Parimet themelore të dietës keto - menutë dhe recetat

perime qumështi dhe bukë për dietën keto

Trupi i njeriut është në gjendje të përshtatet me çdo lloj diete. Me një dietë ketogjenike, dieta është e ulët në karbohidrate, e lartë në yndyrë dhe e moderuar në proteina. Me këtë lloj ushqimi, trupi fillon të prodhojë ketone, të cilat prodhohen në mëlçinë e njeriut nga yndyra. Ketonet janë produkt i prishjes jo të plotë të acideve yndyrore në mëlçi.

Shtë e rëndësishme të theksohet se nëse ndiqet dieta, nuk ka kërcime të mprehta në sheqerin në gjak dhe insulinë, dhe ketonet kanë një efekt në hormonet e urisë dhe ngopjes, kështu që kjo lloj diete është më e lehtë për trupin që të tolerojë. Përveç kësaj, kjo lloj diete ndihmon për t'u marrë me një numër procesesh inflamatore në trup, përfshirë ato të shkaktuara nga bakteret kandida. Në këtë material, do të gjeni një listë të ushqimeve që nuk hahen gjatë dietës keto, njiheni me dietën e përafërt për një javë dhe recetat për gatim.

sallatë perimesh për dietën keto

Për të hequr qafe yndyrën e tepërt, së pari duhet të rindërtoni dietën tuaj. Dieta keto siguron një ulje të marrjes së proteinave në ushqim, një refuzim pothuajse të plotë të karbohidrateve dhe një përqendrim në yndyrna. Ky ekuilibër mund të arrihet me një përzgjedhje të rreptë të produkteve ushqimore. Si rezultat, trupi mëson të zbërthejë yndyrnat në vend të karbohidrateve dhe i përdor ato si burimin e tij kryesor të energjisë.

Lista e ushqimeve të ndaluara për dietën keto: mish, peshk, vaj, perime - vetëm ato që rriten mbi sipërfaqen e tokës.

Lista e ushqimeve të lejuara: drithërat, makaronat, patatet, buka, çdo miell dhe ëmbëlsirat.

Avantazhi i dietës keto është se ju lejon të humbni peshë pa u ndjerë të uritur gjatë gjithë kohës. Për shkak të sasisë së moderuar të proteinave dhe përmbajtjes së lartë të yndyrës, menyja e dietës është shumë e kënaqshme. Sipas ekspertëve, dieta ndihmon për të mbajtur nivele të qëndrueshme të glukozës në gjak dhe nivele të ulëta të insulinës, gjë që parandalon formimin e yndyrës në trup.

Vlen të përmendet se për të marrë rezultate nga një dietë keto, është e rëndësishme t'i përmbaheni parimeve të saj themelore për 2-3 javë. Fakti është se trupit i duhet kohë të riorganizohet nga glikoliza në lipolizë. Në javën e parë, nuk duhet të prisni rezultate të rëndësishme, pasi trupi është ende duke përpunuar rezervat e mbetura të karbohidrateve.

sallatë me perime me barishte për dietën keto

Plani i përafërt i vaktit për një javë ndërsa ndiqni një dietë keto

Parimet themelore të dietës keto:

 1. Mëngjesi, dreka dhe darka duhet të përmbajnë jo më shumë se 15 gram karbohidrate. Karbohidratet në një dietë keto merren kryesisht nga perimet jeshile, të cilat gjithashtu i sigurojnë trupit fibrat e nevojshme për funksionimin normal të stomakut dhe zorrëve.
 2. Përmbajtja totale kalorike e dietës në ditë llogaritet në parimin që proteinat përbëjnë jo më shumë se 35% të dietës, yndyrnat deri në 70%. Sasia e karbohidrateve të konsumuar zvogëlohet sa më shumë që të jetë e mundur, disa lloje të dietave ketogjene sigurojnë një refuzim të plotë të karbohidrateve.
 3. Ushqimi i shumë yndyrave të pangopura. Një numër i madh i tyre gjenden në përbërjen e farës së lirit dhe vajit të ullirit, vaj peshku. Rekomandohet që çdo sallatë të sezonohet me vaj ulliri.
 4. Ashtu si me çdo dietë, është e rëndësishme të ndiqni regjimin e pirjes. Norma e sasisë së kërkuar të ujit është mesatarisht 2 litra në ditë për një trup të rritur dhe llogaritet bazuar në peshën e një personi.
 5. Përdorni ushqime mes vakteve. Rostiçeri të përsosura janë: sallatë greke, sallatë avokado me kastravec, qumështor (duhet të përgatitet në bazë të djathit natyral me xhelatinë), kos natyral me gjalpë kikiriku, një grusht arra, gjysmë mollë të vogël, salcice me cilësi të lartë, rrepkë, etj.

