Dietë e pirjes për 1, 3, 5, 7, 14 ditë dhe një muaj - kur kilet e tepërta ikin

Dieta e pirjes është një metodë e humbjes së peshës dhe pastrimit të të gjithë trupit. Në të gjithë botën, nutricionistët e njohin këtë metodë të humbjes së peshës si një nga më efektivet dhe në të njëjtën kohë më stresueset.

Pije të shijshme dhe të shëndetshme për një dietë me pije

Ai lejon që për një periudhë të caktuar kohe të humbni kilogramët e panevojshëm dhe të pastroni trupin.

Rregullat e dietës së pijeve

Emri i kësaj diete flet vetë, thelbi i saj qëndron në refuzimin e plotë të çdo ushqimi të fortë dhe lëngjeve të shumta. Trupi i njeriut përbëhet nga 65-80% ujë (në varësi të moshës), i cili kryen një sërë funksionesh jetësore:

 • Ai shpërndan pothuajse të gjitha substancat që hyjnë në trup.
 • Është i pranishëm në përbërjen kimike të absolutisht çdo mjedisi në trup - limfë, gjak, urinë, djersë, lëng tretës, etj.
 • Kryen funksionin e transportit të lëndëve ushqyese, hormoneve, enzimave etj.
 • Kripa tretet në të dhe teprica e saj, së bashku me djersën dhe urinën, ekskretohet nga trupi.
 • Mbështet vetë-rregullimin e trupit.
 • Mban temperaturën e trupit në të njëjtin nivel, për shkak të avullimit të nxehtësisë së tepërt.
 • Mbështet turgorin e indeve.

Në varësi të aktivitetit fizik dhe kushteve të qëndrimit, çdo ditë njeriu humbet mesatarisht 2-3 litra lëngje, të cilat dalin me ajër të nxjerrë, djersë dhe urinë. Rimbushja e këtyre humbjeve ndodh me ¼ për shkak të marrjes së ushqimit të ngurtë, ¼ për shkak të reaksioneve të brendshme që ndodhin në trup dhe gjysmën për shkak të lëngjeve të konsumuara (çaj, ujë, lëngje, komposto dhe gjithçka tjetër).

Thelbi i humbjes së peshës në një dietë të pirjes është se sasia e lëngjeve që hyn në trup nga jashtë rritet për shkak të refuzimit të ushqimit të ngurtë. Kjo teknikë ju lejon të hiqni substancat e dëmshme që janë grumbulluar në enët, veshkat, zorrët, të përshpejtoni metabolizmin, të përmirësoni gjendjen e lëkurës dhe në të njëjtën kohë, vëllimet ulen dhe pesha ulet.

Pro dhe kundra

Pirja e një diete ka përfitime të pamohueshme për trupin:

 • largohen toksinat dhe skorjet;
 • puna e traktit gastrointestinal është normalizuar;
 • vëllimi i stomakut zvogëlohet;
 • metabolizmi është i përshpejtuar;
 • humori përmirësohet dhe shtohet vitaliteti;
 • nuk ka ndjenjë të rëndimit në stomak;
 • nuk kërkon shumë kohë për të përgatitur një menu të larmishme;
 • Në varësi të kohëzgjatjes së dietës së pijeve, mund të humbni nga 5 deri në 18 kg.

Absolutisht të gjitha dietat, përfshirë agjërimin e pijeve, kanë të metat e tyre:

 • Një sistem i tillë ushqimor redukton marrjen e vitaminave dhe largon mineralet nga trupi. Kjo reflektohet në gjendjen e flokëve dhe lëkurës, funksionet mbrojtëse të trupit zvogëlohen, mund të vërehet dëmtimi i kujtesës dhe vëmendja e shpërqendruar. Për të parandaluar një mangësi të mundshme do të ndihmojë marrja e medikamenteve me vitamina dhe elementë gjurmë.
 • Ky është një sistem shumë stresues, ndaj nuk rekomandohet për fëmijët, adoleshentët dhe të moshuarit.
 • Pirja e një diete mund të provokojë zhvillimin e sëmundjeve të tilla si gastriti, dështimi i qarkullimit të gjakut, anemia.
 • Respektimi i rreptë i menusë kërkon shumë kohë dhe nuk është shumë i përshtatshëm për njerëzit e zënë.

