Si të humbni peshë në një javë në shtëpi dhe të mos dëmtoni shëndetin tuaj?

Çdo grua të paktën një herë pyeti veten: si të humbni peshë një javë para ndonjë ngjarjeje të rëndësishme. Sot vërtet mund të humbni peshë në kohën më të shkurtër të mundshme. Kjo është e mundur përmes një ndryshimi rrënjësor në stilin tuaj të jetesës. Për të humbur peshë shpejt, duhet të rishikoni me kujdes dietën. Kërkohet të hahet vetëm ushqime me kalori të ulët. Ju gjithashtu duhet të përfshini disa ushtrime fizike në programin tuaj ditor. Pajtueshmëria me këto kushte do të ndihmojë në uljen e konsiderueshme të peshës në vetëm 7 ditë.

Si të humbni peshë në një javë - parimet themelore

Ushqime të shëndetshme në dietë që nxisin djegien e yndyrës

Është e rëndësishme të dini se si të humbni peshë në një javë në mënyrë që të mos dëmtoni shëndetin tuaj. Në fund të fundit, një humbje e mprehtë në peshë është stresi më i fortë për trupin.

Për të humbur kilogramët e tepërt në 7 ditë, duhet t'i përmbaheni parimeve të mëposhtme:

 • Vëzhgoni regjimin e pirjes. Kërkohet të pini 2 litra ujë të pastër në ditë, duke përjashtuar lëngjet e tjera;
 • Hani vetëm kur jeni të uritur. Është e nevojshme të hani vetëm kur vërtet dëshironi, duke përjashtuar ushqimet e padobishme;
 • Mos konsumoni ushqim pas 18 orësh;
 • Numëroni kaloritë. Përdorimi i ushqimeve me kalori të lartë duhet të përjashtohet;
 • Ka porcione të vogla. Është më mirë të hani 5 herë në ditë në sasi të vogla sesa 3 herë në ditë.

E rëndësishme: kur zgjidhni një mono-dietë, duhet t'i jepni përparësi produktit tuaj të preferuar. Ngrënia e ushqimit të urryer do të japë rezultatin e kundërt.

Llogaritja e kalorive për meshkujt për humbje peshe

Një burrë llogarit numrin e kalorive në ditë

Ata që pyesin veten: si mund të humbni peshë në një javë, duhet të dinë se sa kalori lejohen të konsumohen në ditë. Këto shifra ndryshojnë në varësi të gjinisë, moshës dhe aktivitetit fizik të personit.

Një burrë i shëndetshëm duhet të konsumojë 2300 kalori në ditë. Kur humbni peshë, është e nevojshme të zvogëloni numrin e kcal në 1500. Për të marrë të dhëna më të sakta, është e nevojshme të shumëzoni peshën e një burri me 24.

Nëse një person praktikon aktivitete fizike, atëherë shifrës që rezulton i shtohen 5 kcal në 1 minutë. Me ngarkesat e fuqisë, rezultatit i shtohen 10 kalori.

Llogaritja e kalorive për gratë që humbin peshë

Një grua llogarit marrjen ditore të kalorive të ushqimit

Gratë kanë nevojë për më pak kalori për të funksionuar siç duhet. Meqenëse proceset e tyre fiziologjike zhvillohen disi ndryshe.

Për seksin e drejtë, shifra mesatare është 2000 kcal. Mund të merrni të dhëna më të sakta duke shumëzuar peshën e trupit me 24.

Femrat që ushtrojnë sport duhet t'i shtojnë rezultatit 5 kalori për çdo minutë aktivitet fizik.

Marrja e kalorive sipas moshës

E rëndësishme: sasia ditore e marrjes së kalorive varet jo vetëm nga gjinia dhe aktiviteti fizik, por edhe nga mosha. Sa më i vjetër të jetë personi, aq më pak kalori në ditë i nevojiten.

Marrja ditore e kalorive sipas moshës tregohet në tabelën e mëposhtme:

Mosha Numri i kcal për një grua Numri i kcal për një burrë
Me një mënyrë jetese sedentare Me aktivitet fizik aktiv Me një mënyrë jetese sedentare Me ngarkesa të fuqisë aktive
18 deri në 26 vjeç 2000 2400 2300 2700
26 deri në 46 vjeç 1900 2200 2200 2500
Nga 46 vjeç 1800 2000 2100 2300

Dieta e duhur

Dietë e shëndetshme për humbje të shpejtë të peshës në një javë

Shumë janë të interesuar se si të humbni peshë shpejt në një javë në shtëpi pa dëmtuar shëndetin tuaj. Për ta bërë këtë, duhet të hani siç duhet.

