Si të humbni peshë në 3 ditë pa dieta dhe pilula

Humbje e shpejtë e peshës në ushqimin e duhur

Shumë vajza dhe gra pothuajse vazhdimisht mendojnë se si t’i humbin shpejt ato kilet e tepërta. Nëse jeni duke kërkuar mënyra për të humbur peshë në 3 ditë, atëherë ne paraqesim opsionet më të mira për humbjen e peshës pa dieta dhe pilula.

Si të humbni peshë në 3 ditë: ushqimi i duhur

Ekziston një kategori e grave që janë të tmerruar që do të duhet të përdorin dieta në mënyrë që të humbin peshë shpejt. Dhe ato nuk sjellin një efekt të qëndrueshëm dhe afatgjatë. Zakonisht kilet e humbura kthehen dhe sjellin "miq".

Përveç kësaj, çdo kufizim në të ushqyerit reflektohet negativisht në gjendjen e organeve të brendshme, sistemin hormonal dhe metabolizmin. Prandaj, kur zgjidhim problemin se si të humbasim peshë shpejt, ne hedhim poshtë idenë e kufizimeve të rrepta dietike.

Ekstremi i dytë, që i pëlqejnë zonjat dembelë, janë pilulat "mrekulli" që gjoja ju lejojnë të humbni peshë pa mundim. Kur bëni këtë zgjedhje, mos harroni se efekti më i vogël që do të merrni nga ky lloj ilaçi është pastrimi i zorrëve dhe zvogëlimi i ënjtjes, pasi ato janë kryesisht diuretike dhe pro-inflamatore.

Në rastin më të keq, do të arrini çrregullime serioze të sistemit nervor dhe punës së aparatit tretës. Mos harroni se pilula të tilla mund të merren vetëm pasi të konsultoheni me mjekun tuaj. Dhe është më mirë t'i braktisësh plotësisht.

Pra, si të humbasim peshë në shtëpi pa u përdorur në ekstremet e përshkruara më sipër? Përgjigja është e thjeshtë - ushqimi i duhur.

Shumë janë skeptikë për këtë, por në të njëjtën kohë ata kurrë nuk kanë ndjekur parimet e ushqimit të duhur. Prandaj, të paktën për hir të eksperimentit, provoni rekomandimet themelore. Do të shihni se si mund të humbni peshë pa e varfëruar trupin, pa e helmuar atë. Shumica do të befasohen se sa shpejt trupi dhe pamja do të ndryshojnë.

Mos harroni se humbja e peshës është 90% e varur nga të ushqyerit dhe vetëm 10% nga aktiviteti fizik. Prandaj, ne nuk e shtyjmë ëndrrën e një trupi të hollë dhe të futim 10 rregulla të ushqimit të shëndetshëm në jetë:

 • Ne harrojmë për sheqerin dhe ëmbëlsirat, ëmbëlsirat dhe ëmbëlsirat, qoftë vetëm për shkak se këto produkte jo vetëm që japin peshë të tepërt, por gjithashtu ndikojnë negativisht në gjendjen e lëkurës. Nëse dëshironi të merrni fytyrën e përsosur, hiqni qafe skuqjet e lëkurës, zvogëloni sekretimin e sebumit, pastaj vendosni tabu në gjithçka që përmban sheqer.
 • Ne nuk pimë pije të gazuara, edhe nëse është ujë mineral i zakonshëm. Dioksidi i karbonit dëmton muret e stomakut, i stimulon ato, gjë që shkakton lëshimin e lëngut të stomakut dhe fillon një proces të quajtur shprehja "thithja e stomakut". Edhe nëse sapo keni ngrënë, por keni pirë ujë të gazuar, pas disa minutash do të ndiheni të uritur.
 • Ne pimë ujë të zakonshëm në temperaturë dhome të paktën 1. 8 litra në ditë. Sasia për të pirë do të jetë e tmerrshme, sepse duket si një zhvendosje tepër e madhe. Por nëse pini 250 ml në stomak bosh në mëngjes, duke u ngritur nga shtrati dhe gjatë gjithë ditës, të njëjtën sasi 30 minuta para ngrënies dhe një orë pas, nuk do të vini re as sa shpejt absorbohet. Nga rruga, uji është burimi i jetës për lëkurën. Pas 3 ditësh, do të shihni se si fytyra do të përmirësohet. Mos pini ujë të ftohtë, përndryshe ushqimi i patretur do të përfundojë menjëherë në zorrë dhe përsëri do të ndjehet i uritur.
 • Ne ndryshojmë dietën: prezantojmë më shumë perime, duke shmangur ato që janë të pasura me niseshte (misër, patate), hani mish të ligët (fileto pule, viçi të ligët), peshk të ligët (hake, pollock, krap).
 • Ne marrim parasysh numrin e kalorive të ngrëna dhe të konsumuara. Nëse po mendoni se si të humbni peshë shpejt, atëherë qëndroni në një menu që nuk i kalon 1200 kcal. Ne ju rekomandojmë që të konsultoheni me një dietolog i cili do të krijojë një dietë të përshtatshme për ju.
 • Ne rregullojmë vaktet. Ky aspekt kërkon një qasje individuale: dikush ka nevojë të hajë pesë herë në ditë, ndërsa dikush duhet të hajë tre herë. Prandaj, ndani dietën tuaj në disa vakte, por në mënyrë që të konsumoni afërsisht të njëjtin numër kalorish. Nëse jeni të uritur, atëherë merrni një meze të lehtë duke ngrënë 10 copë bërthama bajameje ose 3-4 copa kumbulla të thata ose kajsi të thata.
 • Riorganizimi i ushqimit: hani më shumë karbohidrate (qull) në mëngjes. Bollgur me arra do të sjellë përfitimin maksimal. Filloni të hani ushqime proteinike me drekë. Harrojeni ushqimin 3 orë para gjumit.
 • Ndryshimi i mënyrës së gatimit. Harrojeni ushqimet e skuqura. Shkoni për enët në skarë, në avull ose të ziera.
 • Ne hamë ngadalë. Kjo do të shmangë mbingarkesën.
 • Ne futim më shumë produkte të qumështit të thartuar në dietë, dhe ky është kos, gjizë me pak yndyrë, hirrë.
 • Ne hamë një sallatë me lakër, panxhar të freskët dhe karrota për darkë çdo ditë. Pulë, mish i ligët ose gjizë shkon mirë me të. Kjo do të ndihmojë në përmirësimin e tretjes.