Kundërindikimet

Një dietë e pirjes është mjaft e vështirë për trupin dhe është kategorikisht kundërindikuar për njerëzit që kanë sëmundjet e mëposhtme:

 • diabeti;
 • sëmundjet e sistemit vaskular dhe kardiak;
 • probleme me veshkat;
 • tendenca për edemë;
 • çdo sëmundje inflamatore të traktit gastrointestinal.

Gjithashtu, është e pamundur të ndiqet një dietë me pije për gratë shtatzëna, nënat me gji, fëmijët dhe të moshuarit. Meqenëse trupi përjeton stres të rëndë gjatë kësaj diete, kjo mund të çojë në zhvillimin e sëmundjeve të organeve dhe sistemeve të dobëta.

Nutricionistët rekomandojnë që të ndaloni ndjekjen e një diete të pirjes nëse përjetoni një ndjenjë të vazhdueshme urie, shfaqet marramendje dhe vërehet një avari. Humbja e vetëdijes, përgjumja e tepërt ose pagjumësia janë të mundshme, jashtëqitja është e shqetësuar, shfaqen dhimbje të mprehta në bark ose stomak.

Nëse dëshironi të humbni peshë, duhet të konsultoheni me një nutricionist. Vetëm një specialist i bazuar në analiza do të jetë në gjendje të zgjedhë një sistem ushqimor për ju që nuk do të dëmtojë shëndetin tuaj.

Trajnimi

Përgatitja për një dietë të pijes konsiston në uljen e përmbajtjes ditore të kalorive të menusë në 1200 kcal 3-7 ditë para fillimit të agjërimit. Kjo do të lejojë trupin të përshtatet me marrjen e reduktuar të kalorive të ushqimeve.

Sigurohuni që të hiqni dorë nga ushqimet e kripura, ushqimet e yndyrshme dhe të zvogëloni sasinë e produkteve të bukës. Qëndrimi psikologjik është gjithashtu i rëndësishëm, duhet të kuptoni qëllimin që po ndiqni dhe të jeni të përgatitur për vështirësitë.

Çfarë mund të jetë në një dietë me pije

Menuja në një dietë të pijes duhet të përbëhet vetëm nga lëngje. Këtu është një listë e asaj që mund të pini:

 • Ujë i pijshëm i pastruar dhe pa gaz, të paktën 1. 5 litra çdo ditë. Menynë mund ta plotësoni me 0, 5 litra ujë mineral pa gaz.
 • Dieta duhet të përfshijë lëngje frutash dhe perimesh të shtrydhura fllad. Për përgatitjen e tyre mund të përdorni mollë, rrush, portokall, pjeshkë. Ju gjithashtu duhet të përgatisni smoothie frutash dhe perimesh, për shembull, një përzierje me lëng karrote-mollë me spinaq.
 • Supë e bërë në shtëpi e zier me mish pa dhjamë si pulë, viç ose peshk. Ju nuk mund të gatuani supë në kocka dhe duke përdorur kube bujoni. Sigurohuni që të shtoni perime, erëza dhe barishte jo kalorike, dhe para përdorimit, një supë e tillë duhet të filtrohet.
 • Mund të përdorni edhe supa me pure perimesh të përgatitura sipas recetave dietike.
 • Ju mund të përdorni çdo produkt qumështi dhe qumështi të thartë, por përqindja e përmbajtjes së yndyrës nuk duhet të jetë më shumë se 2. 5.
 • Është e nevojshme të përfshihen komposto nga frutat dhe manaferrat e freskëta, si dhe frutat e thata në dietë.
 • Puthje të ndryshme dhe pije frutash janë gjithashtu të dobishme dhe të lejuara.
 • Lejohet çaji. Është më mirë t'i jepni përparësi jeshiles, bimore ose frutave, në raste të rralla, mund të pini një filxhan çaj të zi. Natyrisht, i gjithë çaji duhet të pihet pa sheqer të shtuar.
 • Zierjet bimore gjithashtu duhet të përfshihen në dietë.
 • Proteina tundet.

