Dieta për pankreatitin e pankreasit: menuja e mostrës, rregullat ushqyese

Trajtimi i çdo sëmundjeje të organeve të lidhura me asimilimin e ushqimit nuk mund të imagjinohet pa kufizime në ushqim. Dieta për pankreatitin është një mënyrë e thjeshtë dhe efektive për të reduktuar ngarkesën në organet e tretjes, për të ndihmuar trupin, edhe në kushte sëmundjeje, të marrë gjithçka që i nevojitet me ushqim.

Disa produkte madje mund të dëmtojnë një trup të shëndetshëm, për shembull, pirja e alkoolit në sasi të tepërta herët a vonë do të shkaktojë keqfunksionime në të gjitha sistemet, jo vetëm në sistemin tretës. E yndyrshme, e skuqur, e ëmbëlsirave, tavolina e njohur për shumë - e gjithë kjo nuk është aspak e dobishme, dhe përjashtimi i këtyre gëzimeve të vogla të jetës do t'i shtojë gjallëri edhe një trupi të shëndetshëm.

pankreatiti- një sëmundje e pankreasit, është funksionimi normal i tij që ndihmon trupin të absorbojë yndyrnat, proteinat dhe karbohidratet. Shkaqet e dështimeve në punë mund të jenë të ndryshme, jo vetëm kequshqyerja, por edhe sëmundjet gastrointestinale, çrregullimet e mëlçisë, lëndimet, sëmundjet infektive. Dieta e përshkruar nga mjeku për pankreatitin pankreatik kontribuon në normalizimin e mëlçisë, duke përfshirë, pengon zhvillimin e proceseve patologjike në të.

Megjithatë, më shpesh simptomat e pankreatitit shfaqen për shkak të konsumit të tepërt të yndyrave, dhe kjo nuk është domosdoshmërisht sallo ose vaj. Produktet e ëmbëlsirave, të paraqitura tani në sasi të mëdha joshëse, janë bërë pothuajse të gjitha në bazë të yndyrave të ëmbëlsirave - në vaj palme, për ta thënë thjesht, të cilat mund të shkatërrojnë jo vetëm mëlçinë dhe pankreasin, por edhe të prishin metabolizmin, të shkaktojnë zhvillimin e shpejtë. e aterosklerozës dhe sjell shumë telashe të tjera. .

Simptomat e pankreatitit

pankreatiti- një sëmundje inflamatore dhe forma e saj akute është jashtëzakonisht e rrezikshme, shkakton një përkeqësim të mprehtë të mirëqenies së një personi, nëse dyshohet për një formë akute, pacienti shtrohet menjëherë në spital.

Pankreatiti shoqërohet me dhimbje të forta në brez

Simptomat kryesore të sëmundjes mund të jenë:

 • një rritje ose ulje e mprehtë e presionit, temperaturës;
 • dhimbje të padurueshme, deri në tronditje të dhimbshme. Në rast të inflamacionit të pjesës më të madhe të organit, ai merr një karakter herpes;
 • çehre e zbehtë, fytyrë e fundosur;
 • lemza, të përziera, të vjella të pakontrolluara, ndërsa periudhat e të vjellave nuk sjellin lehtësim;
 • diarre, kapsllëk;
 • djersë ngjitëse, verdhëz, njolla kaltërosh në bark, ijë, në pjesën e poshtme të shpinës.

Mbani mend!Nëse ka të paktën përafërsisht simptoma të tilla, nuk mund të hezitoni për një minutë, duhet të telefononi një ambulancë, pankreatiti mund të vazhdojë si një uragan dhe të shkaktojë një përkeqësim të mprehtë të gjendjes së një personi në një kohë shumë të shkurtër.

Pankreatiti - si të hani tani

Ka disa rregulla që do t'ju ndihmojnë të duroni një periudhë akute pa e lodhur trupin. Pasi të keni filluar trajtimin e pankreasit, duhet të pajtoheni menjëherë me faktin se tabela dietike do të jetë pjesa kryesore e saj, dhe tani nuk mund të hani si më parë.