E rëndësishme: dieta e duhur përfshin ushqimin e pjesshëm. Pjesët duhet të jenë të vogla - 150-200 gr. Ju duhet të konsumoni ushqim 5-6 herë në ditë.

Ju duhet të planifikoni siç duhet dietën tuaj ditore. Vetëm ushqimet e shëndetshme do të ndihmojnë në djegien e yndyrës. Ushqimi i duhur jo vetëm që do të ulë peshën, por edhe do të parandalojë shumë probleme shëndetësore.

Produktet e miratuara

Një shumëllojshmëri e produkteve dietike të shëndetshme

Për të humbur peshë urgjentisht në një javë, duhet të dini se çfarë të hani dhe cilat pjata të refuzoni.

Lista e produkteve që lejohen të konsumohen me dietë javore jepet në tabelën e mëposhtme:

Produktet Karakteristike
Perimet Ato kontribuojnë në humbjen e peshës, ndërsa plotësojnë mungesën e vitaminave dhe mineraleve.
Produktet e qumështit Ushqimet me pak yndyrë do të zëvendësojnë lehtësisht nevojën për të konsumuar ushqime me yndyrë dhe ëmbëlsira
Mishi i shpendëve, viçi Produktet e mishit janë të pasura me proteina, të nevojshme për funksionimin normal të organizmit.
Bukë e zezë, makarona me grurë të fortë Produktet e miellit japin energji dhe nxisin humbjen e peshës
Vezët Përmbajnë proteina të vlefshme, japin një ndjenjë të ngopjes
Bollgur, hikërror Ngope afatgjatë me energji, parandalon shfaqjen e urisë
Çaji jeshil Pija promovon pastrimin natyral të trupit nga toksinat dhe toksinat.

Produkte të Ndaluara

Ushqim i padëshiruar që ndërhyn në procesin e humbjes së peshës - alkool, salca, ushqime të shpejta

Për të humbur peshë në shtëpi në një javë, disa ushqime duhet të përjashtohen plotësisht nga dieta.

Lista e ushqimeve që janë të ndaluara për t'u ngrënë me një dietë javore jepet në tabelën e mëposhtme:

Produktet Karakteristike
Sheqeri, ëmbëlsirat Ushqimi i ëmbël nxit formimin e përshpejtuar të masës yndyrore
Bukë e bardhë, makarona të buta gruri Ushqime të pasura me karbohidrate të thjeshta
Çaj i zi, kafe Pijet ndërhyjnë në përthithjen normale të ushqimit
Majonezë dhe salca të tjera të blera në dyqan Ushqime të pasura me yndyrë
Banane, ananas Fruta të tilla përmbajnë shumë karbohidrate, nuk japin një ndjenjë të ngopjes.
Alkool, patate të skuqura, ushqime të ndryshme të shpejta Pijet alkoolike dhe ushqimet që përmbajnë shumë konservues janë shumë të larta në kalori dhe kontribuojnë në formimin e shpejtë të kilogramëve të tepërt.

Është gjithashtu e nevojshme të braktisni ushqimet pikante, të yndyrshme dhe të skuqura. Vetëm duke iu përmbajtur ushqimit të duhur, mund të humbni peshë në mënyrë dramatike në vetëm një javë.

Menu për një javë për humbje peshe

Për humbje peshe urgjente prej 5-7 kg, është e nevojshme t'i përmbaheni një diete mono çdo ditë për një javë - përdorni vetëm një produkt. Dieta e mëposhtme do t'ju ndihmojë të humbni peshë në mënyrë drastike në shtëpi:

Ditë të javës Produkte për gjithë ditën
e hënë Vezë e zier - 6 copë
e martë Gjizë me pak yndyrë - 800 gram
e mërkurë Mishi i zier i shpendëve - 350 gram
e enjte Oriz i zier (gjatë gatimit përdorni 100 gram drithëra)
e premte Patate të ziera - 6 copë
e shtunë Mollë jeshile - 6 copë
të dielën Kefir - 1, 5 litra

Për të humbur peshë në një javë, gjatë dietës, nuk mund të hani sheqer dhe kripë, erëza dhe salca të ndryshme.

