Dritë si një petal: parimet themelore të dietës me petal

Vizualizimi i dietës së petaleve, ku çdo petal është një mono-dietë e bazuar në një produkt

Ndër mënyrat ekstreme për të humbur peshë, një vend të veçantë zënë monodietat. Avantazhi i tyre kryesor është humbja e shpejtë e peshës, por komponenti i shëndetshëm shkakton shumë polemika. Dieta me petal është një nga varietetet e mono-dietave. Dallimi kryesor i tij qëndron në mundësinë e përdorimit jo të një, por 6 ose 7 produkteve, secila prej të cilave konsumohet në një ditë të përcaktuar rreptësisht.

Dietë me 7 petale

Kjo teknikë e humbjes së peshës bazohet në paraardhësin e saj me të njëjtin emër - dietën "6 petale", së cilës iu shtua një ditë shtesë "pirjeje". Nutricionistët e quajnë këtë metodë të humbjes së peshës një nga opsionet më të kursyera për mono-dietat, ndaj është ideale për ata që sapo po hedhin hapat e parë drejt një figure të hollë.

Veçoritë

Thelbi i dietës është alternimi i ditëve të proteinave dhe karbohidrateve, si rezultat i së cilës trupi "rinis" dhe fillon të shpenzojë energjinë e ruajtur në rezervat e yndyrës.

Nutricionistët rekomandojnë vizualizimin e dietës duke ndërtuar një lloj "gjysmë lulesh", ku çdo petal do të thotë një mono-dietë e bazuar në një produkt. Ndërsa përparoni në dietë, petalet duhet të hiqen. Një teknikë e tillë psikologjike do të ndihmojë jo vetëm të qëndrojë për 7 ditë, por gjithashtu nuk do të lejojë që humbja e peshës të humbasë. Rendi i renditjes së petaleve është veçanërisht i rëndësishëm, sepse është pikërisht ky rend që duhet të respektohet rreptësisht për të arritur rezultatin më të mirë.

Dieta njëjavore e petaleve kërkon gjithashtu respektimin e rregullave të mëposhtme:

 1. Eliminoni plotësisht sheqerin. Të gjitha pjatat që e përmbajnë bien në të njëjtën kategori: nga kosi i ëmbël deri te ëmbëlsirat.
 2. Vëzhgoni regjimin e pirjes. Përveç ujit të pastër, dieta mund të përfshijë çaj jeshil, bimor dhe të bardhë, infuzion trëndafili, komposto pa sheqer dhe, në raste të rralla, kafe (jo më shumë se 200 ml në ditë).
 3. Ju mund të pini ujë vetëm gjysmë ore para vaktit ose 25-30 minuta pas. Ndalohet pirja e pijeve gjatë ngrënies.
 4. Lejohet gatimi i ushqimit në çdo mënyrë, përveç skuqjes në vaj. Zierja në avull, pjekja, zierja dhe zierja janë të mirëseardhura.
 5. Ushqimet e mbrëmjes lejohen. "Produktin e ditës" mund ta përdorni edhe 30-40 minuta para gjumit.

Rregullat "një ditë – një produkt" duhet të respektohen deri në fund të dietës. Shkelja e tij është e mbushur me një ulje të efektivitetit të procesit të humbjes së peshës disa herë.

Komentoni!Në dietën me 7 petale, nuk keni nevojë të numëroni kalori ose të matni porcionet. Uniformiteti i dietës nuk do t'ju lejojë të hani tepër dhe do t'ju japë një ngopje të shpejtë, edhe përkundër mungesës së menusë.

Rezultati i respektimit të të gjitha këtyre rregullave do të jetë heqja e 0, 8-1, 2 kg në ditë, që është një rezultat i shkëlqyer për një nga mono-dietat më të kursyera.

Ditët e petaleve janë rregulluar në rendin e mëposhtëm:

 • peshku;
 • perime;
 • pulë;
 • drithëra;
 • gjizë;
 • fruta;
 • duke pirë.