Çfarë nuk duhet të pini dietë

Rregullat e dietës së pijes ndalojnë rreptësisht përdorimin e ushqimeve të mëposhtme:

 • Çdo ushqim gjysmë i ngurtë dhe i ngurtë. Sallatat me perime, pjatat kryesore, mishi, tava, sanduiçe dhe të tjera janë një gjë e së kaluarës.
 • Ndalohet rreptësisht pirja e pijeve alkoolike, edhe pse ato janë të lëngshme.
 • Shmangni kafen dhe pijet e gazuara.
 • Ju nuk mund të gatuani supë mishi në mish yndyror, siç është mishi i derrit.
 • Yndyrnat shtazore në formën e gjalpit ose yndyrës viscerale janë të ndaluara.
 • Pa salca, majoneza dhe marinada.
 • Dieta nuk duhet të përmbajë turshi dhe ushqime të konservuara.
 • Lëngjet e blera në dyqan nuk lejohen.
 • Rekomandohet të ulni në minimum sasinë e kripës së konsumuar dhe në mënyrë ideale ta eliminoni atë.
 • Është e rëndësishme të shmangni ëmbëlsirat dhe çdo ëmbëlsues në formën e mjaltit, fruktozës. Për të njëjtën arsye, çamçakëzi nuk duhet të përtypet. Gjithashtu duhet shmangur akullorja.
 • Mos përdorni aditivë ushqimorë për gatim.

Menyja dhe opsionet

Dieta më e gjatë e pirjes zgjat 30 ditë, por nuk ka rregullim të rreptë për numrin e ditëve dhe ka variacione të ndryshme. Më të njohurat dhe më pak stresuese për trupin janë dietat njëditore dhe javore.

Dietë me pije për 1 ditë

Mundësia më e lehtë është një ditë në ujë. Natyrisht, nuk do të jetë e mundur të humbni shumë peshë në 1 ditë, por nëse pini vetëm ujë, mund të humbni 1-2 kilogramë shtesë dhe të përmirësoni mirëqenien tuaj me 100%. Ju mund të konsumoni jo më shumë se 1000 kcal në ditë. Dieta mund të përbëhet nga vetëm një produkt ose disa.

Ju mund të zgjidhni opsionin që ju përshtatet:

 • Mundësia më e vështirë për të humbur peshë është që ju lejohet të pini vetëm ujë, të paktën 2 litra.
 • Ju mund të pini lëngje mishi gjatë gjithë ditës, me një vëllim total prej 2 litrash.
 • Një tjetër mundësi është të uleni në lëngje, më e mira nga të gjitha në një përzierje perimesh dhe frutash, gjithashtu të paktën 2 litra në ditë.
 • Ju mund të zgjidhni një ditë agjërimi për produktet e qumështit, me një vëllim prej 2 litrash.

Një ditë e tillë agjërimi do t'i mundësojë trupit dhe traktit gastrointestinal të pushojë dhe të fillojë procesin e pastrimit.

Dietë me pije për 3 ditë

Dieta e pirjes për 3 ditë quhet "e preferuar". Ky është një opsion i shkëlqyeshëm për ata që duan të humbin peshë shpejt duke iu përmbajtur një regjimi të rreptë të pirjes. Për 3 ditë mund të humbni peshë me 3-5 kg.

Menuja për çdo ditë përbëhet nga një lëng i caktuar:

 • Ditën e parë mund të pini vetëm ujë të pastër, të paktën 2 litra.
 • Në ditën e dytë, vetëm produktet e qumështit të fermentuara, të tilla si kefir ose kos.
 • Dita e tretë - lëngje perimesh dhe frutash të shtrydhura fllad, si dhe smoothie.

Dietë me pije për 5 ditë

Dieta e pirjes për 5 ditë sugjeron afërsisht të njëjtën menu për çdo ditë:

 • Pjesë supë me perime ose supë me pure të përgatitura sipas një recete të veçantë.
 • Milkshake, për shembull, 200 ml qumësht me pak yndyrë + 2 banane dhe disa boronica. Të gjithë përbërësit rrihen në një blender.
 • Kërkohen lëngje të freskëta të shtrydhura, është më mirë të mos abuzoni me ato të koncentruara, por t'i holloni me ujë.
 • Pini të paktën 1, 5-2 litra ujë të pastër në ditë.

