Si të humbni barkun tuaj: Dieta dhe 3 ushtrime të thjeshta për një bel të hollë

A është e pamundur të heqësh qafe barkun? Kjo nuk eshte e vertete. Ndryshimi i dietës tuaj dhe shtimi i një ushtrimi të vogël zakonisht është e mjaftueshme për të hequr qafe shtresën dhjamore në bel, dhe anët nuk bien më në xhinse. Pra, si të hiqni barkun dhe anët: një dietë që ju ndihmon të humbni peshë në mënyrë të sigurt dhe pa rrezikun e shtimit të peshës në të ardhmen.

një bark i sheshtë është një rezultat i arritshëm

Depozitat e stomakut janë një shenjë tipike e mbipeshes. Kjo është ajo ku trupi ynë preferon të ruajë rezervat strategjike për një ditë me shi. Ka mjaft hapësirë për ruajtjen e dhjamit dhe mund të vendoset nën lëkurë ose rreth organeve të brendshme. Prandaj, një vlerësim i jashtëm i vëllimit të barkut zakonisht nuk jep një ide se sa nga kjo yndyrë trupi tashmë ka ruajtur.

Por ekziston një formulë e thjeshtë për vlerësimin e rreziqeve shëndetësore. Nëse barku i një burri është më shumë se 102 cm, dhe i një gruaje është më shumë se 88 cm, është e nevojshme të luftosh me të. Ky nuk është më një problem estetik, por një rrezik serioz për shëndetin.

Një dietë e thjeshtë, si të hiqni barkun

Ju duhet të filloni të luftoni me dhjamin duke krijuar një deficit kalorish. Kjo është, ju duhet të merrni më pak kalori nga ushqimi sesa shpenzoni. Përndryshe, trupi thjesht nuk do të djegë indet dhjamore, edhe nëse torturoni veten për orë të tëra në palestër.

Deficiti i kalorive nuk duhet të jetë akut. Ju nuk mund të hiqni dorë nga ushqimi dhe të zvogëloni në mënyrë drastike dietën. Kështu që do të dëmtoni trupin më seriozisht sesa praninë e yndyrës së tepërt. Prandaj, ne thjesht ndryshojmë ushqimin me shumë kalori për një që përmban më pak kalori, por më të dobishëm, lëndë ushqyese. Dhe përveç kësaj, nuk hap oreksin dhe ndihmon për të mbajtur ndjenjën e ngopjes për një kohë të gjatë.

Ndihmësit tuaj:

 • burimet e proteinave - vezët, peshku, mishi dhe produktet e qumështit;
 • burimet e fibrave - bishtajore, fruta dhe perime;
 • drithëra - bollgur, oriz kafe, hikërror.
bishtajore - një produkt ushqyes dhe jo-ushqyes për humbjen e peshës në bark dhe anët

Po, çuditërisht, por për të humbur peshë, duhet të hani qull. Filloni ditën tuaj me miell tërshëre ose hikërror dhe nuk do të dëshironi të shijoni lehtë deri në orën e drekës. Drithërat janë të pasura me fibra, të cilat mbushin sistemin e tretjes dhe karbohidrate korrekte, me jetëgjatësi, të cilat prishen brenda katër orësh.

Për drekë, hani pjata të bollshme me mish, peshk, drithëra, pjata anësore të perimeve. Snack me fruta gjatë gjithë ditës. Për darkë, hiqni dorë nga ushqimet me niseshte: makarona, patate, drithëra. Zëvendësoni një sallatë me perime të freskëta me një fetë mish të pjekur ose peshk.

Si të hiqni barkun dhe anët: një dietë për të zvogëluar vëllimin

Mbani gjurmët e madhësisë së pjesës: për humbje peshe, mjafton të zvogëloni madhësinë e saj me një të tretën. Dhe gjithashtu hiqni dorë nga burimet e kalorive që nuk sjellin asgjë tjetër përveç yndyrës në trupin tuaj:

 • Sahara;
 • simite;
 • pije të ëmbla;
 • bare;
 • ëmbëlsira (përveç çokollatës së zezë).

Mundohuni të gatuani në shtëpi sesa të blini ushqime komoditet. Ato janë gjithmonë më të larta në kalori sesa ushqimet e bëra vetë dhe përmbajnë shumë kripë dhe sheqer.

Zgjidhni ushqimet më të kënaqshme dhe me më pak kalori. Ata do t'ju ndihmojnë të derdhni më shpejt yndyrën e tepërt dhe t'ju mbajnë të motivuar pozitivisht:

 • të gjitha llojet e lakrave - lakër të bardhë, brokoli, lulelakër;
 • vezët;
 • fileto pule;
 • fasule, thjerrëza, bizele;
 • fara dhe arra.
arra - një meze e lehtë e shëndetshme dhe e kënaqshme për humbjen e peshës në bark dhe anët

Monitoroni rënien tuaj në peshë. Ai nuk duhet të largohet papritmas. Shkalla e sigurt e humbjes së peshës - 500 gram në javë. Nëse humbni dy kilogramë peshë brenda një muaji, nuk do të dëmtoni shëndetin tuaj. Përveç kësaj, ju mund të jeni i sigurt se po hiqni qafe dhjamin dhe jo indet muskulore.

Ushtrime për të luftuar dhjamin e barkut

Ushtrimi është një mënyrë e shkëlqyeshme për t'ju ndihmuar të arrini trupin tuaj ideal. Zgjidhni stërvitje me interval të lartë për të rritur shpenzimet tuaja të energjisë. Dhe gjithashtu ngarkesa kardio - vrapim, një biçikletë stërvitje, not, për të shpejtuar proceset metabolike dhe për të filluar procesin e prishjes së indit dhjamor.

Ka ushtrime që janë veçanërisht të efektshme për të punuar me pjesën e poshtme të barkut. Ata formojnë një korse muskulore, shtrëngojnë indet dhe parandalojnë uljen e stomakut kur humbja e peshës po zhvillohet.

Njëqind

Shtrihuni në shpinë, përkulni gjunjët dhe ngrini ato në një kënd të drejtë. Vendosni duart në dysheme, pëllëmbët poshtë. Në të njëjtën kohë, ngrini krahët, gjoksin dhe ijet nga dyshemeja. Përsëriteni 100 herë.

Gërshërë

Shtrirë në shpinë, vendosni duart pas kokës. Ngrini shpatullat nga dyshemeja. Alternoni ngrini këmbët në tavan dhe uli ato, sikur prerë ajrin me gërshërë. Mundohuni të mos përkulni gjunjët. Bëni tre grupe me 20 përsëritje.

Thikë xheku

Shtrirë në shpinë, zgjatini krahët pas kokës. Në të njëjtën kohë, ngrini këmbët dhe krahët e drejtë drejt tavanit. Shtrëngoni abdominals tuaj për të arritur gjunjët ose shins me duart tuaja. Bëni tre grupe me 20 përsëritje.

Kombinoni këto ushtrime me një dietë të ekuilibruar dhe kushtojini të paktën 20 minuta në ditë aktivitetit fizik. Kështu që ju hiqni qafe dhjamin e barkut, shtrëngoni trupin tuaj dhe e ktheni atë në harmoninë e tij të dikurshme.