Ju mund të dyfishoni efektin e dietës me petal duke e përsëritur atë pas 3-4 javësh. Kjo do të përmirësojë dhe konsolidojë rezultatin e arritur. Megjithatë, ekspertët e të ushqyerit paralajmërojnë se humbja e peshës në këtë mënyrë është e mbushur me shëndet, pasi dieta me petal është e pabalancuar dhe e varfër në një sërë lëndësh ushqyese.

Avantazhet dhe disavantazhet

Kur zgjidhni një dietë "7 petale", duhet të vlerësoni me maturi aftësitë tuaja dhe të merrni parasysh të gjitha kundërindikacionet ekzistuese. Nuk do të jetë e tepërt të zbuloni disavantazhet e kësaj teknike ushqyese.

Popullariteti i kësaj metode të humbjes së peshës është për shkak të faktorëve të mëposhtëm:

 • Hiqni shpejt kilogramët e tepërt. Për një javë dietë me petale, mund të humbni nga 5 deri në 8 kg. E gjitha varet nga një qasje kompetente, vullneti dhe karakteristikat individuale të trupit.
 • Thjeshtësia e menusë. Nuk ka nevojë të mendoni për dietën, të numëroni kaloritë dhe të llogarisni peshën e porcioneve. Nuk ka nevojë të ndiqni receta të komplikuara apo metoda gatimi.
 • Pastrimi i trupit. Produktet e përfshira në dietën e dietës 7-ditore kontribuojnë në normalizimin e traktit tretës dhe pastrimin e zorrëve.
 • Kosto e përballueshme. Kjo metodë e humbjes së peshës nuk kërkon blerjen e përbërësve të shtrenjtë. Të gjitha produktet janë të disponueshme për sa i përket çmimit dhe janë të pranishme në raftet e dyqaneve të zakonshme.

Duke folur për disavantazhet, vlen të përmendet:

 • Rikthim i shpejtë i kilogramëve të humbur. Humbja kryesore e peshës ndodh për shkak të ujit, indit dhjamor dhe masës muskulore. Nëse në të ardhmen nuk respektohen parimet e të ushqyerit me PP, pesha e humbur kthehet brenda një muaji.
 • Mungesa e vitaminës. Dieta me petal, si të gjitha mono-dietat, është e pabalancuar, kështu që mund t'i drejtoheni asaj vetëm për një periudhë të shkurtër kohe, dhe pasi të largoheni, përpiquni të kompensoni beriberin që rezulton.
 • Dobësi e përgjithshme dhe lodhje. Sheqeri dhe yndyra, përveç dëmit, kanë edhe përfitime, duke qenë rezervë energjie e organizmit. Një përjashtim i mprehtë i tyre nga dieta e zakonshme mund të çojë në "dështime" në formën e përgjumjes, apatisë, një ndjenjë lodhjeje të akumuluar.

Për disa njerëz, procesi i ngrënies së një produkti gjatë ditës shkakton vështirësi. Nëse mishi dhe perimet lejojnë të paktën një larmi, atëherë me një gjizë ose një ditë agjërimi, gjithçka është shumë më e ndërlikuar. Prandaj, nutricionistët rekomandojnë dieta me petal kryesisht për njerëzit me vullnet dhe vendosmëri të fortë.

Produkte të ndaluara dhe të lejuara

Pavarësisht uniformitetit të dukshëm të dietës, "7 petale" përfshin një listë mjaft të gjerë të ushqimeve të lejuara. Megjithatë, shumica e tyre nuk mund të konsumohen së bashku në të njëjtën ditë. Sidoqoftë, lista e produkteve të ndaluara është gjithashtu mjaft e madhe.