 • Tani ushqimi duhet të zihet në avull. Një avullore do të duhet të shfaqet në shtëpi, qoftë ajo elektrike ose për gatim në një sobë me gaz. Ushqimi i përgatitur në këtë mënyrë është gjithashtu i dobishëm për një trup të shëndetshëm, shija natyrale ruhet në produkte, veçanërisht në perime, dhe ka shumë substanca të dobishme për njerëzit (recetat për një kazan të dyfishtë janë të ndryshme dhe mund të zgjidhni pjata nga produktet e lejuara. ).
 • Tani ju duhet të hani shpesh (5-6 herë në ditë) dhe në pjesë të vogla, nuk mund të teproni.
 • Në thelb, ushqimi duhet të jetë i lëngshëm, me konsistencë gjysmë të lëngshme. Perimet, drithërat do të duhet të bluhen.
 • Ju duhet të gatuani drithëra vetëm në ujë.
 • Ju duhet të merrni ushqim në një formë të ngrohtë, enët shumë të ftohta ose të nxehta duhet të sillen në temperaturën e dëshiruar.
 • Marrja e kripës duhet të reduktohet.
Me pankreatitin, duhet të ndiqni një dietë të rreptë, duke përjashtuar ushqimet e dëmshme nga dieta.

Nga dieta përjashtohen plotësisht:

 • mish i tymosur, turshi, ushqime turshi;
 • salsiçe, salsiçe;
 • ëmbëlsira, çokollatë, kakao;
 • alkool;
 • lëngje me përmbajtje të lartë të acideve frutash;
 • ushqime të pasura me yndyrë;
 • erëza të nxehta, hudhër, erëza të tjera.

Pankreatiti akut: si të mbijetoni

Gjatë pankreatitit akut, zakonisht nuk rekomandohet një dietë, gjendja e personit është aq e keqe sa nuk bëhet fjalë as për të ngrënë.

Në rast të një ataku akut, rekomandohet t'i jepet trupit mundësinë për të shkarkuar pankreasin për 2 ditët e para.

Mund të pini vetëm ujë - krijoni kofshë trëndafili, pini ujë mineral pa gaz - 5-7 gota në ditë (1, 5-2 litra).

Më pas filloni të hani ushqim të përgatitur në përputhje me rregullat e përshkruara më sipër. Vaktet e para duhet të jenë sa më pak kalori, ndaj duhet të hani për gati një javë.

Më së miri është nëse është qull i gatuar pa kripë dhe i grirë në rende. Pas agjërimit, duhet të filloni të ngarkoni me kujdes dhe gradualisht organet e tretjes, dieta gjatë përkeqësimit të pankreatitit është krijuar për të përshtatur trupin me sëmundjen, do të ndihmojë për të mbijetuar nga sulmi dhe për të ruajtur funksionalitetin e organeve të tretjes.

Ushqyerja duhet të rritet hap pas hapi, pas një jave përmbajtja e kalorive mund të rritet në 900 Kcal. Nuk duhet të ketë yndyrë në ushqim, gradualisht mund të shtoni produkte qumështi me pak yndyrë, proteina me pak yndyrë, mjeku që merr pjesë do të rekomandojë recetat bazë.

Për javën e dytë vlera ushqyese e ushqimit të marrë mund të jetë 1100 Kcal.

Dietë për pankreatitin, një menu e përafërt për 6-7 ditë pas një përkeqësimi

 • Mëngjesi. Qull oriz ose bollgur mbi ujë, mund ta grini me fruta.

 • Dreka. Peshk i zier - një copë e vogël, mund të gatuhet edhe në një kazan të dyfishtë, pure patatesh të grira (patate, karrota).

 • Darka. Supë me lëng perimesh, peshk, fruta të grira për ëmbëlsirë.

 • Mund të hani darkë me një pjesë të vogël gjizë pa yndyrë, të pini kos ose kefir me pak yndyrë përpara se të shkoni në shtrat.

