Dietë për përdhes

Tabela e produkteve përmban një listë të produkteve kryesore të ndaluara dhe të lejuara, dhe menyja për javën është përpiluar duke marrë parasysh zakonet dietike të pacientit.

Të mirat e dietës së përdhes

Përdhesi është një çrregullim kronik metabolik që shkakton inflamacion, ënjtje dhe dhimbje në nyje. Kyçet preken nga kripërat e acidit urik, të cilat veshkat e pacientit nuk janë në gjendje t'i heqin. Përqendrimi i acidit rritet në një nivel kritik, gjë që çon në depozitimin e kripërave. Acidi urik formohet si rezultat i zbërthimit të purinave që vijnë me ushqim. Disa ushqime përmbajnë shumë prej tyre, prandaj dieta synon eliminimin e këtyre ushqimeve në mënyrë që të zvogëlojë sasinë e purinave hyrëse dhe, si rezultat, të ulë nivelin e acidit urik.

Sëmundja prek më shpesh nyjet e gishtërinjve, duarve, bërrylave dhe gjunjëve. Gjatë periudhave të faljes, pacienti nuk shqetësohet nga manifestimet e përdhes, por në rast të kequshqyerjes, janë të mundshme sulme dhimbjeje të forta, inflamacion, ënjtje dhe ethe në zonën e prekur.

Në mesjetë, përdhes shpesh quhej "sëmundja e mbretërve". Kjo shpjegohet me vakte të shumta të vazhdueshme pa masë, si dhe me tendencën për sëmundje të meshkujve nga mosha dyzetvjeçare. Veshkat e atyre që abuzonin me ushqimin dhe verën nuk mund të përballonin përqendrimin e madh të acidit urik. Njerëzit e zakonshëm hanin të kufizuar dhe nuk mund të përballonin një sasi të tillë mishi dhe alkooli, të cilat përmbajnë më shumë purina, kështu që ata sëmureshin më rrallë.

Disavantazhet e dietës së përdhes

Pacientët janë të detyruar të ndjekin dieta gjatë gjithë jetës së tyre, dhe jo vetëm gjatë periudhave të acarimeve. Mishngrënësit dhe adhuruesit e alkoolit do të duhet t'i kufizojnë këto produkte në minimum. Mungesa e proteinave të mishit duhet të plotësohet me ndihmën e produkteve të tjera për të parandaluar humbjen e muskujve dhe ndjenjën e dobësisë.

Tavolinë ushqimore për përdhesin

Dieta bazë e pacientit përbëhet kryesisht nga perime, produkte qumështi dhe përmban një minimum mishi. Mishi, produktet e peshkut dhe kërpudhat zihen më së miri dhe lëngu kullohet, pasi lëshon një maksimum purine.

Çfarë mund të hani

Ushqimet alkaline duhet të përfshihen në dietë: perime, qumësht, për të neutralizuar acidin e tepërt.

Lloji i produktit të lejuar Produktet
Produkte buke, ëmbëlsira Pasta të pakëndshme, bukë bardh e zi, marshmallow, marshmallow, marmelatë, reçel
Mishi dhe peshku Jo më shumë se 3-5 herë në javë: lepur, gjeldeti, pulë, mish nga kafshët e vjetra, peshk pa yndyrë, kallamar, midhje
Qumështore Qumësht me pak yndyrë, kefir, djathë pa yndyrë, kos, salcë kosi, gjalpë të kufizuar
Frutat dhe manaferrat Portokall, mandarina, mollë jeshile, hurma, hurma, fruta të thata (përveç rrushit të thatë), luleshtrydhe, limon, kajsi, dardha
Perimet Kopër, misër, panxhar, qepë, hudhër, patate, karrota, lakër të bardhë, tranguj, kungull i njomë, patëllxhan, domate, kungull
drithërat Gjithçka përveç fasuleve
Vezët Jo më shumë se 1-2 copë në ditë
Vajrat Vajra vegjetale, gjalpë i kufizuar
Arra, fara Të gjitha llojet përveç kikirikëve
Pijet Çaj jeshil, çaj me qumësht dhe limon, lëngje dhe pije frutash, komposto, zierje bimore, ujë mineral alkalik, kvass

Çfarë nuk duhet të hani

Është e nevojshme të përjashtohen të gjitha ushqimet që përmbajnë purinë, si dhe ushqimet që përmbajnë acid oksalik të tepërt.