Ushtrime për humbje peshe

Është e rëndësishme të kuptohet se vetëm dieta nuk është e mjaftueshme për humbje të shpejtë në peshë. Përveç një kufizimi të mprehtë në të ushqyerit, do të kërkohet aktivitet fizik i shtuar. Prandaj, kushdo që është i interesuar se si të humbasë shpejt peshën në vetëm 7 ditë në shtëpi, duhet të jetë gati për një qasje të integruar.

Aktiviteti fizik do ta bëjë dietën më efektive, do të kontribuojë në djegien më të shpejtë të yndyrës. Për të humbur peshë sa më shumë në një javë, do të nevojiten aktivitete sportive intensive ditore.

Një grup ushtrimesh në shtëpi

Ju mund të humbni peshë në një javë vetë në shtëpi pa shkuar në palestër. Për këtë qëllim, do t'ju duhet të kryeni një grup ushtrimesh të mëposhtme çdo ditë:

 • Vraponi. Çdo mëngjes duhet të vraponi për të paktën gjysmë ore;
 • Përdredhje e rrotullës. Tjerrja e një hula hoop kërkon të paktën 30 minuta në ditë;
 • Squats. Ato duhet të kryhen të paktën 20 herë në ditë;
 • Forcimi i shtypit. Shtypi duhet të pompohet 50 herë në ditë.

Gjithashtu për humbje peshe urgjente, tregohet kërcimi me litar. Ushtrime të tilla duhet të kryhen brenda gjysmë ore - 3 grupe nga 10 minuta.

Një grup ushtrimesh në palestër

Ushtrime forcash me shtangë dore në palestër për një figurë të hollë

Ju mund të humbni peshë në një javë duke shkuar në palestër. Ushtrimet e forcës me shtangë dore do t'ju ndihmojnë të hiqni shpejt peshën e tepërt.

Mësimi zhvillohet në rendin e mëposhtëm:

 1. Shtangat e vogla merren në duar;
 2. Merret një qëndrim me shpinë të drejtë, këmbët janë të hapura sa gjerësia e shpatullave;
 3. Squats kryhen me shtangë dore, në të cilat gjunjët duhet të formojnë një kënd të drejtë me dyshemenë;
 4. Ju duhet të uleni të paktën 20 herë.

Është gjithashtu e nevojshme, duke mbajtur shtangë dore, të kryhen rrotullime të trupit të paktën 15 herë në çdo drejtim.

Vrapim dhe aktivitete të tjera

Vrapimi në mëngjes është një mënyrë efektive për të humbur peshë brenda një jave

Një nga mënyrat e para për të humbur peshë në 1 javë është të filloni të vraponi në mëngjes. Për humbje peshe urgjente, rekomandohet t'i kushtoni vrapimit të paktën 40 minuta në ditë.

Rekomandohen gjithashtu ushtrime për ngritjen e trupit. Ju duhet të merrni një pozicion të shtrirë dhe të përkulni gjunjët. Gjatë thithjes, është e nevojshme të ngrini trupin duke u kthyer majtas dhe të qëndroni në këtë pozicion për 3 sekonda. Gjatë nxjerrjes, merret pozicioni fillestar. E njëjta lëvizje kryhet në të djathtë. Kthimet në çdo drejtim duhet të kryhen të paktën 20 herë.

Një ushtrim tjetër është të uleni në një karrige dhe të ngrini këmbët për të thithur në mënyrë që ato të jenë paralele me dyshemenë. Në këtë rast, shpina duhet të jetë e sheshtë, duart duhet të mbështeten në sedilje.

Mjetet për humbje peshe

Jo të gjithë mund të përballojnë dietën më të rreptë. Prandaj, shumë janë të interesuar: a është e mundur të humbni peshë në 1 javë me ndihmën e mjeteve speciale?

Në të vërtetë, sot tregu ofron një numër të madh të suplementeve dietike që kontribuojnë në djegien e shpejtë të masës dhjamore. Kur përdoren siç duhet, produktet për humbje peshe janë të sigurta për shëndetin dhe çojnë në rezultate në kohën më të shkurtër të mundshme.