Një ose dy javë pas acarimit, duke u fokusuar në mirëqenien, mund të filloni të hani pak më shumë kalori, të rrisni sasinë e ushqimit të konsumuar. Tabela e trajtimit mund të përfshijë ushqime proteinike deri në 100 g në ditë, karbohidrate - deri në 450 g, ju mund të përfshini jo më shumë se 40 g yndyrë në dietë.

Por ushqimi duhet ende të zihet në avull ose të zihet dhe gjithçka duhet të hahet pa kripë. Një menu mostër mund të sugjerohet nga mjeku që kryen trajtimin dhe si pjesë e rekomandimeve të tij, mund të ndryshoni pak pjatat dhe të provoni receta të thjeshta.

Në ditën e 11-12, mund të supozojmë se pacienti arriti të mbijetojë në fazën akute të sëmundjes, tani menyja duhet të zgjerohet disi:

 • gatuaj supa vegjetariane;
 • hani mish (të ligët), peshk, të gatuar siç duhet;
 • gjizë, kefir, kos (me një përmbajtje minimale yndyre);
 • drithëra;
 • fruta dhe perime.

Me të mira si:

 • pasta, biskota;
 • salcë kosi, krem;
 • mish i tymosur;
 • mish i skuqur, peshk;
 • alkool;
 • turshi, erëzaduhet të them lamtumirë për një kohë të gjatë, trajtimi dhe periudha e rikuperimit zgjat deri në një vit, pavarësisht se simptomat mund të zbuten ose zhduken plotësisht. Por edhe pas skadimit të tij, çdo mbingarkesë e pankreasit do të ndikojë menjëherë në gjendjen e njeriut.

Dietë për pankreatitin- këto janë kufizime për jetën, duhet ndjekur vazhdimisht një menu e veçantë dhe të mos mashtroheni nga një përmirësim i mirëqenies së përgjithshme. Vetëm mbajtja e ekuilibrit të duhur të yndyrave, karbohidrateve dhe proteinave në hyrje do të jetë në gjendje të ruajë cilësinë e jetës dhe të normalizojë funksionimin e organeve të tretjes dhe ta bëjë trajtimin efektiv.

Si të hani me pankreatitin kronik

Një formë kronike e mosfunksionimit të pankreasit mund të zhvillohet pas një sulmi akut, përveç kësaj, prania e sëmundjeve të tilla si kolelitiaza, alergjitë, hepatiti, ateroskleroza mund të krijojnë menjëherë kushtet për manifestime kronike të pankreatitit. Në çdo rast, nëse ka simptoma të pankreatitit, ose pas një faze akute, përshkruhet trajtimi dhe një dietë, që synon rivendosjen e funksionit të tretjes dhe shkarkimin e organeve kryesore të traktit gastrointestinal.

Në kushtet kur një sëmundje mund të përkeqësohet në çdo moment, një tryezë diete është veçanërisht e rëndësishme, ajo duhet të respektohet çdo ditë për të mirën tuaj. Ushqimi i pjesshëm, pa e tepruar, rritja e kalorive vetëm nëse ka aktivitet fizik, pastrimi i rregullt i zorrëve janë faktorë që një person është në gjendje t'i sigurojë vetë. Dieta për pankreatitin pankreatik është kryesisht një ndryshim në stilin e jetës, sistemin e të ushqyerit.

Është e domosdoshme të kontrollohet marrja e proteinave, ky është një material ndërtimi për riparimin e indeve të dëmtuara. Ushqimi proteinik duhet të jetë rreth 120 g në ditë, dhe pjesa më e madhe duhet të jetë me origjinë shtazore. Mishi, peshku duhet të zihen ose të zihen në avull.

Ajo mund të jetë:

 • pulë (i ligët)
 • lepur,
 • mish viçi,
 • viçi,
 • gjeldeti.

Përdorimi i mishit pa yndyrë do të parandalojë zhvillimin e hepatozës së mëlçisë yndyrore (akumulimin e yndyrave në mëlçi dhe zëvendësimin e qelizave të indeve të mëlçisë me formacione yndyrore dhe ind lidhës), kjo do të ruajë funksionalitetin e mëlçisë.