Dietë me pije për 7 ditë

Një dietë e ngurtë me pije për 7 ditë mund të japë një rezultat të shkëlqyer dhe mund të humbni deri në 7 kg në javë. Natyrisht, sa mund të humbni në një dietë me pije në javë varet nga karakteristikat individuale të trupit. Është e rëndësishme të krijoni një menu të ekuilibruar dhe të larmishme dhe të dëgjoni trupin tuaj. Në mënyrë që produktet të mos mërziten, mund të alternoni menunë çdo ditë tjetër.

Pra, dieta javore e agjërimit duket si kjo:

Dita Ushqimi
një vetëm produktet e qumështit
2 menuja duhet të përbëhet nga supa me pure perimesh dhe lëngje mishi
3 lëngje të shtrydhura të freskëta nga frutat dhe perimet, si dhe komposto nga manaferrat dhe dardhat e pangopura
katër puthje
5 komposto ose pelte nga frutat e thata
6 pelte me bollgur
7 përsëris dietën e qumështit

Përveç kësaj, mos harroni të pini të paktën 1. 5 litra ujë të thjeshtë në ditë.

Dietë me pije për 14 ditë

Dieta 14-ditore nuk ka rregulla dhe orare strikte se në cilën ditë dhe çfarë mund të pini. Ju krijoni menunë tuaj bazuar në shembullin e një diete javore. E vetmja gjë - në mëngjes rekomandohet të pini një zierje tërshërë, e cila ndihmon në pastrimin e trupit.

Dietë me pije për 30 ditë

Një dietë 30-ditore me pije është e vështirë për t'u mbajtur nga një person i shëndetshëm. Java e parë e një sistemi të tillë ushqimor ju lejon të pastroni plotësisht trupin nga toksinat, pas 3 javësh pastrohen veshkat dhe mëlçia, dhe një muaj më vonë, pastrimi bëhet në nivelin qelizor.

Dieta ditore është pothuajse e njëjtë:

 • Në mëngjes - çaj jeshil ose bimor, mund të fermentoni produkte qumështi.
 • Për drekë - lëngje mishi dhe supa me pure perimesh.
 • Për darkë - produkte qumështi ose smoothie.

Pini shumë ujë gjatë gjithë ditës. Nëse ndiqni të gjitha rregullat e kësaj diete, atëherë në një muaj mund të arrini rezultate mahnitëse dhe të humbni deri në 10-18 kg.

Dilni nga dieta e pijes

Mënyra e duhur për të dalë nga dieta e pijes nuk është më pak e rëndësishme sesa respektimi i rreptë i saj. Pas një diete kaq stresuese për trupin, është e nevojshme të kaloni në një dietë më të kursyer, kohëzgjatja e së cilës duhet të jetë dy herë më e gjatë se sa zgjati vetë dieta. Pra, nëse keni qenë në një dietë 7-ditore, do të duhen 15 ditë për të dalë nga ajo.

Si të dilni nga dieta e pijes:

 • Ushqimet e ngurta dhe gjysëm të ngurta duhet të përfshihen në menu gradualisht, është më mirë të filloni me një pjesë qull.
 • Pas nja dy ditësh, mund të futni vezë, gjizë, djathë, bukë në dietë.
 • Nëse keni qenë në dietë për 14 ditë, atëherë një javë pasi e keni lënë atë, mund të futni perime në formën e sallatave dhe frutave të freskëta në menu.
 • Dy javë pas një diete dy-javore me pije, mund të përfshini peshk dhe mish.
 • E fundit, por jo më pak e rëndësishme, lejohen makaronat dhe patatet.

Nëse keni arritur të ndiqni dietën për një muaj, atëherë do t'ju duhen 2 muaj për të dalë plotësisht nga ajo pa dëmtuar shëndetin. Në të njëjtën kohë, një herë në javë do të jetë e nevojshme të organizohen ditë agjërimi bazuar në produkte të lëngshme.

Receta

Do të jetë mjaft e vështirë të mbash një dietë për pije pa një menu të larmishme, kështu që duhet të përgatisni dhe të rezervoni receta dietike.

Supë me pure kungull

Për ta përgatitur atë, duhet të përgatisni:

 • 200 g kungull;
 • 1 karotë e vogël;
 • 100 g piper zile;
 • 1 mollë;
 • thelpi hudhër;
 • 1 lugëvaj ulliri;
 • 100 ml ujë;
 • pak gjelbërim.

