - yndyrë - është pija. Ka tre shkallë të pjekurisë së saj (kështu e quajnë nutricionistët një kështjellë):

  1. I dobët.
  2. Mesatare.
  3. I forte.

Në rastin e parë, pija fermentohet gjatë ditës. Gjatë kësaj periudhe, ka një akumulim të një sasie të madhe të dioksidit të karbonit. Pasi në trup, ndihmon në përmirësimin e funksionimit të sistemit të tretjes. Si rezultat, shkalla e tretjes së ushqimit rritet shumë ndjeshëm.

Për të marrë një pije me maturim të mesëm, fermentimi mbahet për dy ditë. Prandaj, sasia e dioksidit të karbonit në përbërjen e tij është më e madhe. Asimilimi i kefirit me forcë mesatare ndodh me një ritëm normal. Efekti i tij në sistemin tretës është i dobishëm.

Ju mund të merrni kefir të fortë vetëm pas tre ditësh fermentimi. Ky lloj i tij kategorikisht nuk rekomandohet për përdorim nga njerëzit që vuajnë nga kapsllëku. Fakti është se në kuadrin e një fermentimi tre-ditor, substancat proteinike në përbërjen e kefirit fryhen shumë. Është për këtë arsye që nuk sjell lehtësim për ata që vuajnë nga kapsllëku. Përkundrazi, përkundrazi.

Çfarë do të arrij?

Cilat rezultate të dietës së kefirit për 3 ditë mund të priten pas përfundimit të saj? E gjitha varet nga karakteristikat individuale të trupit. Për më tepër, pajtueshmëria me rregullat e menusë të përmendura më lart është gjithashtu e rëndësishme. Mesatarisht, një efekt tre-ditor në trup shprehet në humbjen e tre deri në pesë kilogramë.

Mos e lodhni veten në procesin e humbjes së peshës. Ndjenja më e keqe është sinjali kryesor për t'u kthyer në dietën tuaj të zakonshme. Nëse pas një kohe nuk ndjeni përmirësim, duhet të konsultoheni urgjentisht me një mjek.