 • Përdorimi i gjizës, me pak yndyrë (nga 0 në 5%) dhe i freskët, është i domosdoshëm. Proteina e qumështit tretet në mënyrë perfekte dhe nxit rigjenerimin e parenkimës së mëlçisë. Kur konsumoni produkte të shëndetshme, përveç ngopjes, trupi merr si trajtim ashtu edhe material ndërtimi për rikuperim.
 • Në të njëjtën kohë, nuk duhet të abuzoni me qumështin, qumështi me pak yndyrë mund të pihet 0, 5-1 gotë në ditë, por është më mirë ta zëvendësoni me kefir ose kos.
 • Djathërat me yndyrë nuk duhen konsumuar, por mund të hani pak varietete me pak yndyrë nëse trupi i toleron normalisht.
 • Mund të konsumoni të bardhën e vezës, të gatuani nga ajo omëletë të ziera në avull. Vezët e ziera fort nuk rekomandohen, është më mirë të lini të verdhat.
 • Gatimi i drithërave nga drithëra të ndryshme (bollgur, oriz, hikërror) do të kompensojë mungesën e proteinave me një ekuivalent perimesh. Bishtajoret mund të shkaktojnë rritjen e formimit të gazit, kështu që përdorimi i tyre është i përjashtuar. Një përjashtim mund të jenë bizelet e gjelbra.
 • Mund të konsumoni pak yndyrë, jo më shumë se 70 g në ditë, por duhet të jetë gjalpë me cilësi të lartë. Margarina, vajrat me bazë palme janë plotësisht të ndaluara. Gjalpi lejohet të hidhet në qull, në një sasi të pranueshme, menjëherë para ngrënies. Në përgjithësi, për të gatuar pa vaj, në mënyrë që të mos pësojë trajtim termik, mund të shtohet në një pjatë të gatshme të ftohur përpara se ta servirni.
 • Buka duhet të hahet "e djeshme", e freskët dhe e nxehtë nuk mund të hahet. Është gjithashtu e saktë të hahet bukë e bërë nga mielli i dorës së dytë. Lejohen pasta të pangrënshme, në sasi shumë të vogla.
 • Perimet e ziera të grira të grira mund të hahen çdo ditë. Patate të përshtatshme, kungull, patëllxhan, panxhar, kungull i njomë, karrota. Qepët para se t'i shtoni në gjellë duhet të derdhen me ujë të valë, jo më shumë se 15 g për racion. Duhet të konsumohen edhe fruta, por varietete jo acide. Mollët janë shumë të dobishme të pjekura ose të grira.
 • Mund të pini kafe shumë të dobët, çaj me qumësht, lëngje perimesh pa shtuar kripë dhe erëza.
 • Nga ëmbëlsirat, ju mund të karamel, ëmbëlsirat pa çokollatë, marmelatë, mjaltë, marshmallow. Një pjesë e sheqerit mund të zëvendësohet me ksilitol ose sorbitol.

Përkundër faktit se dieta lejon mjaft, sa më poshtë duhet të përjashtohen nga dieta:

 • qumësht i pjekur i fermentuar, krem, qumësht 6%, djathë i kripur, i yndyrshëm;
 • çdo supë (përveç perimeve);
 • ushqim të konservuar, salcice;
 • të brendshmet (mëlçia, veshkat, truri);
 • vezë të fërguara tradicionale, vezë të ziera;
 • nga perimet - rrepkë, rrikë, kërpudha, rrepkë, lëpjetë, spinaq, qepë jeshile, çdo perime turshi.

Kjo është vetëm një skemë e përafërt e të ushqyerit - "Tabela e dietës 5" është një nga më të famshmet. Rekomandimet e detajuara, listat e barnave, plani ushqimor mund të jepen vetëm nga mjeku, bazuar në gjendjen e pacientit, praninë e sëmundjeve të tjera dhe shumë faktorë të tjerë. Nëse gjendja është e qëndrueshme, zakonisht rekomandohet t'i përmbahen parimeve të Tabelës së Dietës 5.

Si të planifikoni vaktet tuaja me pankreatitin

Ka mjaft skema të ushqyerjes terapeutike që duhen ndjekur për sëmundjet e pankreasit.