Kjo supë përgatitet mjaft shpejt:

 1. Qëroni karotat dhe kungullin, pritini në kubikë të vegjël dhe vendosini të ziejnë për 20 minuta.
 2. Speci bullgar pritet në feta të vogla dhe skuqet në vaj ulliri për disa minuta, shtoni një thelpi hudhër të copëtuar atje.
 3. Qëroni mollën nga lëkura dhe prisni thelbin.
 4. Karotat e ziera dhe kungullin i vendosim në një tas blenderi, shtojmë një mollë, piper zile dhe pak zarzavate, gjithçka është rrahur mirë.

Puthje me mjedër

Ju nevojiten produktet e mëposhtme:

 • një gotë me mjedra;
 • 1 litër ujë;
 • 4–5 st. l. niseshte patate.

Manaferrat duhet të lahen dhe të fërkohen përmes një sitë. Vendoseni ujin të ziejë dhe ndërkohë holloni niseshtenë në një sasi të vogël uji të ftohtë. Kur uji të vlojë, shtoni purenë e mjedrës, lëreni të ziejë për 10 minuta dhe shtoni niseshte duke e përzier mirë. Sillni gjithçka në një valë dhe hiqeni nga zjarri.

smoothie jeshile

Produktet:

 • 100 g lakër të re;
 • kastravec;
 • një tufë cilantro;
 • 1 lugëxhenxhefil i grirë;
 • një gotë çaj jeshil i ftohtë;
 • 1 st. l. lëng limoni.

Pritini të gjitha perimet me thikë dhe vendosini në një blender, rrihni gjithçka mirë dhe një koktej i shëndetshëm është gati për t'u pirë.

Recetat për një dietë të pirjes mund të gjenden në internet, ka shumë prej tyre.

Thyej

Jo të gjithë mund të ndjekin një dietë të pijes, si të mos shkëputeni dhe të arrini rezultatin e dëshiruar? E para është një qëllim i përcaktuar qartë, nëse doni të humbni peshë gradualisht, është më mirë t'i përmbaheni një diete të tillë për disa ditë. E dyta është motivimi juaj, ju duhet të kuptoni me vetëdije përse nevojitet një sistem i tillë ushqimor. Së treti, siguroni vetes një lloj ndëshkimi për një avari, për shembull, sporte aktive, është më mirë ajo që është e vështirë për ju.

Nëse u prishët dhe nuk mund të duroni një dietë kaq rraskapitëse, mendoni për këtë, mbase një dietë e tillë është përtej fuqisë suaj - zgjidhni një metodë më të butë për të humbur peshë për veten tuaj.

Si të ruani rezultatin pas një diete me pije

Është e rëndësishme t'i kushtohet vëmendje mënyrës se si të futeni në një dietë të pijes dhe si të mbijetoni, por është po aq e rëndësishme të ruani rezultatin e arritur. Për të mos fituar peshë të tepërt, në radhë të parë, duhet të eliminoni ngrënien e tepërt. Gjatë dietës, stomaku juaj është zvogëluar në vëllim dhe është larguar nga një sasi e madhe ushqimi, kështu që nuk duhet ta mësoni përsëri me këtë. Është gjithashtu e rëndësishme që të përpiqeni të shmangni ushqimet me kalori të lartë, ushqimet e skuqura, produktet e pjekura dhe ëmbëlsirat.

Në kërkim të një trupi ideal dhe në luftën kundër kilogramëve të tepërt, është e rëndësishme të gjeni metodat tuaja. Pirja e një diete për 2 javë mund të sjellë rezultate mahnitëse, por nuk është për të gjithë. Nëse dëshironi të provoni dhe ta përjetoni vetë efektivitetin e tij, ju rekomandojmë të filloni me një ditë agjërimi njëditore.

Gradualisht, mund të kaloni në një dietë 3-ditore, nëse trupi nuk përjeton stres të rëndë dhe nuk ka keqfunksionime në trup, mund të zgjidhni një kurs më të gjatë të humbjes së peshës në një dietë të pijes, por jo më shumë se 1 muaj.