1 dite

 • Mëngjesi: vezë të fërguara nga 2 vezë të skuqura në proshutë me domate dhe qepë.
 • Dreka: mëlçi pule e skuqur në salcë. Salca është bërë në bazë të qepëve, mustardës dhe kosit natyral.
 • Darka: peshk i zier në gjalpë dhe sallatë. Gjatë zierjes, mund të shtoni hudhër dhe barërat tuaja të preferuara për një aromë më të pasur.

Dita e 2 -te

 • Mëngjesi: sallatë me ton, avokado dhe domate.
 • Dreka: gjoks pule me spinaq dhe domate në një salcë kremoze.
 • Darka: Supë me qofte, domate dhe piper.

Dita 3

 • Mëngjesi: rostiçeri sallam, djathë dhe spec i kuq.
 • Dreka: rrotulla me proshutë dhe domate.
 • Darka: salmon i pjekur me patate në furrë.
sallatë perimesh për dietën keto

Dita e 4 -te

 • Mëngjesi: vezë të fërguara me djathë dhe kërpudha.
 • Dreka: gulash me kërpudha.
 • Darka: sallatë pule.

Dita 5

 • Mëngjesi: 2 vezë të skuqura në gjalpë me domate.
 • Dreka: Kofshë pule me lëkurë, e pjekur në petë me barishte.
 • Darka: tartare viçi me të verdha, qepë dhe tranguj turshi.

Dita e 6 -te

 • Mëngjesi: Kos natyral me pak liri, susam ose fara kungulli.
 • Dreka: halibut i pjekur në fletë metalike, perime të skuqura.
 • Darka: supë krem kungulli e gatuar në qumësht kokosi me xhenxhefil dhe fara kungulli.

Dita 7

 • Mëngjesi: vezë të fërguara me proshutë dhe perime.
 • Dreka: qafë derri me lakër ose tranguj turshi.
 • Darka: brokoli me vezë të skuqura dhe domate.

Si përfundim, disa receta të shijshme dhe të shëndetshme që plotësojnë të gjitha parimet e dietës ketogjene dhe do të ndihmojnë në diversifikimin e menusë së dietës.

perime për dietën keto

Receta për dietën Keto

Omeletë me salmon

Për gatim do t'ju duhet:

 • 4 vezë;
 • 2 lugë majonezë;
 • 100 gramë çdo peshk të kuq - salmon, salmon ose troftë për të zgjedhur;
 • Kripë dhe piper.

Përgatitja:

 1. Rrihni vezët me majonezë, shtoni kripë dhe piper për shije.
 2. Prisni peshkun imët dhe skuqeni në vaj për disa minuta.
 3. Derdhni përzierjen e vezëve dhe majonezës mbi peshkun, mbuloni tiganin me një kapak dhe sillni gatishmërinë.

Kjo pjatë do të shkojë mirë me avokado ose gjizë. Këta përbërës mund të përdoren për të plotësuar një mëngjes keto të shëndetshëm dhe të kënaqshëm.

Sallatë me spinaq me djathë dhe arra

Do t'ju duhet:

 • Spinaq i freskët, 150 gram;
 • Djathë i fortë, 50 gram;
 • Proshutë, 50 gram;
 • Arra, 30 gram. Ju mund të përdorni çdo, bazuar në preferencat tuaja të shijes;
 • Vaj ulliri si salcë.

Përgatitja:

 1. Shpëlajeni spinaqin, të prerë në shirita.
 2. Pritini proshutën në kubikë të vegjël dhe skuqeni deri në ngjyrë kafe të artë në vaj në një tigan.
 3. Pritini djathin në shirita të hollë ose grijeni.
 4. Përziejini të gjithë përbërësit e marrë.

Sallata e shijshme keto është gati, është e përkryer për një meze të lehtë të përzemërt.

Lulelakër të pjekur

Do t'ju duhet:

 • Një kokë lulelakër;
 • Gjalpë, 50 gram;
 • Qumësht kokosi, 1 gotë;
 • Djathë, 200 gram;
 • Erëza për shije.