Të gjitha ato janë zhvilluar nga specialistë në fushën e të ushqyerit dietik dhe klinikë dhe këto menu duhen ndjekur në mënyrë që të paktën të ruhet funksionaliteti i organit dhe të parandalohet zhvillimi i mëtejshëm i sëmundjes.

Ju mund të rregulloni dietën tuaj bazuar në "Tabela e dietës 5", një zhvillim terapeutik dhe profilaktik i një sistemi të ushqyerjes. "Tabela 5" - një dietë për njerëzit që vuajnë nga çrregullime të tretjes, sëmundje të mëlçisë, pankreatit kronik. Sidoqoftë, edhe njerëzit e shëndetshëm mund t'i përmbahen parimeve të tij, kjo do të shërbejë vetëm për të përmirësuar figurën, proceset metabolike dhe punën e organeve kryesore të tretjes.

Parimet themelore të këtij sistemi ushqimor janë përshkruar tashmë më lart, kjo është baza për krijimin e një menuje për njerëzit që vuajnë nga pankreatiti, sëmundjet e mëlçisë, dhe gjithashtu vetëm për ata që duan të hanë siç duhet.

 • Çdo produkt që rrit aciditetin e stomakut përjashtohet plotësisht;
 • Dieta 5 dallohet nga një përmbajtje e shtuar e proteinave, ndërsa ka pak yndyrna, karbohidrate gjithashtu;
 • Çdo gjë shërbehet vetëm e zier, e zier me avull, gjithçka duhet të fërkohet ose të copëtohet;
 • Ju nuk duhet të vdisni nga uria (përveç pacientëve që sapo kanë pasur një atak akut), duhet të praktikoni vakte të shpeshta në pjesë të vogla;
 • Dieta 5 mund të jetë mjaft e shijshme, e larmishme, nëse nuk ka udhëzime të veçanta nga mjeku që merr pjesë, menyja mund të përfshijë vanilinë, kanellë, gjethe dafine. Enët mund të kaliten jo vetëm me gjalpë në sasinë e lejuar, por edhe me ullinj dhe vajra të tjerë bimorë.

Dieta mund të jetë si më poshtë, këto janë vakte të përafërta për ditën:

 • Mëngjesi. Qull në ujë nga orizi ose tërshëra, mishi i zier ose i zier me avull.

 • Dreka. Omëletë të rrahur me 2 vezë, mund të shtoni perime të pjekura ose të ziera.

 • Darka. Supë vegjetariane, duhet të fërkohet. Perime në avull ose të ziera, mish i zier, një krisur e vogël. Komposto me fruta të thata (shumë e dobishme për pankreatitin).

 • çaj pasdite. Gjizë e freskët me pak yndyrë, mund të bëni një tavë prej saj, mund ta pini me komposto, çaj të dobët ose qumësht me pak yndyrë.

 • Darka. Pure perimesh (patate, karrota, kungull), peshk me avull.

 • Për natënmund të pini kefir.

Nëse dëshironi, menuja mund të zgjerohet, ka shumë pjata dietike të lehta për t'u përgatitur, të shijshme, të shëndetshme, recetat janë të disponueshme si në literaturën e specializuar ashtu edhe në rrjet.

 • Nga peshku, mund të gatuani një sufletë të butë me avull, nga fruta, shkumë, tavë, sufllaqe.
 • Supat vegjetariane gjithashtu mund të jenë të ndryshme, gatuaj tërshërë, oriz, supa pure me krisur. Recetat e dietës me bazë bimore i bëjnë ushqimet të shijshme. Për ëmbëlsirë, mund të konsumoni një shumëllojshmëri puthjesh, pelte, zierje, çajra bimorë me shtimin e copave të frutave.
 • Gjëja kryesore është që ushqimi të jetë me kalori të lartë, të përmbajë vitamina dhe minerale esenciale. Ju mund të gatuani gjizë vetë, ta bëni atë të kalcinuar. Për të përmirësuar tretjen, mund të merrni preparate speciale që përmbajnë enzima të nevojshme për trupin, të merrni vitamina.
 • Përveç përmirësimit të organeve të tretjes, pesha do të ulet, metabolizmi do të përmirësohet gradualisht.

