Si të humbni 7 kg në 7 ditë në shtëpi

Para festave, lind pyetja ashpër, si të humbni 7 kg në një javë në shtëpi? Javën e parë të dietës lë ujë dhe vetëm atëherë - vëllime. Prandaj, nuk është e vështirë të humbësh 5-7 kg. Ne do t'i tregojmë lexuesit disa metoda efektive të humbjes së peshës së shpejtë.

Le të heqim qafe tepricën - çfarë do të ndihmojë?

Humbja e peshës me ritme të shpejta dëmton trupin. Po kur doni të përshtateni me fustanin tuaj të preferuar? Ka disa mënyra që do të sjellin efektin në kompleks. Do të jetë e mundur të humbni 7 kg vetëm nëse respektohen tre përbërës:

 • ushqimi i duhur me kalori të ulët;
 • ushtrime fizike;
 • ilaçe dhe suplemente ushqimore.

Para se të ngarkoni trupin, duhet të vizitoni një mjek dhe të bëni teste. Humbja e shpejtë e peshës ka kundërindikacione:

 • dështimi i veshkave;
 • sëmundjet e sistemit kardiovaskular;
 • presion i lartë ose i ulët;
 • avitaminoza;
 • sëmundje e përgjithshme.

Humbja e shpejtë e peshës ngarkon veshkat dhe zemrën, kështu që nëse një person që agjëron nuk ndihet mirë, ju rekomandojmë që të humbni peshë ngadalë. Ekzistojnë një numër rregullash që do t'ju ndihmojnë të vdisni nga uria pa dëmtuar shëndetin:

Porcionet zvogëlohen, por numri i tyre duhet të jetë së paku 6-7 në ditë. Kur agjëroni, trupi kalon në "modalitetin e urgjencës" dhe humbja e peshës do të ndalet.

Aktiviteti fizik futet gradualisht, veçanërisht me obezitet 2-3 gradë.

Mundohuni të hani ushqime të ndryshme, rutina e të ngrënit mërzitet shpejt. Pasi të keni zgjedhur një dietë, ndiqni një menu të përcaktuar rreptësisht, çdo devijim do të provokojë një ndalesë në peshë. Pini të paktën 2. 5 litra ujë në ditë, toksinat duhet të largohen shpejt nga trupi.

Përjashtoni nga menyja sheqerin, miellin, të kripur, të tymosur, yndyror. Psikologjikisht, humbja e shpejtë e peshës është një test i vështirë, ndaj përpiquni të pushoni më shumë, të krijoni një ambient relaksues dhe relaksues në shtëpi.

Ushqimi i duhur me kalori të ulët

Ushqimi me kalori të ulët është komponenti kryesor i humbjes efektive të peshës. Janë rreth 500 dieta dhe metoda të ndryshme që, sipas rishikimeve, japin rezultate të mira në javën e parë. Ndër më të njohurat, dallohen disa të provuara.

dietë me selino

hikërror për humbje peshe në një javë për 7 kg

Metoda Express e bazuar në supa me kalori të ulët nga rrënja ose gjethet e selino. Përgatitni dy supa të ndryshme dhe alternoni për 7 ditë. Avantazhi i dietës me selino është se ju mund të hani supa pa kufizim. Supat kombinohen me çdo frut dhe perime, përveç bananeve. Mund të pini çaj jeshil dhe çdo pije pa sheqer në çdo sasi.

Dietë e modës ose mono

Parimi i dietës së modës është zgjedhja e produktit kryesor që mund të hahet. Për shembull, ne zgjedhim një kungull i njomë, gatuajmë gatime vetëm prej tij gjatë gjithë javës: smoothie, pure patatesh, tavë, sallata të nxehta, zierje, zierje. Mono-dieta është e pakëndshme sepse monotonia shqetëson shpejt. Përveç produktit të përzgjedhur, mund të konsumohen vetëm pije dhe grejpfrut.

Dietë me kefir

Nuk është e vështirë të humbni peshë në një javë me 7 kg në kefir, pasi mund të pini një produkt qumështi të fermentuar me pak yndyrë deri në 1. 5 litra në ditë. Disa perime dhe fruta janë shtuar në menu. Ndjenjat e urisë mund të lahen me një gotë kefir në çdo kohë të ditës. Efektiviteti i dietës është 5-7 kg në 7 ditë. Kefiri përmban kalcium, dhe frutat janë një burim i vitaminave. Trupi merr të gjithë elementët e nevojshëm gjurmë.

Dieta japoneze

Produktet me karbohidrate përjashtohen plotësisht nga menyja. Mund të hani vetëm sipas skemës dhe sipas orës. Madhësia e shërbimit është rreptësisht e kufizuar në gram. Një menu e rreptë është disavantazhi kryesor i dietës japoneze. Humbja e garantuar e peshës sipas metodës japoneze të humbjes së peshës është minus 0, 5-1 kg në ditë.