E lejuar e ndaluar
 • Perime (domate, tranguj, kungull i njomë, patëllxhan, lakër, speca, panxhar)
 • Fruta (çdo, përveç të ndaluarve)
 • Shpendët (gjeli i detit, pula, thëllëza)
 • Produktet e qumështit (gjizë, kos pa sheqer, qumësht i thartuar, kefir, qumësht i pjekur i fermentuar)
 • Ushqim deti dhe peshk (lumë dhe det)
 • Bukë (vetëm drithërat dhe krundet)
 • Drithëra (të plota)
 • Vaj vegjetal (ulliri, susami, luledielli)
 • Çaj (bimor, jeshil)
 • Kafe (jo më shumë se 1 filxhan në ditë)
 • Pije me rrënjë çikore
 • Zierje trëndafili, pije frutash pa sheqer
 • Perime niseshte (patate, misër), kungull, bishtajore
 • Banane, rrush, hurma, hurma
 • Sheqeri (çdo lloj)
 • Kripë
 • Salca dhe erëza (ketchup, majonezë, mustardë, salcë Worcestershire)
 • ushqimet e skuqura
 • Mish dhe peshk me yndyrë (mish derri, qengji, salmon)
 • Komoditet dhe ushqim i shpejtë
 • Salcice
 • Konservimi dhe marinada
 • Alkooli
 • Bukë e bërë nga miell gruri, kifle, brumë maja

Komentoni!Në procesin e gatimit të mishit të shpendëve, është e nevojshme të hiqni lëkurën dhe yndyrën.

Në një ditë gjizë, mund të hani produkte të ndryshme qumështi të fermentuar me një përmbajtje yndyre deri në 2. 5%. Është më mirë të refuzoni opsionet plotësisht pa yndyrë, pasi ato nuk e lejojnë trupin të thithë kalcium. Nuk duhet të futni në dietë drithëra të lëmuara, të cilat janë më pak të dobishmet dhe në të njëjtën kohë të pasura me karbohidrate.

Vaji vegjetal mund të shtohet jo vetëm në sallata, por edhe në drithëra. Nutricionistët rekomandojnë përdorimin e vajit të lirit, i cili ka veti të forta pastruese. Maksimumi ditor i yndyrave bimore është 30 ml.

Sheqeri jo vetëm që provokon një rritje të niveleve të glukozës në gjak, por gjithashtu ngadalëson shkallën e zbërthimit të indeve yndyrore. Përveç sheqerit, çdo zëvendësues i sheqerit, si dhe shurupi i panjeve, stevia dhe mjalti, janë të ndaluara në procesin e respektimit të dietës së petaleve.

Kripa ruan lëngun e tepërt në trup, dhe salcat dhe erëzat rrisin oreksin, ndërsa pengojnë procesin e ngopjes, si rezultat i të cilit njerëzit hanë më shumë sesa kanë nevojë.

Ndalimi përfshin edhe pjatat e skuqura me vaj. Megjithatë, asgjë nuk ju pengon të piqni perime, mish ose peshk pa vaj.

Të ushqyerit për çdo ditë

Për humbje peshe në dietë me petale, është shumë e rëndësishme të ndiqni sekuencën e ditëve dhe të mos shkoni përtej listës së ushqimeve të lejuara.

vakt Produkte dhe pjata Vëllimi
Peshku
Mëngjesi Peshk i zier me avull 150 gr
Rostiçeri Çaj bimor 180 ml
Darka Supe peshku 200 ml
çaj pasdite Çaj bimor 180 ml
Darka Peshk i pjekur me erëza dhe barishte 200 gr
Perime
Mëngjesi Sallatë perimesh me karrota dhe lakër 200 gr
Rostiçeri Kastravec 1 PC
Darka Supë me brokoli 200 ml
çaj pasdite panxhar i zier 1 PC
Darka Ragu me kungull i njomë, karota, qepë dhe domate 200 gr
Pulë
Mëngjesi Koteletë pule në avull 200 gr
Rostiçeri Çaj kamomili 180 ml
Darka Supë pule me mish 200 ml
çaj pasdite Çaj mente 180 ml
Darka Gjoks pule të pjekur 200 gr
Drithëra
Mëngjesi Bollgur 150 gr
Rostiçeri Çaj mente me kamomil 180 ml
Darka Qull hikërror i zier në avull (pa kripë) 200 gr
çaj pasdite Çaji jeshil 180 ml
Darka Oriz kafe ose të egër 150 gr
Gjizë
Mëngjesi Syrniki i pjekur 180 gr
Rostiçeri Qumësht (1-2, 5%) 180 ml
Darka Gjizë me pak yndyrë 200 gr
çaj pasdite Qumësht (1-2, 5%) 180 ml
Darka Gjizë me kos natyral 100 gr + 50 ml
Fruta
Mëngjesi Sallatë frutash pa salcë 200 gr
Rostiçeri Molle jeshile 1 PC
Darka Sallate frutash 200 gr
çaj pasdite Lëng molle (i freskët i shtrydhur) 180 ml
Darka Smoothie me fruta dhe çaj jeshil 200 ml
Duke pirë
Gjatë gjithë ditës, pini ujë, nenexhik dhe çaj jeshil, zierje trëndafili, pije frutash pa sheqer