Për shembull, mund të njiheni me disa receta të thjeshta dhe të shijshme për gatimin sipas planit të vakteve të Tabelës Dietare 5.

Kotelet me avull

Mish i grirë pa dhjamë - 150 g, bukë e bardhë - 20 g, qumësht - 2 lugë gjelle, një lugë gjelle vaj ulliri, kripë në majë të thikës.

Gjithçka përzihet, shtohet kripë, rrokulliset topa të vegjël nga masa që rezulton, shpërndahet në një kazan të dyfishtë, gatuhet në zjarr të ulët.

Rrotullat e lakrës me perime

Gjysmë gote lëng perimesh, disa gjethe lakër (duhet të jenë të plota), 50 g karrota, gjysmë domate, 20 g qepë, zarzavate - 10-15 g, vezë, 70 g oriz, një lugë gjelle kosi me pak yndyrë dhe miell.

Zieni vezën (pastaj copëtoni), orizin gjithashtu, përzieni me karotat e grira, domatet, qepët. Hidhni ujë të valë mbi gjethet e lakrës, më pas mbështillni mbushjen e përfunduar në to.

Gjithçka shtrohet në një tas, derdhet me salcë (sup me perime të përzier, salcë kosi, miell). Më pas, pjata piqet për 40 minuta. Numri i përbërësve mund të rritet proporcionalisht.

Mish me mollë në salcë qumështi

Mish (viçi) - 150 g, 10 g gjalpë gjalpë i shkrirë, 75 g qumësht, miell 5 g, mollë - 100 g (numri i përbërësve mund të rritet proporcionalisht).

Mishi i zier pritet në shtresa të holla. Mollët qërohen, bërthama, priten në rrathë. Tava lyhet me vaj, së pari shtrohet një shtresë me mollë, pastaj mishi, duhet shtruar edhe me mollë. Sipër hidhet salca e përgatitur (qumështi përzihet me miell). Hidhni sipër pak gjalpë të shkrirë dhe më pas piqini në furrë.

Tavë pule e zier me perime

Mishi i pulës - 100 g, miell - 10 g, qumësht - 50 ml, gjalpë - 10 g, karota - 40 g, lulelakër - 50 g, e bardha e vezës, një lugë gjelle vaj vegjetal.

Mishi i zier i pulës rrotullohet dy herë përmes një mulli mishi, më pas duhet të përzihet me salcën e qumështit dhe proteinën e rrahur (gjysma).

Karotat dhe lakra zihen në një tigan me shtimin e një lugë çaji vaj, më pas ato duhet të fërkohen përmes një sitë, të përzier me gjysmën e proteinës së rrahur.

Mishi i grirë shtrihet në një tigan (lyhet paraprakisht me vaj), zihet në avull derisa të jetë gatuar gjysmë, më pas duhet të vendosni sipër mishin e grirë me perime, të lyeni lehtë me gjalpë të shkrirë dhe ta piqni në furrë.

Toptha me gjizë me mjaltë

Gjizë me pak yndyrë - 100 g, vezë (për këtë sasi gjizë ju nevojitet ½ vezë), 15 g miell, 30 g mjaltë, 30 g salcë kosi.

Përziejmë gjizën me vezën, miellin, e përziejmë mirë, i bëjmë toptha, e ziejmë në ujë të kripur (e hedhim në ujë të vluar, e fikim pasi të vlojë, e ftojmë pak menjëherë në ujë, e më pas e hedhim në kullesë). Ka, zhytje në mjaltë dhe salcë kosi.

Duhet mbajtur mend se ushqimi nuk është gjëja kryesore, ju mund t'i mohoni vetes ushqimin e zakonshëm të shijshëm dhe të prezantoni si rregull një dietë të përmbajtur, në çdo rast, është më mirë të hiqni dorë nga diçka sesa të përjetoni sulme të përkeqësimit të sëmundjes, si dhe pasojat e rënda të këtyre sulmeve.