Dietë me hikërror

Një dietë për humbje peshe prej 7 kg në javë me hikërror është krijuar për njerëzit që janë miq me këtë drithëra. Nuk duhet të zieni drithërat, ato janë të ziera në avull. Sasia e hikërrorit është e kufizuar në të njëjtën kohë në disa lugë. Dieta është sfiduese për njerëzit që duan shumëllojshmëri. Hikërrori në menu hollohet me një sasi të vogël mishi të bardhë pule ose gjelit të detit.

Ushtrimi për humbje peshe në javë me 7 kg

Dietë "7 petale"

Produktet dhe alternimi i tyre janë të lidhura në formën e një skeme që i ngjan petaleve të luleve. Ky është një opsion i lehtë për të humbur peshë në çdo moshë. Dieta përfshin fruta, perime, produkte të qumështit, mish. Trupi merr gjithçka që i nevojitet.

Dietë "1 lugë"

Dieta është e thjeshtë por e ashpër. Mund të hani pothuajse të gjitha produktet, por porcioni është i kufizuar në 2-3 lugë gjelle. Uji dhe çaji konsumohen në çdo sasi. Ju duhet të hani në një dietë nga 7 e mëngjesit deri në 6 pasdite. Intervali midis servirjeve nuk është më shumë se 2 orë.

Dietë sipas grupit të gjakut

Ky lloj i humbjes së peshës bazohet në një grup specifik produktesh që zgjidhen individualisht për grupin e gjakut. Madhësitë e porcioneve janë të kufizuara dhe konsumohen pas një periudhe të caktuar kohe. Efikasiteti 3-7 kg në javë.

Dieta Dukan

Menyja e proteinave, me përjashtim të karbohidrateve, pikturohet në disa faza. Për javën e parë, pesha bie shpejt. Faza e parë e dietës është mjaft e ashpër, përjashton sheqerin, frutat, yndyrnat, të kripurat, të tymosura. Njerëzit me veshka të shëndetshme mund të ndjekin një dietë proteinike, pasi ngarkesa në trup është e madhe.

Ka shumë më tepër opsione. Dietat e propozuara janë testuar dhe miratuar nga nutricionistët.

Ushtroni stres

Është e pamundur të humbësh peshë pa përdorimin e aktiviteteve të ndryshme fizike. Muskujt duhet të jenë në formë të mirë. Procesi metabolik do të shkojë më shpejt dhe lëkura nuk do të bëhet e dobët. Ndër metodat e disponueshme të aktivitetit fizik, zgjidhet ajo që është e disponueshme në rastin tuaj.

Vrapimi për humbje peshe

Mund të organizoni vrapime në mëngjes për 10-15 minuta. Dhe mos vraponi shumë shpejt. Humbja e peshës është më e mirë me të njëjtin ritëm vrapimi. I përshtatshëm për personat me peshë të tepërt trupore jo më shumë se 40 kg. Fillimi i menjëhershëm i vrapimit me obezitet 2 dhe 3 është i rrezikshëm për zemrën dhe ligamentet.

vezë e zier për humbje peshe në javë me 7 kg

Kërcim me litar për humbje peshe

Ushtrimet me litar janë të disponueshme për këdo në shtëpi. Është interesante të merresh me sport me litar, pasi ushtrimet të gëzojnë. Përveç humbjes së peshës, ushtrimet do të forcojnë muskujt e këmbëve dhe të barkut. Vëllimet në ijet, vithet do të largohen.

Rrathë për humbje peshe

Mund ta rrotulloni rrathin pa dalë nga shtëpia. Në dyqanet sportive mund të gjeni rrathë të veçantë masazhi - rrathë hula. Disa minuta ushtrime me rrathë do të forcojnë muskujt e barkut, të shpinës dhe do të largojnë volumin e tepërt në bel.

Një grup ushtrimesh

Ka disa grupe ushtrimesh të provuara që synojnë grupe të ndryshme të muskujve. Bërja e ushtrimeve në shtëpi është e mjaftueshme për 30-40 minuta në ditë. Filloni me 10 minuta, çdo ditë rrisni kohëzgjatjen e stërvitjes tuaj me 5-7 minuta. Në fund të javës, trupi do të fitojë elasticitet, dhe muskujt do të shtrëngohen.

Metodat mjekësore të humbjes së peshës

Është e mundur të rritet efektiviteti i dietave dhe ushtrimeve duke përdorur medikamente të ndryshme dhe suplemente ushqimore. Tregu i suplementeve ushqimore është i larmishëm, ju mund të përdorni cilindo që ju pëlqen. Më e vështirë me medikamente.

pilula magjike

Medikamentet përfshijnë barna që ndikojnë në qendrat e trurit përgjegjëse për sinjalizimin e ngopjes së trupit. Oreksi zhduket dhe porcionet pakësohen. Ilaçet psikotrope janë përgjigjja e pyetjes se si të humbni peshë pa dieta me 7 kg në javë. Nga minuset, një aspekt i gjerë i kundërindikacioneve.

Suplemente ushqimore dhe aditivë ndihmës

Suplementet dietike përfshijnë pilula të ndryshme që kompanitë farmaceutike prodhojnë për të ndihmuar në humbjen e peshës. Suplementet janë të sigurta për t'u përdorur, por ato nuk do të funksionojnë pa dietë dhe stërvitje.