Përgatitja:

 1. Pritini lulelakrën në copa të mëdha. Ngrohni furrën në 200 gradë.
 2. Lakra para-avullohet për 5 minuta. Vendoseni masën në një enë për pjekje.
 3. Shkrini gjalpin në një tigan, duke e trazuar vazhdimisht.
 4. Ngadalë derdhni vaj kokosi dhe shtoni djathë
 5. Përzieni përmbajtjen derisa të jetë e qetë. E rregullojmë me kripë dhe piper për shije
 6. Derdhni përzierjen në lulelakër
 7. Spërkateni me djathë të grirë sipër dhe piqni për 30 minuta në 200 gradë.

Kjo pjatë mund të përdoret si drekë apo darkë për një dietë ketogjene. Rezulton e shijshme, e shëndetshme dhe shumë e kënaqshme.

Turqia rrotullohet me djathë dhe avokado

Do t'ju duhet:

 • Krem djathi, 250 gram;
 • Avokado, 1 copë;
 • Majonezë e lehtë, 1 lugë gjelle;
 • Pluhur hudhre, ½ lugë çaji;
 • Turqi, mish i pjekur, 450 gram;
 • Lëng limoni, lugë gjelle;
 • Piper bullgar, 1 pc . ;
 • Kastravec i freskët, 2 copë.

Përgatitja:

 1. Rekomandohet të hiqni kremin e djathit nga frigoriferi në mënyrë që të zbutet në temperaturën e dhomës. Vendoseni djathin në një tas dhe rrihni me një mikser derisa të merret një konsistencë e lehtë kremoze.
 2. Pritini avokadon në gjysmë, hiqeni tulin dhe shtypeni me një pirun. Spërkateni përzierjen me lëng limoni.
 3. Pritini piperin dhe kastravecin në shirita të hollë.
 4. Përzieni tulin e avokados që rezulton me djathë, shtoni pluhur hudhër dhe majonezë. Përziejini me një mikser derisa të merret një salcë e trashë.
 5. Pritini gjelin e detit në feta, mbuloni çdo fetë me kremin e djathit dhe salcën e avokados dhe vendosni brenda feta piper dhe kastravec. Rrotulloni fetat e gjelit të detit në rrotulla.

Pjata është gati, do të plotësojë në mënyrë të përkryer menunë e dietës ketogjene dhe do të jetë një opsion i mirë për drekë.

Buka shpesh nuk është e mjaftueshme gjatë një diete ketogjene.

Recetë për bukë djathi gustator

Do t'ju duhet:

 • Mozzarella, 150 gram;
 • Djathë gjizë, 2 lugë;
 • 2 vezë;
 • Miell bajame;
 • Sode, gjysmë lugë gjelle;
 • Kripë, 1 lugë çaji;
 • Uthull vere 5%, gjysmë lugë gjelle.

Përgatitja:

 1. Grini mocarelën dhe përzieni me djathin e gjizës, ngrohni masën që rezulton në mikrovalë për një minutë.
 2. Pas 1 minutë, përzieni përzierjen dhe ngrohni për rreth 30 sekonda.
 3. Rrihni vezët, shtoni kripë, sodë buke, miell bajame dhe uthull verë. Përziejini të gjithë përbërësit dhe shtoni në përzierjen e djathit.
 4. Ziejeni brumin. Nëse shfaqen vështirësi gjatë gatimit, mund ta ngrohni masën në mikrovalë, ta ngrohni atë jo më shumë se 30 sekonda. Për përzierje më të lehtë, lagni pak duart në ujë.
 5. Ngrohni furrën në 220 gradë.
 6. Hapeni brumin me një sallam dhe prerë në pjesë. Rrokullisni topat. Rekomandohet që të njomet duart me ujë herë pas here, kjo do të thjeshtojë punën me brumin.
 7. Shtrojeni një fletë pjekje me letër pjekje dhe shpërndani topthat. Piqeni në furrë për 15 minuta.

Ky lloj brumi bën jo vetëm bukë të shijshme djathi, por gjithashtu mund të përdoret për të bërë hamburgerë për hamburgerë ose të përdoret si bazë për pica gustatori.

domate me hudhër dhe vaj për dietën keto

Duke ditur parimet themelore të dietës ketogjenike, ju mund të krijoni recetat tuaja dhe të diversifikoni menunë me pjata të reja të shëndetshme, bazuar në preferencat dhe aftësitë tuaja të shijes.