Gjatë përgatitjes së supës së peshkut, lëngut mund t'i shtoni rrënjë majdanozi dhe selino. Kështu që supa do të dalë më e ngopur, pa rritur përmbajtjen e saj kalorike. Kriposja e pjatës së parë nuk rekomandohet.

Në një ditë perimesh, sasia e perimeve të përdorura nuk duhet të kalojë 1. 5 kg. Në pulë - përveç pulës, mund të përdorni gjelin e detit dhe thëllëzën. Megjithatë, sasia e mishit të konsumuar duhet të kufizohet në 500 gr.

Në një ditë me drithëra, përveç drithërave, në menu mund të shtoni bukë me drithëra. Një kusht i rëndësishëm për përdorimin e drithërave është pajtueshmëria me regjimin e pirjes.

Në një ditë frutash, përveç frutave, mund të hani edhe manaferrat. Agrumet do të ndihmojnë gjithashtu. Sasia totale e gjizës së konsumuar në të njëjtën ditë është 500 mg. Me futjen e kefirit në dietë (jo më shumë se 1 litër në ditë), vëllimi i masës së gjizës duhet të zvogëlohet me 2 herë.

Dietë me 6 petale

Autorja e dietës me 6 petale është nutricionistja suedeze Anna Johansson.

Karakteristikat dhe mekanizmi i veprimit

Gjithashtu, si në rastin e dietës me shtatë petale, rekomandohet që ata që humbin peshë të vizualizojnë programin. Dallimi kryesor midis kësaj metode të humbjes së peshës dhe sistemit të mëparshëm të të ushqyerit është kohëzgjatja prej 6 ditësh. Me fjalë të tjera, nuk ka ditë të 7-të të pirjes në dietën me 6 petale.

Sekuenca e konsumit të monoprodukteve stimulon djegien aktive të lipideve, ju lejon të hiqni lëngun e tepërt nga trupi dhe ta pastroni atë nga komponimet dhe toksinat e dëmshme. Si rezultat, në 6 ditë mund të shpëtoni lehtësisht nga 4-5 kg peshë të tepërt.

Rregullat e dietës janë mjaft të thjeshta:

 1. Ju nuk mund të ndryshoni sekuencën e ditëve ushqimore.
 2. Është e nevojshme të respektohet regjimi i pirjes.
 3. Ju duhet të mbani një aktivitet fizik të moderuar.
 4. Gjatë dietës, lejohet përdorimi i vitaminave komplekse.
 5. Numri i vakteve duhet të jetë së paku 4 dhe jo më shumë se 6.
 6. Vëllimi i porcioneve nuk duhet të kalojë 200 g dhe 200 ml.
 7. Mos pini ujë, çaj dhe kafe gjatë vakteve (vetëm para ose pas).

Dieta "6 petale" rekomandohet për të marrë kurse me një pushim prej 3-4 javësh.

Këshilla!Në ueb mund të gjeni një aplikacion të veçantë për pajisjet celulare "Dieta 6 petals", i cili do t'ju ndihmojë të krijoni një menu dhe të gjurmoni ndryshimet në peshë dhe vëllim.

Produkte të lejuara dhe të ndaluara

Ashtu si me dietën me shtatë petale, lista e ushqimeve të lejuara është mjaft e gjerë.