Shumica përfshijnë mikrocelulozën, e cila, duke u zgjeruar, mbush stomakun, si dhe laksativë dhe barishte diuretike.

Shtesat dietike përfshijnë gjithashtu çajra të ndryshëm, kafe jeshile dhe manaferra goji. Por efektiviteti i tyre nuk është vërtetuar.

Disa dieta të thjeshta të shpejta

Ndër varietetet interesante të dietave me kalori të ulët, ne i ofrojmë lexuesit opsione për një menu të gatshme për një javë.

Humbje peshe ekspres estoneze

Kjo menu i ngjan një diete mono, por çdo ditë merret një produkt i veçantë. Përjashtohen plotësisht: sheqeri, salcat, kripërat, pikante, të tymosura, pasta. Lejohet përdorimi i erëzave pa kufizim dhe uji pa gaz.

 1. E hënë: mund të hahen 6 vezë. Mund të gatuani në mënyra të ndryshme: zieni, skuqni pa vaj, rrihni.
 2. E martë: gjizë 1 kg, e detyrueshme pa yndyrë.
 3. E mërkurë: mish i bardhë i shpendëve 300 g (gjeli i pulës).
 4. E enjte: oriz kaf 1 kg, vetëm i zier.
 5. E premte: 6 patate, të ziera në lëkurë.
 6. E shtunë: prej tyre mund të përgatiten mollë ose dardha 1 kg, komposto, smoothie.
 7. E diel: dita e agjërimit, mund të pini 1, 5 litra produkt qumështi të fermentuar.

humbje peshe në vezë

Një dietë me vezë do të sigurojë një humbje peshe prej 6-9 kg në javë. Humbja varet nga karakteristikat e trupit dhe pesha fillestare.

Efekti lehtësohet nga një sasi e madhe e vitaminës H ose biotinës. Ndihmon në përshpejtimin e proceseve metabolike në trup. Nivelet e sheqerit në gjak të një personi janë jashtë, presioni i gjakut normalizohet. Tretja e vezëve të pulës ose thëllëzës është e ngadaltë, kështu që një person ngopet shpejt dhe ndjenja e urisë nuk do të kthehet së shpejti.

Shtimi i agrumeve (grejpfrut) do të përshpejtojë metabolizmin. Gjatë gjithë dietës hiqen nga dieta sheqeri, uthulla, salcat, pijet e tymosura, alkoolike, kafeja.

selino për humbje peshe në një javë me 7 kg

e hënë

 • Mëngjesi: 2 vezë të ziera, 1 grejpfrut mesatar, qumësht i skremuar ose kefir.
 • Dreka: vezë të fërguara në qumësht të skremuar, lëng grejpfruti.
 • Darka: mish pa dhjamë, i zier ose në avull 150 g, 2 vezë, sallatë me kastravec, çaj jeshil.

e martë

 • Mëngjesi: 2 vezë të ziera në çdo formë, grejpfrut mesatar, çaj.
 • Dreka: 2 vezë të ziera, lëng grejpfruti - 1 gotë.
 • Darka: mish i zier i gjoksit të pulës 150 g, sallatë selino, çaj.

e mërkurë

 • Mëngjesi: vezë të fërguara, çaj jeshil me qumësht.
 • Dreka: 2 vezë të fërguara, sallatë me spinaq, çaj.
 • Darka: vinegrette pa salcë, 100 g gjizë pa yndyrë, 2 vezë të ziera, çaj menteje.

e enjte

 • Mëngjesi: Omëletë nga çdo vezë, lëng grejpfrut 200 ml.
 • Dreka: Omëletë me 4 vezë thëllëza, sallatë me spinaq dhe selino, çaj jeshil.
 • Darka: fileto troftë e zier në avull 150 g, vinegrette pa salcë, 2 vezë të ziera, çaj.

e premte

 • Mëngjesi: omëletë nga 4 vezë thëllëza, lëng grejpfruti.
 • Dreka: 2 vezë pule, sallatë me spinaq, çaj.
 • Darka: 150 g mish pa dhjamë të zier, sallatë selino, çaj jeshil.

e shtunë

 • Mëngjesi: vezë të fërguara nga 2 vezë pule dhe 2 vezë të ziera, lëng grejpfruti.
 • Dreka: vinegrette pa salcë, grejpfrut.
 • Darka: 2 vezë pule të ziera, 150 g peshk të zier, tranguj të copëtuar, çaj bimor.

të dielën

 • Mëngjesi: 2 vezë të ziera, grejpfrut, çaj.
 • Dreka: 2 vezë të mbushura (mbushje me spinaq), grejpfrut, vinegrette pa salcë, çaj.
 • Darka: pulë e zier ose gjeldeti 200 g, sallatë me karota të grira, çaj.

Duhet të dilni ngadalë nga dieta. Mos u mbështetni në ushqim menjëherë pas përfundimit të ditës së 7-të. Shtoni ushqime në dietë me faza, në të njëjtën kohë mund të humbni edhe 4-5 kg të tjera.