Lloji i produktit të ndaluar Produktet
Produkte buke, ëmbëlsira Produkte të ëmbla, pasta të freskëta, ëmbëlsira me krem
Mish Salcice, salsiçe, mish i konservuar, mish i yndyrshëm dhe i kripur, derri dhe qengji, të brendshmet, salloja, çdo mish i kafshëve të reja
Peshku Peshk i konservuar, peshk i yndyrshëm, i tymosur dhe i kripur (sprats, etj. ), Havjar
Djathë Djathërat pikantë dhe të kripur
drithërat Thjerrëzat, fasulet, soja, bizelet - të gjitha bishtajore
Perimet Kërpudha, lëpjetë, spinaq, ullinj
Fruta Rrushi, mjedra, fiqtë
Ëmbëlsirat Produktet e kuzhinës krem
Yndyrnat Margarinë, yndyrë
Pijet Alkooli dhe pijet e bazuara në të, kafe, çaj i fortë

Menu për një javë për një dietë për përdhes

Është shumë e rëndësishme që pacienti të rindërtojë qëndrimin e tij ndaj të ushqyerit, Vedat do të duhet të ndjekin një dietë terapeutike vazhdimisht, pa ndërprerje. Menuja përfundimtare përcaktohet nga mjeku për çdo pacient, në varësi të sëmundjeve shoqëruese dhe shkallës së zhvillimit të përdhes. Një dietë e veçantë për përdhesin quhet edhe "Tabela nr. 6 sipas Pevzner".

Dita 1

omëletë për përdhes

Mëngjesi:omëletë nga 2 vezë dhe qumësht, mollë
Darka:supë vegjetariane me domate, merluc i zier
Darka:kungull i njomë i zier me karota

Dita 2

kefir për përdhes

Mëngjesi:bollgur me fruta
Darka:oriz kaf, gjoks pule
Darka:gotë kos, portokall

Dita 3

supë krem ​​kungulli për përdhes

Mëngjesi:një grusht shqeme, një gotë kos
Darka: supë krem me kungull dhe patate, një grusht fara kungulli, kotele karrota
Darka: lakër e bardhë e zier me domate

Dita 4

qull orizi për përdhes

Mëngjesi:qull orizi me qumësht të holluar, manaferrat
Darka:dy vezë të ziera, sallatë perimesh të freskëta me vaj ulliri
Darka:oriz kaf, gjoks pule

Dita 5

portokall për përdhes

Mëngjesi:grejpfrut, gjizë pa yndyrë ose tavë
Darka:makarona gruri integrale me pulë dhe speca të ëmbël, gjizë
Darka:hikërror i shkrifët me gjelin e detit

Dita 6

perime për përdhes

Mëngjesi:qull meli në qumësht të holluar me hurma
Darka:supë me krem kungulli dhe patate, grusht fara kungulli
Darka:sallatë me kallamar të zier dhe vezë, perime të freskëta

Dita 7

lakër për përdhes

Mëngjesi:një grusht shqeme, një gotë kos
Darka:oriz kaf, gjoks pule
Darka:lakër të bardhë të zier me domate

Theksi kryesor është në enët vegjetariane, me perime. Ju duhet të pini shumë lëngje për të lehtësuar sekretimin e acidit urik. Është më mirë të pini çajra bimorë, komposto, pije frutash, ujë, çaj të fortë dhe kafe për të përjashtuar. Alkooli është i ndaluar, veçanërisht vera.

rezultatet

Pajtueshmëria me dietën ju lejon të zgjasni periudhat e faljes dhe të zvogëloni shpeshtësinë dhe intensitetin e dhimbjes dhe inflamacionit të nyjeve të prekura. Përmbajtja e reduktuar e purinës në ushqim ndihmon në mbajtjen e niveleve të ulëta të acidit urik.

Ushqimi i pakontrolluar me marrjen e ushqimit të ndaluar çon në një përkeqësim të përdhes dhe një rritje të simptomave.

Shqyrtimet e nutricionistëve

- Qëllimi kryesor në ushqyerjen e pacientit është ulja e nivelit të acidit urik, duke reduktuar purinat hyrëse. Marrja e proteinave në dietë duhet të reduktohet në 0, 9-1 gram për kilogram peshë. Kjo do të ndihmojë në ndalimin e sintezës së acidit urik dhe në ngadalësimin e përkeqësimit të përdhes. Aktiviteti fizik i rregullt nuk do të jetë i tepërt, gjë që përmirëson lëvizshmërinë në nyje, duke kontribuar kështu në përmirësimin e hemodinamikës në nyjen e prekur dhe në ushqimin e indeve përreth. Dhe kripërat kanë shumë më pak gjasa të depozitohen pikërisht në nyjet e lëvizshme, thotë Artur Moiseenko.