Ushqimi sportiv

Ushqimi sportiv që nxit humbjen e peshës urgjente në 7 ditë

Ushqimi special sportiv, i cili kontribuon në humbjen emergjente të peshës brenda një jave, është i disponueshëm në format e mëposhtme:

 • Pijet;
 • Pluhur;
 • Kapsula dhe tableta;
 • Bare.

Sipas rishikimeve të njerëzve që kanë humbur peshë në vetëm një javë, ushqimi sportiv vërtet jep rezultate. Përdorimi i tyre kontribuon në normalizimin e metabolizmit të materialit, rritjen e qëndrueshmërisë dhe ruajtjen e masës muskulore. Por për një rezultat të shpejtë, duhet t'i përmbaheni një diete dhe të praktikoni aktivitet fizik.

Djegësit e yndyrës në farmaci

Djegësi i yndyrës në farmaci - një ilaç që do të ndihmojë në heqjen e peshës së tepërt

Shumë njerëz kohët e fundit kanë përdorur djegës të yndyrës në farmaci për të humbur peshë shpejt. Pilula të tilla diete ju lejojnë të hiqni qafe disa kilogramë shtesë në vetëm një javë.

Mjeti ndihmon në shtypjen e oreksit dhe djegien e masës dhjamore. Djegësit e dhjamit janë një nga mënyrat më efektive për të humbur peshë në një javë.

Pyetje për specialistët

Pyetja më e zakonshme për specialistët është se sa kilogramë mund të humbni peshë në një javë? Kur humbim peshë në përputhje me të gjitha rregullat (ushtrojmë sporte, ndjekim një dietë dhe regjim të pijes), atëherë në 7 ditë mund të humbni lehtësisht deri në 5 kg peshë të tepërt.

Disa arrijnë të humbin 10 kg në këtë periudhë. Por me këtë qasje, në shumicën e rasteve, pesha e tepërt do të kthehet përsëri shumë shpejt.

A është e mundur të humbni 5 kg pa mbajtur dietë?

Shumë janë të interesuar se si mund të humbni peshë në një javë pa mbajtur dietë. Humbja e peshës së tepërt në një periudhë kaq të shkurtër kohore pa një rishikim rrënjësor të dietës ditore është pothuajse e pamundur.

Nëse një person ka nevojë urgjente për të humbur peshë, për shembull, me 5 kg në javë, atëherë do t'ju duhet të bëni çdo përpjekje. Është e mundur të humbni peshë në 7 ditë pa një dietë të rreptë, por kjo shifër do të jetë shumë më pak se 5 kg. Ju do të duhet të pini të paktën 3 litra ujë të pastër çdo ditë dhe të punoni shumë në palestër.

A është e mundur të humbni 5 kg pa stërvitje dhe kardio?

Rezultati i humbjes së peshës së një vajze në një javë me ndihmën e dietës dhe stërvitjes

Disa njerëz shpresojnë se mund të humbin 5 kg në 7 ditë vetëm duke mbajtur dietë, pa asnjë aktivitet fizik. Në këtë çështje, ekspertët janë të të njëjtit mendim: për të humbur peshë në një javë me 4-5 kg, kërkohet një qasje e integruar.

Është kombinimi i dietës dhe ushtrimeve të caktuara që do të japin rezultatin e dëshiruar. Thjesht duhet të zgjidhni llojin e duhur të stërvitjes së forcës për veten tuaj. Ju mund të humbni peshë me shumë ushtrime të ndryshme.

Prodhimi

Kështu, është vërtet e mundur të humbni peshë në 7 ditë me disa kg. Por është e rëndësishme të dini se humbja e peshës urgjente ka një disavantazh të konsiderueshëm. Pesha e humbur në një periudhë kaq të shkurtër rikthehet shumë shpejt. Për të rregulluar rezultatin, do t'ju duhet të bëni përpjekje të caktuara çdo ditë. Ju ende do t'ju duhet të ndiqni dietën, të vëzhgoni regjimin e pijes dhe të ushtroheni. Pastaj efekti i humbjes së peshës në një javë do të rregullohet. Para se të vendosni për humbjen e peshës urgjente, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Për shumë njerëz, humbja e shpejtë e peshës është kundërindikuar.