Sigurisht, duhet të harroni ushqimin e shpejtë. Nëse nuk mund ta duroni pa ëmbëlsira, atëherë prerë mollën në feta, spërkatni me kanellë dhe shtoni një lugë çaji me mjaltë. Vendosni të gjitha në një enë dhe mbajeni me vete. Sapo të doni të gëzoheni me çokollatë, kapeni mollën.

Frutat dhe manaferrat - ushqimi i duhur për humbjen e peshës

Si të humbni peshë shpejt: ushtroni

Sado dëshpërues mund të tingëllojë për disa zonja, është e pamundur të humbasësh peshë pa shtuar aktivitetin. Importantshtë e rëndësishme ta bësh atë si duhet dhe të mos e teproj.

Thelbi i aktivitetit fizik nuk është të humbasësh kalori shtesë, por të shtrëngosh muskujt, t’i bësh ato vende që janë ulur ose dobësuar më elastike. Përveç kësaj, gjimnastika stimulon prodhimin e seratoninës, hormonit të kënaqësisë. Stimulon metabolizmin dhe përmirëson gjendjen shpirtërore.

Prandaj, duke marrë parasysh faktin se qëllimi i trajnimit nuk janë rekordet olimpike, por një gjendje e mirë shpirtërore dhe një trup i përshtatshëm, bëni atë që ju pëlqen. Ushtroni çdo ditë:

 • EciEcja është një mënyrë e shkëlqyeshme për të humbur peshë. Ecja e shpejtë për 30 minuta është minus 250 kcal. Ndërroni rutinën tuaj: shkoni në punë 20 minuta më herët dhe ecni, ose zbritni dy ndalesa herët dhe mbuloni distancën e mbetur vetë. Ecja nordike (me shkopinj) do të japë rezultate edhe më të mira: hiqni qafe 500 kcal në orë të ushtrimeve të tilla.
 • VallëzimiMësoni një lloj lëvizjeje vallëzimi: vallëzime orientale ose amerikano-latine, sallë vallëzimi ose sporte. Ka shumë video në internet që do t'ju ndihmojnë në këtë. Gjëja kryesore është përkushtimi dhe këmbëngulja.
 • Pilates ose yoga. Pilates janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të forcuar muskujt tuaj. Ushtrime të thjeshta do t'ju lejojnë të ndjeni çdo ligament dhe muskul që nuk punon ose dobësohet. Në yoga dhe Pilates, të gjitha ushtrimet janë krijuar në mënyrë të tillë që të gjithë muskujt në trup të punojnë në të njëjtën kohë. Prandaj, efekti është i shpejtë dhe mbresëlënës.
 • Ushtrime me dërrasa dhe dërrasa. Ngrini trupin me duar dhe këmbë të shtrirë. Mbajeni atë në këtë pozicion për 30 sekonda. Sigurohuni që shpina dhe legeni të jenë në linjë. Qëndroni në bërryla dhe mbajeni edhe për 30 sekonda. Bëni 10 kalime nga bërrylat në krahët e drejtë dhe mbrapa. Bëni gjunjë dhe pushoni për 20 sekonda. Përsëritni këto ushtrime edhe 2 herë.
 • Ushtrimi "Alpinist". Duke qëndruar në dërrasë, bëni kërcime me këmbë, duke simuluar kërcime në male. Kryeni këtë ushtrim në 2 grupe nga 10 herë.
 • Duke kërcyer jashtë. Uluni nga një pozicion në këmbë, prekni dyshemenë me gishta, hidheni ashpër. Përsëriteni këtë ushtrim 3 grupe nga 10 herë.
 • Squats. Uluni 30 herë në mënyrë që vija e gjurit të mos shkojë përtej gishtërinjve të këmbëve.
 • Ushtrimi "Libër" për shtypin. Shtrihuni në dysheme, ngrini bustin dhe këmbët e përkulura në gjunjë në të njëjtën kohë. Efekti do të vijë nëse bëni 3 grupe nga 10 herë për fillestarët, për ata që kanë gjendje të mirë fizike - 30 herë.
 • Duke pompuar duart. Qëndroni në një dërrasë dhe ngadalë uleni në dysheme, duke përkulur krahët. Sa më ngadalë, aq më efektive. Mundohuni ta bëni atë 10 herë. Kthejeni shpinën në karrige, mbështetni duart në mënyrë që trupi juaj të ngrihet mbi dysheme. Përkulni krahët të paktën 10 herë.
 • Ushtrimi për bel. Vendosni këmbën tuaj të përkulur në gju përpara, përkulni edhe atë tjetër. Vendosni duart pas kokës dhe bëni kthesa dhe përkulje në gju, duke u përpjekur ta arrini atë. Kryeni 3 grupe me 15 përsëritje.