E lejuar e ndaluar
 • Çdo perime përveç niseshtës, bishtajoreve dhe kungujve
 • Çdo frut përveç rrushit, bananes, hurmave dhe hurmave
 • Drithëra dhe drithëra (vetëm të lëmuara)
 • Bukë me krunde dhe drithëra të plota
 • Bukë (drithë e plotë)
 • Gjizë (nga 0, 6% në 1, 8%)
 • Mishi i shpendëve (gjirit)
 • Peshk me pak yndyrë
 • Ushqim deti
 • Kefir, qumësht i pjekur i fermentuar, qumësht i thartuar
 • Kafe (180 ml në ditë)
 • Çaj jeshil, nenexhik dhe bimor
 • Zierje e trëndafilit
 • Pije me rrënjë çikore
 • Pije frutash (pa sheqer)
 • Vaj vegjetal (deri në 30 ml në ditë)
 • Lëngje frutash të freskëta të shtrydhura (vetëm në ditën e frutave jo më shumë se 200 ml)
 • Fruta të thata, arra dhe fruta të ëmbëlsuara
 • Sheqeri, zëvendësuesit e tij, stevia
 • Mjaltë, shurup panje
 • Bukë dhe miell gruri, kifle, pasta me maja
 • Salca (majonezë, ketchup)
 • Gjalpë, margarinë
 • Alkooli
 • Pijet e gazuara
 • Salcice, salcice
 • Mish i tymosur
 • Produktet e qumështit të yndyrshëm
 • Marinada dhe turshi
 • Makarona
 • Kërpudha
 • Snacks, ushqim të shpejtë
 • Ëmbëlsira dhe akullore

Rregulli kryesor i dietës është alternimi i saktë i ditëve të proteinave dhe karbohidrateve dhe refuzimi i përzierjes së ushqimeve.

Pro dhe kundra

Arsyeja kryesore për zgjedhjen e një diete me petal është se nuk ka nevojë për agjërim. Lejohet të hani një sasi të mjaftueshme të një produkti të caktuar në ditë, kështu që nuk keni nevojë të peshoni porcione ose të numëroni vazhdimisht kalori.

Kjo teknikë nuk është stresuese nga pikëpamja psikologjike, nuk kërkon shumë kohë për gatim apo ndonjë përbërës ekzotik.

Gjatë dietës, trupi pastrohet, veçanërisht trakti gastrointestinal, niveli i sheqerit normalizohet, oreksi ulet.

Në të njëjtën kohë, "6 petals" mbetet ende një mono-dietë, që do të thotë se është e pabalancuar dhe afatshkurtër. Një nga kërkesat kryesore është fraksionaliteti dhe frekuenca e fuqisë, kështu që është mjaft e vështirë t'i përmbaheni këtij sistemi energjetik kur punoni në prodhim.

Komentoni!Në ditët e proteinave, një person mund të jetë i prirur ndaj lodhjes dhe dobësisë më të shpejtë.

Meny diete me gjashtë petale

Hartimi i një menuje të detajuar të dietës së petaleve për 6 ditë nuk do të marrë shumë kohë. Gjëja kryesore është të mbani mend se çfarë është e mundur dhe çfarë nuk është.

vakt Produkte dhe pjata Vëllimi
Peshku
Mëngjesi Peshk i pjekur në skarë 150 gr
Rostiçeri Çaj bimor ose lëng peshku 180 ml
Darka Kotelet me avull peshku 200 gr
çaj pasdite Çaj bimor 180 ml
Darka Peshk i pjekur në petë 200 gr
Perime
Mëngjesi Sallatë me perime me domate, kastravec dhe piper 200 gr
Rostiçeri Ragu me perime 150 gr
Darka Supë me lulelakër 200 ml
çaj pasdite Kastravec 1 PC
Darka Perime të pjekura në skarë 200 gr
Pulë
Mëngjesi Gjoks pule të zier 200 gr
Rostiçeri Gjoksi i pulës i pjekur 150 gr
Darka Bujoni i pulës 200 gr
çaj pasdite Çaj mente 180 ml
Darka Kotoleta gjeldeti të ziera në avull 200 gr
Drithëra
Mëngjesi Bollgur me ujë ose muesli 150 gr
Rostiçeri Çaj mente me kamomil 180 ml
Darka Qull meli (pa kripë) 200 gr
çaj pasdite Çaji jeshil 180 ml
Darka Kotoleta hikërror 150 gr
Gjizë
Mëngjesi Syrniki i pjekur 180 gr
Rostiçeri Kefir 1% 200 ml
Darka Tavë me gjizë 200 gr
çaj pasdite Qumësht (1-2, 5%) 180 ml
Darka Gjizë me ryazhenka 100 gr + 50 ml
Fruta
Mëngjesi smoothie frutash 200 ml
Rostiçeri Pjeshkë 1 PC
Darka Sallate frutash 200 gr
çaj pasdite Mollë e pjekur 1 PC
Darka Sallate frutash 200 gr

Nga pijet, përveç çajit, mund të përdorni pije frutash me manaferra dhe lëngje të shtrydhura fllad.

Kundërindikimet për dietat me petal

Si të gjitha dietat, sistemi i ushqimit me petal ka një sërë kundërindikacionesh, kështu që para se të filloni të humbni peshë, duhet të shihni një nutricionist ose një terapist vëzhgues.

Kundërindikimet kryesore janë:

 • diabeti mellitus i tipit I dhe II;
 • sëmundjet e veshkave dhe të mëlçisë;
 • ulçera në stomak;
 • prishja e sistemit kardiovaskular;
 • patologjitë endokrine;
 • infeksione akute;
 • shtatzënia;
 • periudha e ushqyerjes me gji;
 • mosha e fëmijëve deri në 12 vjeç.

Mungesa e ekuilibrit mund të ndikojë negativisht në shëndetin e të moshuarve (mbi 55 vjeç), kështu që ata gjithashtu nuk rekomandohen për mono-dieta të tilla.

Dalja nga dietat

Është e nevojshme t'i kushtohet vëmendje jo vetëm dietës, por edhe organizimit të daljes nga dieta e petaleve. Nëse kryhet siç duhet, jo vetëm që do të zvogëlojë stresin, por gjithashtu do t'ju lejojë të rregulloni rezultatet për një kohë të gjatë.

 1. Është e nevojshme të hiqni kufizimet gradualisht, duke shtuar enët me karbohidrate të ngadalta në ditët e proteinave dhe anasjelltas.
 2. Përmbajtja ditore e kalorive duhet të rritet me rreth 200-250 kcal në ditë.
 3. Gjatë periudhës së daljes, mund të filloni të merrni vitamina.
 4. Së bashku me përmbajtjen e kalorive, duhet të rritet edhe aktiviteti fizik, për shembull, duke shtuar nja dy kilometra rrugës ditore të ecjes.
 5. Mos harroni për regjimin e pirjes.

Një dalje e qetë nga dieta është gjithashtu një teknikë psikologjike shtesë që ju lejon të ktheheni në sistemin e të ushqyerit të petaleve pas 3-4 javësh.

Përfundimet kryesore

Dietë me petal - një sistem ushqimor që përfshin disa mono-dieta, me karbohidrate dhe proteina të alternuara. Ju lejon të humbni peshë në kohën më të shkurtër të mundshme, pa përjetuar një ndjenjë të vazhdueshme urie dhe stresi.

 1. Dieta me 7 petale është një variant i dietës me gjashtë petale.
 2. Ky sistem ushqimor përfshin alternimin e dietës së karbohidrateve dhe proteinave.
 3. Metoda e humbjes së peshës me petal ju lejon të humbni 5 deri në 8 kg në 6 deri në 7 ditë.
 4. Dieta bazohet në parimin "një ditë - një produkt".
 5. Ky sistem ushqimor ka një sërë kundërindikacionesh dhe nuk rekomandohet për të rinjtë dhe të moshuarit.
 6. Një bonus shtesë i humbjes së peshës është pastrimi i trupit.
 7. Kjo metodë e humbjes së peshës përfshin një dalje të qetë graduale nga sistemi i kufizimeve.

Dietat me petal janë mënyrat më të rehatshme psikologjikisht për të humbur peshë në mesin e mono-dietave. Kështu shpjegohet edhe popullariteti i tyre, si te banorët, ashtu edhe te personazhet e njohur të medias.