Zgjidhni ushtrime ose komplekse sipas gjykimit tuaj, duke u përqëndruar në gjendjen fizike dhe shëndetin tuaj. Nëse keni probleme me shpinën, atëherë shmangni ushtrimet e forcës, kufizohuni në not dhe ecje. Nëse keni probleme me sistemin kardiovaskular, atëherë bëni yoga. Mos harroni se mund të keni kundërindikacione të tjera për disa sporte, prandaj para se të filloni stërvitjen, ju rekomandojmë që të këshilloheni me mjekun tuaj.

Ushtrimi do t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë shpejt

Sode buke për humbje peshe në shtëpi

Në shumë burime të Internetit, është shfaqur informacioni se soda e bukës për humbje peshe është një alternativë e shkëlqyeshme ndaj ushtrimeve fizike të lodhshme. Duket se jep një efekt të mahnitshëm në një periudhë të shkurtër përdorimi. Por si ta zbatoni - brenda ose jashtë - është një pyetje e diskutueshme.

Disa ekspertë rekomandojnë ta merrni me lëngje, pije, ose ta tretni në ujë të ngrohtë dhe ta pini. Por metoda të tilla duket se janë të pasigurta, pasi soda, duke hyrë në stomak, neutralizon lëngun e stomakut. Kjo do të zvogëlojë urinë, por mund të dëmtojë rreshtimin e stomakut dhe të çojë në shëndet të dobët në përgjithësi.

Prandaj, ne do të kuptojmë se si të humbasim peshë me sode. Kjo substancë ka një efekt të dobishëm në gjendjen e lëkurës: e pastron atë, përmirëson proceset metabolike dhe ka një efekt anti-celulit. Prandaj, është e këshillueshme që ta aplikoni atë nga jashtë.

Nëse dëshironi të humbni peshë shpejt, atëherë përdorni sodë buke holluese si një shtesë në procedurat e banjës. Bëni banjot me tretësirë sode. Për këtë:

 1. Përzieni 300 g sodë buke me 500 g kripë deti. Shtoni atë në ujë të ngrohtë. Bëni një banjë me këtë solucion për 30 minuta.
 2. Shpëlajeni në një dush të nxehtë.
 3. Fërkojeni veten plotësisht me një peshqir, duke bërë lëvizje masazhi në zonat problematike. Përdorni një krem anti-celulit për të rritur efektin.

Zbatoni të gjitha këto metoda në një mënyrë gjithëpërfshirëse dhe pas 3 ditësh në pasqyrë do të shihni një grua të rinovuar me një figurë të shkëlqyeshme, lëkurë dhe humor të mirë. Mos harroni se informacioni i dhënë është vetëm për qëllime informative. Në mënyrë që të zgjidhni saktë metodat për të hequr qafe peshën e tepërt, ju rekomandojmë që të shkoni në një takim me një mjek.

Nëse i përmbaheni rregullave të ushqimit të duhur dhe kryeni aktivitete të ndryshme fizike me kënaqësi, duke marrë kënaqësi prej tij, atëherë do të humbni peshë në mënyrë të konsiderueshme në një kohë të shkurtër.